שתף קטע נבחר

יום הגבר הבינלאומי

הפכתן אותי למאמין, בנות: חייכן גיהינום ואתן ראויות לרחמינו. רק בקשה אחת לי: תנו גם לנו יום כזה. גם אנחנו מסכנים

כמו כל אזרח טוב, קראתי את החומרים על אומללותו של המין הנשי, כפי שהוצגו בפנינו במסגרת "יום האשה", וכפי שיוצגו שוב במסגרת "יום המאבק באלימות נגד נשים" בנובמבר. הפכתן אותי למאמין, בנות: חייכן אכן חיי גיהינום, ואתן ראויות לרחמינו. רק בקשה אחת לי אליכן. כמו שלכן יש ימים המוקדשים למסכנות שלכן, תנו גם לנו יום אחד כזה. יום הגבר. כי גם אנחנו מסכנים.

 

בדיון המיוחד שתערוך הכנסת לכבוד יום הגבר, יוצגו במליאה נתונים לפיהם גברים משלמים כשני שלישים ממיסי הביטוח הלאומי, בזמן שנשים נהנות מכשני שלישים מהקיצבאות. שר התמ"ת ידווח כי בכל אחד מ-25 המקצועות המסוכנים ביותר, בין 90% ל-100% מהעובדים הם גברים, וכי 95% מההרוגים בתאונות עבודה הם גברים.

 

ועדת הבריאות תשמע כי תקציבי המחקר המושקעים בסרטן השד גבוהים פי 6 מאלה המושקעים בסרטן הערמונית, למרות שהאוכלוסיות הסובלות משתי המחלות דומות בגודלן. ישיבה מיוחדת של ועדת הכלכלה תדון באפליית השכר נגד גברים: על פי חוק, נשים נהנות מנקודות זיכוי במס הכנסה על עצם היותן נשים, על כל ילד שהן מגדלות, ואם הן "חד הוריות". ההפרשים בין הנטו של גבר ואשה עם שכר ברוטו זהה עשויים בקלות להגיע לאלפי שקלים בחודש. ואגב, האקדמיה ללשון העברית תודיע שהביטוי "משפחה חד הורית" הוא ביטוי פוגע, וכי גם לילדי גירושין יש שני הורים.

 

פאנל מיוחד של לשכת עורכי הדין יעסוק בשאלה, האם מדיניות "אפס הסובלנות" כלפי עבירות נגד נשים לא צריכה להיות מלווה באפס סובלנות כלפי תלונות כזב של נשים? תלמידים בבתי-ספר לקופירייטינג ועיצוב יערכו תחרות כרזות בנושא סבלם של גברים שנשותיהם מסרבות לקחת מהם גט, ולכן נהנות במשך עשרות שנים ממה שמכונה "מזונות אשה", בחסות ההלכה היהודית ובתי-הדין הרבניים. ב"פרלמנט גברים" ברמת-גן תישאל השאלה: מדוע גיל הפרישה של נשים מוקדם יותר מזה של גברים, אם נשים חיות בממוצע יותר שנים?

 

העיתונים יפרסמו בהבלטה את נתוני משרד הבריאות לגבי התאבדויות בישראל: מתוך כ-400 התאבדויות מדי שנה, כ-320 מבוצעות על-ידי גברים, ושיעור ההתאבדויות בקרב גברים גרושים גבוה פי 8 משיעורן בקרב גברים נשואים. במוספי סוף השבוע ירואיינו מומחים שידווחו כי בעשרים השנים האחרונות עולה שיעור ההתאבדויות בקרב גברים ישראליים באופן מתמיד, בזמן שאצל נשים הוא יורד. פסיכולוגים יאמרו כי לכאורה, הגבר הישראלי - כמו הגברים בכל ארצות המערב - נתון במצוקה קשה בעידן הפמיניסטי.

 

תוכנית תחקירים טלוויזיונית תחשוף את סבלם המזעזע של האבות הגרושים, שאלפים מהם מהלכים בינינו כמו זומבים לאחר התעללות שעברו בידי מערכות ה"משפט" וה"חוק". היא תביא את סיפורו של יוסי, שם בדוי, שהפך להיות שכן שלי כשנזרק מביתו והורחק מילדיו. לא היה לו כסף למקרר, לתנור, למיטה. הוא לא התלונן: "הישרדות", סיכם את מצבו. כדי לשלם את המזונות לקח עבודה נוספת, בשעות הלילה, בחברה שעסקה בניקוי תעלות ביוב. בחלוף שבועות ספורים חלה: אולי זה היה משהו שחטף בעבודה בביובים, אולי אוכל שהתקלקל ללא קירור. אמו מצאה אותו מת בסלון ביתו, לאחר שלקה בדום לב בגיל 40. "האם יוסי היה חייב למות - או שהיה עוד קורבן של מדינה השונאת את גבריה?", תשאל מגישת התוכנית.

 

בשיעור המיוחד באזרחות, שיעבירו בבתי-הספר לכבוד יום הגבר, ילמדו הילדים כי בתור גברים, יחויבו לשרת בצבא לפחות שלוש שנים, לעשות מילואים ולהתייצב למלחמות. אם מצבם הגופני יצדיק זאת, יישלחו לשירות מסוכן גם בניגוד לרצונם. חלקם ייהרגו, אחרים יהפכו נכים, עיוורים, כוויים ורדופי זכרונות טראומטיים. רק כ-20% מהבנים, כולל החרדים, מקבלים פטור מגיוס (אצל הבנות, שיעור המשתמטות כבר הגיע ל-43%, והוא גדל מדי שנה).

 

בעל טור העוסק בתחום הפרסום ימחה על הטחינה האינסופית של החכמה העבשה הזו - "הגודל כן קובע" - בכותרות עיתונים ובפרסומות. "נניח שהבדיחה הייתה עוסקת בגודלם של שדיים נשיים ולא באורכו של איבר המין הזכרי", ישאל, "האם גם אז הייתה מקובלת על החברה?"

 

כפי שאתן מבינות, פמיניסטיות יקרות, גם לנו יש על מה לבכות. אז בואו נעשה עסק: אנחנו נרחם עליכן, אתן תרחמו עלינו, וכולנו נרחם על עצמנו. יהיה שמח. דיל?

 

גיל רונן, יו"ר ארגון "הקול הגברי"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים