שתף קטע נבחר

שופט: על גוגל למסור מידע לממשל האמריקני

שופט בית המשפט המחוזי בארה"ב הודיע כי בכוונתו לחייב את גוגל למסור למשרד המשפטים האמריקני מידע על הרגלי השימוש של משתמשי מנוע החיפוש. זאת, לאחר שהממשל נסוג בו מדרישה מוקדמת להסגיר פרטים על מיליון כתובות אינטרנט שנמצאו דרך האתר

שופט בית המשפט המחוזי בסאן חוזה, ארה"ב, הודיע הערב (ג') כי בכוונתו לחייב את גוגל למסור למשרד המשפטים האמריקני מידע על הרגלי השימוש של משתמשי מנוע החיפוש.

 

השופט המחוזי, ג'יימס וור, לא מסר אם המידע שגוגל תחויב להעביר לממשל האמריקני יכלול בקשות חיפוש ספציפיות של גולשים ומה יהיה היקף המידע שיימסר. לדבריו, ההחלטה בעניין תתקבל תוך זמן קצר.

 

לפני כן, גוגל דחתה בתוקף את דרישת הממשל האמריקני לקבל לידיו נתונים על מיליוני בקשות חיפוש של גולשי האתר, בנימוק כי מדובר במהלך מוטעה, שמאיים להרוס את אמינותה של החברה ולחשוף את סודותיה המסחריים.

 

יאהו, MSN ו-AOL צייתו

 

הדיון המשפטי מעורר עניין רב, מכיוון שהיענות לדרישה של משרד המשפטים, לחשוף מה מחפשים הגולשים במנוע החיפוש המוביל באינטרנט, עשויה להפוך את מנועי החיפוש לאמצעי מעקב ממשלתיים.

 

הממשל האמריקני התבסס בדרישתו על חוק נגד חשיפת ילדים לפורנוגרפיה מקוונת, שבוטל חלקית על ידי בית המשפט העליון בארה"ב. הממשל האמריקני מעוניין לקבל רשימה אקראית של בקשות חיפוש של מיליוני משתמשים, הפוקדים את אתר גוגל מדי שבוע.

 

הממשל מאמין כי מילות החיפוש הללו יסייעו להוכיח כי מסנני האינטרנט אינם חזקים דיים בכדי למנוע מילדים את הגישה לאתרי פורנו ואתרים הכוללים תכנים מזיקים ופוגעניים אחרים.

 

יאהו, מיקרוסופט ו-AOL כבר סיפקו למשרד המשפטים חלק מהמידע המבוקש. שלוש החברות טוענות כי מסרו את המידע מבלי להסגיר את פרטיהם האישיים של המשתמשים. גוגל סירבה, ובמסמכים שהגישה לבית המשפט היא מתארת את ממשל בוש כ"חטטן", שעוסק בעניינים לא לו.

 

פרקליטי גוגל מתחו ביקורת על אמונתו של הממשל, כי יש ביכולתה של רשימת מילות חיפוש לסייע למשרד המשפטים להבין את התנהלותם של הגולשים. על אף שמשרד המשפטים טוען כי הוא אינו מעוניין במידע אישי, גוגל טוענת כי שיתוף פעולה מצידה עלול לעורר חששות לגבי פרטיות, להפחית את היקף הגולשים המגיעים לאתר, לחשוף סודות מסחריים, ובכך לפגוע בהצלחתה.

 

"הגולשים יירתעו מחיפושים"

 

"אם המשתמשים יאמינו שהטקסט שהם מחפשים בגוגל עלול להפוך למידע גלוי לציבור, סביר להניח שהם יעדיפו לא להשתמש בשירות", כתבו עורכי הדין של החברה. 

 

החלטת הפשרה הסתמנה, לאחר שעורך דין של משרד המשפטים מסר כי הממשל יסתפק במבחר אקראי של 50,000 כתובות אינטרנט ו-5,000 בקשות חיפוש אקראיות של גולשים בגוגל, היקף מזערי ביחס לדרישה המקורית של הממשל, שהקיפה מיליון כתובות אינטרנט. אנשי משרד המשפטים מאמינים כי מידע זה יסייע להם בשלב הטיעונים במשפט בנושא חשיפת ילדים לפורנוגרפיה בפנסילבניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים