שתף קטע נבחר

קיבוץ שומריה העביר את המפתחות למפונים

היסטוריה בדרום: חברי קיבוץ שומריה התפנו מבתיהם, תמורת 300 אלף דולר למשפחה, ומסרו את מפתחות הקיבוץ ל-50 משפחות של מפוני גוש קטיף. הרבה דמעות זלגו בטקס. "הערב הזה הוא התשובה לכל מי שהלעיז על המינהלת", אמר ל-ynet ראש מינהלת סלע, יונתן בשיא

הקיבוץ החילוני של השומר הצעיר עובר מהפך: דמעות לצד חיוכים היו היום (א') בטקס העברת מפתח קיבוץ שומריה מתושביו למפוני ישוב עצמונה מגוש קטיף. עבור כולם זו התחלה חדשה: עבור התושבים, שמתחילים סוף סוף חיים ביישוב קבע, וגם עבור הוותיקים, שנאלצים לעזוב את הקיבוץ שבו חיו 20 שנה ולהתחיל הכל מחדש. הקיבוץ שוכן כ-10 ק"מ צפונית לבאר שבע ליד קיבוץ להב.

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, ומינהלת סלע אמרו שהם רואים במהלך הזה ניצחון. התושבים, כך נראה, מעט פחות מרוצים. ראש מינהלת סלע, יונתן בשיא, אמר ל-ynet : "הערב הזה הוא התשובה לכל מי שהלעיז על המינהלת". הוא אמר שאינו לוקח את המתקפות נגדו באופן אישי.


רגע מסירת המפתח (צילום: אמיר כהן)

 

לאחר חודשים ארוכים של משא ומתן, העבירו היום 13 המשפחות מקיבוץ שומריה את הבעלות על הקיבוץ תמורת 300 אלף דולר למשפחה. בכסף הזה הקיבוצניקים ינסו להתחיל בחיים חדשים לא הרחק משם, ובינתיים יעברו למבנים ארעיים. במקומם, ייכנסו לבתים, לקראווילות ולקרוואנים שנוספו כ-50 משפחות שחיו עד היום בעיר האוהלים שכונתה "עיר האמונה" סמוך לנתיבות.

  

קיבוץ שומריה עלה לקרקע ב-1985 כהיאחזות נח"ל ובראשית ימיו שלטה שם אידיאולוגיה קומוניסטית. על החברים נאסר אפילו להחזיק מקררים, טלוויזיות או טלפונים. הכל היה מרוכז במקום אחד.

 

לעומתם, מפוני עצמונה הגיעו לטקס חבושים בכיפות. הם הודו למינהלת ולמשרד ראש הממשלה. אחת המפונות, נועה רייס, אמרה ל-ynet: "גם אצלנו הרגשות מעורבים. יש שמחה לבוא למקום חדש ולקבל על עצמנו את האתגר ההתיישבותי, אבל אני לא שוכחת מאיפה באנו ואני נזכרת יותר ויותר בגוש קטיף. גם הצער של אנשי שומריה לעזוב הוא אחד מהמרכיבים בים הרגשות. כמו תמיד, אנחנו נתגייס ונחשוב על האתגר הגדול שיש לנו כאן".

 

זבולון כלפא, ראש עיר האמונה, עיר האוהלים שהוקמה סמוך לנתיבות, הגיע לבדוק את הקרווילות המיועדות עבור מפוני עצמונה. "אנחנו נכנסים לישוב קבע ומתחילים מנקודת פתיחה טובה", אמר כלפא ל-ynet, "במבט מפוכח עדיף לתושבי הקיבוץ לבכות היום ובעוד 10 שנים לשמוח כי בעוד עשור הם לא היו יכולים להתקיים. למרות חילוקי הדעות שהיו בהתחלה, היום אנחנו כבר חברים. את השבת הקרובה אנחנו כבר נעשה בקיבוץ עצמו". 


הקהל הנרגש בקיבוץ שומריה (צילום: אמיר כהן)

 

אילן כהן פנה למפוני עצמונה בנאומו: "זו לא בושה לומר תודה לתושבי שומריה שנהגו באצילות לאורך כל הדרך". הוא התייחס גם למינהלת סלע, שתיווכה בעיסקה: "לקחתם על עצמכם את אחד התפקידים הקשים וכפויי הטובה שמישהו לקח על עצמו. אנו עדים בתקופה זו לביקורת והמדינה הזו יודעת לבקר מצוין, אך להגיד תודה היא לא יודעת. אם נעשה, יגידו שעשינו יותר מדי. אם לא נעשה, יגידו שלא עשינו".

 

כהן בירך את יונתן בשיא ואת צוות המינהלת: "עשיתם דבר גדול. ההיסטוריה תדע לשפוט את זה גם אם היום צרי הראות לא יודעים. גם אם היום אלה שחשים שנעשה להם עוול נוראי יכולים לבוא ולהגיד תודה. יום אחד, כל עם ישראל יגיד תודה לאנשים שעשו את כל הדברים האלה ונתנו מנשמתם לעניין, ואתה בראשם יונתן".

 

מזכיר קיבוץ שומריה, יגאל אפללו, אמר ל-ynet: "בשבילי זהו סוף פרק בחיים. זו התחלה חדשה עבורנו במקום אחר, והתחלה חדשה עבור מפוני עצמונה כאן". בסוף הטקס, הדמעות פרצו החוצה ומזכיר הקיבוץ אפללו אמר בקול חנוק: "אנחנו לא הולכים בלב שלם". מבחינתו, סופו של הקיבוץ, הוא גם סופו של חלום, "אותנו חינכו על ערכי השומר הצעיר. מה שכואב לי היום זה שהחלום הזה מת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
הטקס בקיבוץ שומריה
צילום: אמיר כהן
צילום: אמיר כהן
זו התשובה. יונתן בשיא
צילום: אמיר כהן
צילום: אמיר כהן
בירך את המינהלת. אילן כהן
צילום: אמיר כהן
מומלצים