שתף קטע נבחר

חטפו פריחה

בעקבות החורף החם והעליה בטמפרטורות, הקדימו עצי התמר לפרוח בשבועיים עד שלושה. להערכת החקלאים, גם הבשלת הפירות תקדים השנה

הטמפרטורות הגבוהות במהלך החורף משפיעות על ענפי החקלאות. בעקבות מזג האויר החם הוקדמה פריחת עצי התמר בשבועיים ובחלק מאזורי הארץ אף בשלושה שבועות. עם תחילת הפריחה מבצעים מגדלי התמרים האבקות של עצי התמר והשינוי במועד הפריחה חייב את המגדלים להקדים גם את ההאבקה.

  

מנכ"ל הדקלאים, דוידי מרום, מסר שהקדמת הפריחה יכולה להביא להקדמה גם בגדיד התמרים הנערך בחודשים ספטמבר ואוקטובר. לדבריו, להקדמת הבשלת התמרים יכול להיות יתרון השנה מאחר וחג הרמדאן, שהוא תקופת השיא של צריכת התמרים בארץ ובחו"ל, מתקיים השנה בצמוד לתקופת הגדיד. לכן הקדמת ההבשלה יכולה להביא לכך שהתמרים הישראלים יגיעו במועד לציבור המוסלמי באירופה.

  

עצי תמר מתחלקים בטבע באופן שווה בין עצים זכרים המייצרים אבקה לבין עצים נקביים שעליהם גדלים הפירות. הודות לתהליך האבקה ניתן להסתפק בגידול המסחרי בעץ זכר אחד ל-30 עצים נקביים. הודות לתהליך המחקר והפיתוח מגיעים יבולי התמר מזן מג'הול לכמות גדולה של כ 6,000 פירות שנותנים כ 130 ק"ג פרי איכותי וגדול. זאת לעומת 20-30 קילו בעצי תמר בארצות המגדלות ע"פ שיטות מסורתיות.

  

תקופת האבקה היא קריטית להבטחת היבול השנתי ויש צורך לכוון את פעולת האבקה כך שלא תתקיים בצמוד לגשם כדי לא לגרום לנזק. מגדלי התמרים מתגברים בתקופה זו את כוח האדם ומספר מגדלים קלטו לאחרונה צעירים ישראלים בוגרי צבא והכשירו אותם לעבודה. גידול התמרים בישראל נעשה לאורך כל השדרה המזרחית של המדינה מעמק הירדן בצפון, דרך בקעת בית שאן, בקעת הירדן, ים המלח, הערבה ועד למבואות אילת.

  

בשנים האחרונות זוכה ענף התמרים לשגשוג. דוידי מרום מספר שבארץ יש 368 אלף עצים, המשתרעים על שטח של 30 אלף דונם, תוספת של 7% לעומת מספר העצים לפני שנה ותוספת של קרוב ל-80% לעומת מספר העצים שהיה בשנת 1999 (207 אלף). בשנים הקרובות יניבו העצים הצעירים פרי וצפויים להגדיל באופן משמעותי את שיווק התמרים.

  

התמרים הישראלים מככבים ברשתות השיווק המובילות באירופה ובהן מרקס אנד ספנסר וטסקו. הלקוחות העיקריים של התמרים הם הקהילות המוסלמיות באירופה, שרגילים לאכול תמרים מארצות מוצאם במיוחד לשבירת הצום ברמדאן. מאחר ותמרים אינם גדלים באופן טבעי בחלקים הצפוניים של אירופה הם נהנים מהתמרים הישראלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקדימו לפרוח. עצי התמר
צילום: ג'ו קוט
צילום: אפי שריר
וגם הפירות יגיעו מוקדם יותר
צילום: אפי שריר
מומלצים