שתף קטע נבחר

ש"ס הבטיחה "גן עדן", התשדיר נפסל

באחד מתשדירי תעמולת הבחירות הבטיח הרב עובדיה יוסף "גן עדן" למצביעי התנועה. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית החליטה לפסול כיוון שמדובר בתעמולה פסולה. ח"כ ישי: "מי שמשתיק דברי תורה הוא נציג של תפיסת עולם הנשענת על שנאה והרס היהדות". ויש גם השוואה להמן הרשע

יושבת ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופטת דורית בינייש, פסלה הערב (שבת) תשדיר בחירות של ש"ס. בתשדיר הפסול מבטיח מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, למי שיצביע למפלגה מקום בגן עדן לאחר מותו. כמו הקמיעות, סבורה בייניש כי התשדיר מהווה תעמולה פסולה. יצויין כי בינייש הכריעה על פסילת התשדיר מבלי שאדם כלשהו עתר לפסילתו.

 

 

בעקבות ההחלטה תקף בחריפות יו"ר ש"ס, אלי ישי, את ההחלטה, ולרגל הפורים, אף השווה את בייניש במרומז להמן הרשע. "מי שמשתיק דברי תורה הוא נציג של תפיסת עולם הנשענת על שנאה והרס היהדות. אני שמח לשמוע שהשופטת מאמינה בגן עדן ומנעה מעם ישראל לשמוע את הרב מדבר על כך", אמר.

 

לדברי ישי, "יו"ר משטרת המחשבות פוסלת דברים יהודיים, מבלי שיעתרו נגדם, ואילו דברי בלע אנטי-יהודיים מבית מדרשה של שינוי, המתאימים לשנות ה-30, השופטת פוסלת רק כשש"ס עתרה נגדם. צר לי שבמדינת היהודים מבקשים לצנזר, להשמיד ולאבד דברי תורה ולכך עם ישראל לא ייתן ידו. בוחרי ש"ס לא ישתחוו לשופטת ולכן הרב עובדיה יוסף חוזר ואומר כי מי שמצביע לש"ס יזכה לגן עדן". בדבריו רמז ישי לפסוק "וְכָל-עַבְדֵי הַמֶּלֶךְ אֲשֶׁר-בְּשַׁעַר הַמֶּלֶךְ, כֹּרְעִים וּמִשְׁתַּחֲוִים לְהָמָן--כִּי-כֵן, צִוָּה-לוֹ הַמֶּלֶךְ; וּמָרְדֳּכַי--לֹא יִכְרַע, וְלֹא יִשְׁתַּחֲוֶה".

 

דבריו של הרב בתשדיר לקוחים מעצרת בחירות שקיימה התנועה, שם סיפר למאזיניו הנלהבים את הסיפור על אדם שעולה לשמיים ומפחד מה יגזרו עליו. מדובר באיש פשוט שלא עשה דבר, ואז מגיע מלאך לבן, ומודיע לו כי מקומו בגן עדן על זה שבנה מקווה ובית כנסת. האיש אומר שלא עשה דבר מאלו, שהרי אין לו כסף לכך. שואלים אותו - מה עשית בכ"ח באדר? והוא עונה "הצבעתי ש"ס", ואז אומרים לו "בדיוק. ובזכות זה ששלחת שליחים שבנו מקוואות ובתי כנסת ושמרו על עולם התורה - אתה שותף למצוות ומקומך בגן עדן". לכן, הבטיח הרב, כל מי שיצביע ש"ס מקומו בגן עדן.

 

ח"כ אילן שלגי (חץ) הגיב: "השתלחותו של ישי בשופטת בייניש ראויה לכל גינוי מצד כל המפלגות. הבטחות לגן עדן וביזוי שופטת עליונה הם צירוף מסוכן לדמוקרטיה".

 

ואילו בשינוי אמרו בתגובה ש"הגיע הזמן שש"ס תפנים שמדובר במדינה דמוקרטית והדרך לפעול היא באמצעות בית המשפט ולא בציטוטי רשע ממגילת אסתר. אין פה המן ואין פה מרדכי. יש פה פונדמנטליסטים חשוכים הנלחמים כנגד הדמוקרטיה בישראל".

 

לפני ימים אחדים פסלה השופטת בייניש את התשדיר של יריבתה הגדולה של ש"ס, שינוי. בערב השני לתשדירי הבחירות החליטה לפסול קטעים מהתשדיר בו נראה אדם חילוני שהולך בדרכו לקלפי, כשחרדים אוחזים ברגליו. לאחר שהאיש מצביע לשינוי נעלמים החרדים בזה אחר זה.

 

מוועדת הבחירות נמסר בנוגע לתשדיר שינוי כי "הקטעים נפסלו בשל היותם פוגעים באופן קיצוני בציבור החרדי, ועקב כך גם מהווים פגיעה בלתי ראויה ברגשות הציבור בכלל". השופטת בייניש נמנעה מלפסול את התשדיר ביום השידורים הראשון ורשימת שינוי התבקשה לבצע בו תיקונים. אך מכיוון שהתיקונים לא בוצעו נאסר שידור התשדיר. בפועל, אגב, לא נפסל התשדיר לחלוטין. עם זאת, הוא שודר כשחלקים ממנו "הוחשכו".

 

במכתב שאותו העבירה בייניש לשינוי, כתבה השופטת שמדובר בתשדיר הפוגע ברגשותיו של הציבור החרדי "כפי שהודעתי לך בשיחתנו הטלפונית היום נמנעתי מלפסול תשדירי בחירות בערב הראשון לשידורי התעמולה, אולם עתה משנכנסים שידורי התעמולה ל'שיגרה' אאלץ להשתמש בסמכות הפסילה, אם לא תתקנו את התשדיר", כתבה בייניש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבטיח ונפסל. הרב יוסף
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
לא נשתחווה לשופטת. ישי
צילום: אלי אלגרט
מומלצים