שתף קטע נבחר

וולפנזון שוקל לפרוש: אין מדיניות ברורה כלפי חמאס

העיתון "ניו יורק טיימס" מדווח כי השליח המיוחד של הקוורטט למזרח התיכון מתוסכל ורוצה לפרוש. ישראל וארה"ב הפסיקו את הזרמת הכספים לרשות, חמאס מסרב להכיר בישראל ובידי וולפנזון אין דרך לסייע

ג'יימס וולפנזון, השליח המיוחד של הקוורטט למזרח התיכון, שוקל לפרוש מתפקידו בסוף חודש אפריל. וולפנזון מתוסכל מהיעדר מדיניות ברורה כלפי חמאס, מאז זכה ארגון הטרור בבחירות לרשות הפלסטינית.

 

העיתון "ניו יורק טיימס" מצטט הבוקר (יום א') גורמים בצוות העובדים של וולפנזון, להם אמר את הדברים אתמול. על פי הדיווח, וולפנזון רצה כנראה להתפטר כבר בסוף החודש, אבל שוכנע להישאר עד סוף אפריל, אחרי הבחירות בישראל.

 

וולפנזון שעמד בראש הבנק העולמי, מונה עם פרישתו לגימלאות לשליח הקוורטט למזרח התיכון כדי לפקח מטעם ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם, על תהליך ההתנתקות של ישראל מעזה, ולסייע להתארגנות של הרשות הפלסטינית בהשתלטות על הרצועה מבחינת השקעות ויצירת מקורות תעסוקה.

 

אלא שבחירת חמאס טרפה את הקלפים ושינתה לחלוטין את כללי המשחק: ישראל עוצרת את כספי המיסים של הפלסטינים המשמשים לתפעול השוטף של הרשות. גם ארה"ב הודיעה על הפסקת הסיוע הישיר ואף דרשה מהרשות להחזיר לרשותה 50 מיליון דולר, שהועברו לפרויקטים של פיתוח ברשות.

 

לאחר ההתנתקות מעזה, היה וולפנזון האיש שדרש מישראל לפתוח את מעברי הגבול לאנשים וסחורות. אולם נוכח המציאות החדשה הוא מבין שיתקשה להמשיך ולדרוש מישראל להשאיר את המעברים פתוחים ולקיים מעבר בטוח בין הגדה ועזה.

 

הקוורטט מצידו דורש מחמאס להכיר בישראל, להפסיק את הטרור ולהכיר בהסכמים שחתמו הפלסטינים עם ישראל מאז אוסלו כתנאי להמשך הסיוע – אך חמאס כלל לא מראה צעדים בכיוון כזה. במצב כזה נותר למעשה וולפנזון חסר תעסוקה ויכולת לסייע לפלסטינים, וייתכן שלפיכך החליט לפרוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתוסכל. וולפנזון
צילום: רויטרס
מומלצים