שתף קטע נבחר

נתניהו לעולים: אל תצביעו לליברמן, אני אדאג לו

זליגת הקולות מהליכוד לישראל ביתנו, הובילה את בכירי הליכוד לחדד את המסרים מול הבוחרים העולים החדשים. יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, מצהיר כעת שיעניק לאביגדור ליברמן תפקיד ביצועי, ולכן "חבל לבזבז קולות" על ישראל ביתנו. הוא גם קרא למצביעים לא לתת את קולם למפלגות הימין הקטנות האחרות

הקריצה לקהל העולים: היחלשות הליכוד בסקר האחרון של "ידיעות אחרונות", ומנגד זליגת קולות העולים החדשים לישראל ביתנו, הביאה את צמרת הליכוד להחלטה לחדד את המסרים לקהל העולים החדשים וגם לקולות הצפים, שחלקם מדלגים ישירות מקדימה למפלגות הימין הקטנות. אות ראשון לכך ניתן אמש (יום א') בכנס ברמלה, שבו קרא נתניהו למצביעי הימין לא להצביע למפלגות הקטנות.

 

נתניהו מעביר כעת מסרים לציבור העולים החדשים שהוא ידאג להעניק תפקיד ביצועי לאביגדור ליברמן, יד ימינו בעבר. לכן, אומרים אנשי נתניהו, כדאי לעולים החדשים להצביע לליכוד ולא לליברמן. אין זה מקרה שנתן שרנסקי ויולי אדלשטיין הוצבו בחזית מערכת ההסברה של הליכוד. אחת לשבוע לפחות מופיע נתניהו בתקשורת הרוסיות, וכן בכנסים בפני עולים חדשים, שם הוא מבטיח מפורשות שליברמן יקבל אצלו תפקיד, לכן "אל תבזבזו קולות".

 

 

הליכוד משתדל להימנע ממתקפה ישירה נגד ליברמן, בשל הפופולריות שלו בקרב העולים החדשים, אך תוקפים את הרשימה שלו שהיא, בעיניהם, רשימה "שמאלנית מדי", וכוללת בין השאר את סופה לנדבר, לשעבר ממפלגת העבודה וגם את ישראל חסון. ליברמן מצדו משדר מסרים דואליים - למגזר העולים החדשים הוא משווק עצמו כימני ובציבור הרחב הוא מתחבק עם יוסי ביילין.

  

נתניהו הסיר את הכפפות במאבק נגד מפלגת הימין, הגורפות מנדטים על חשבון מפלגתו. בשל חוסר הבהירות בנוגע לכניסת האיחוד הלאומי-מפד"ל או ישראל ביתנו לממשלת אולמרט, פנה נתניהו למצביעים הפוטנציאליים וקרא להם בכנס ברמלה שלא להצביע למפלגות הימין הקטנות.

 

"מי שרוצה לעצור נסיגה של אולמרט, חייב להצביע לנו ולא למפלגות הימין הקטנות או לקדימה", אמר נתניהו בכנס הליכוד ברמלה. "בפורים הזה, אנו מורידים מסיכות ואומרים - קדימה זה שמאל קיצוני. אולמרט מנהל נסיגה שמביאה לסיכון של מדינת ישראל".   


יו"ר הליכוד נראה מרוצה מתמיד בכנס ברמלה (צילום: רויטרס)

 

נתניהו האשים את ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בכך שהוא עלול למסור חלקים מירושלים, אם ייבחר. "אולמרט יעשה נסיגה מלאה, כולל משכונות במזרח ירושלים. מי שרוצה בדרך הזאת לא יצביע עבורנו. מי שרוצה למסור שטח בשכונות בירושלים לחמאס, יצביע לקדימה". 

 

יו"ר הליכוד נראה מרוצה מאוד, כאשר בקושי רב הצליחו מאבטחיו לפלס את דרכו לבימת כנס הבחירות ברמלה. "זה בובמה של כנס", אמר יו"ר הסניף המקומי של הליכוד, מיכאל וידל, ונתן את האות לתחילת נאומו של נתניהו. בתחילת הערב חששו המארגנים מכך שהקהל לא יבוא ואף הקטינו את האולם בחצי, אבל בשעה 20:00 כבר היה האולם מלא בכאלף איש והכיסאות לא הספיקו.

 

ח"כ סילבן שלום פתח במתקפה על מפלגת קדימה: "הם בפאניקה בצד השני ובגלל זה הם מפרסמים תוכניות. הם יושבים בשלטון בזכות הקולות שלנו, זה יהיה זמני. עוד שבועיים נחליף אותם". בזה אחר זה הגיעו חברי הכנסת לימור לבנת, עוזי לנדאו, רובי ריבלין, ישראל כץ וישבו על בימת הכבוד, אבל כשנתניהו נכנס, עט הקהל באקסטזה וצעק "היידה ביבי", מראות שזכורים היטב מבחירות 96'.

 

בקושי רב הצליחו מאבטחי השב"כ לפלס לו דרך עד לבמה. "אמרנו לאולמרט - תגיד את האמת. היום הם מאשרים ומציגים את תוכניתם. הבחירה פשוטה. מי שרוצה לעצור את זה, יצביע עבורנו. החמאס אמר בצורה פשוטה - אין מבחינתנו סוף לסכסוך. הרי היינו מצפים שאחרי שקיבלו את השטחים ברצועה שיזמינו אותנו או שיהיו נחמדים אבל ברור שהם לא מחפשים את זה. היום מחורבות ההתנחלויות הם יורים קסאמים על אשקלון. הבחירות האלה הם משאל עם על הנסיגה הבאה של אולמרט".

 

לקול קריאות הקהל התייחס נתניהו גם לתקופה שבה כיהן כשר אוצר: "עשיתי את הצעדים ההכרחיים לשיקומה של הכלכלה. אלה לא צעדים פופולריים, אבל היו מחויבים להזיז את הכלכלה קדימה. יכולתי לשבת בשקט, לא לעשות כלום ואז לא היו מאשימים אותי בהחלטות הגורמים לסבל של אנשים".

 

בתום האירוע התייחס נתניהו לרמיזה שלא יצטרף לקואליציה עם קדימה, "אם הם הולכים למהלך שכזה, אנחנו לא יכולים להיות איתם בקואליציה. אני רוצה לומר שאנחנו אלה שנרכיב את הקואליציה בממשלה הבאה".

 

יו"ר העבודה, ח"כ עמיר פרץ, אמר ש"אולמרט וליברמן הם שותפים טבעיים, ואני לא אהיה בקואליציה עם ליברמן". פרץ הוסיף כי "מנהיג ישראלי שלא ינסה לקיים משא ומתן עם הפלסטינים לפני נקיטת צעדים חד צדדיים, ינהג בחוסר אחריות".

 

ומה עשו חברי מפלגת קדימה? הם הגיעו לקיבוץ בארי שבדרום וניסו לשכנע את הקיבוצניקים. בין המשתתפים היו אבי דיכטר, חיים רמון, שי חרמש, שמוליק ריפמן ופרופ' יצחק בן ישראל. אבי דיכטר אמר בכינוס כי "ההישארות הצבאית בשטח יהודה ושומרון תהיה עד שיהיה פרטנר פלסטיני שיעסוק בסיכול הטרור. אין לנו שום כוונה להעביר נתח של יהודה ושומרון לרשות הפלסטינית שאין לה שום מעשים לטובת הלחימה בטרור בשונה ממה שהיה ברצועת עזה".


פורסם לראשונה 12/03/2006 23:35

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי וענת ברשקובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא להצביע למפלגות הקטנות. נתניהו
צילום: רויטרס
זליגה לעבר ליברמן
צילום: ירון ברנר
הגיעה לכנס. לבנת
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
אולמרט ייתן שכונות בירושלים?
צילום: גיל יוחנן
צילם: אמיר כהן
לא ניתן שטחים לרשות. דיכטר
צילם: אמיר כהן
מומלצים