שתף קטע נבחר

חדאם: בשארה תיווך במו"מ בין ישראל לסוריה

סגנו לשעבר של נשיא סוריה, עבד אל-חלים חדאם, טוען כי ח"כ עזמי בשארה מונה על ידי המודיעין הישראלי והעביר מסרים בין המדינות. בשארה מצדו מכחיש מכל וכל. חדאם סיפק פרטים לגבי המו"מ שהתנהל בין סוריה וישראל בימי רבין. בתוך כך התראיין נשיא סוריה לרשת סקאי והסביר כי אנשי החמאס "רק מספקים הצהרות, גם אתם מאמינים בחופש הביטוי"

"עזמי בשארה תיווך בין ישראל לבין דמשק. הוא מונה על ידי המודיעין הישראלי והעביר מסרים מראש המוסד. עזמי בשארה, ה'לאומן הערבי' הזה העביר מסרים ורבים בסוריה התלוננו שהוא העביר מידע לישראל על המצב בסוריה". כך גילה מי שהיה עד לא מכבר סגנו של נשיא סוריה לענייני חוץ, עבד אל-חלים חדאם, בראיון מיוחד שהעניק לעיתון "א-סינארה" ואשר צפוי להתפרסם היום בבוקר (יום ו').

 

ח"כ בשארה מסר בתגובה: "אלו הם דברי הבל, שקרים מצוצים מהאצבע שאין להם שום קשר למציאות. התזמון משונה ומעורר תהיות".  

  

חדאם אמר בראיון: "עזמי פיקח. עכשיו הוא הולך ללבנון ואוסף מידע בלבנון". המראיין חוסיין סוויטי שאל אותו: "זה דבר מסוכן מאד. האם אתה אומר שעזמי בשארה הוא סוכן של ישראל"?  חדאם השיב: "לא אמרתי שהוא סוכן – אמרתי שהוא משרת את ישראל. הוא חבר כנסת ומשרת את ישראל".

  

הראיון עם חדאם התקיים לאחר תקופה בה חדל להתראיין, בעקבות בקשה ששיגרו אליו שלטונות צרפת בעניין. אך כעת הוא שב לדבר עם עיתונאים, ובין השאר שוחח עם עיתון "א-סינארה" היוצא לאור בנצרת. זהו הראיון השני שהוא מעניק לעיתון ובמסגרת הראיון הארוך והמפורט הפעם מוסיף חדאם עוד שורה של גילויים והאשמות נגד נשיא סוריה, בשאר אסד.

  

חדאם חשף פרטים על המשא ומתן שהתנהל בין ישראל לבין סוריה בימיו של יצחק רבין כראש ממשלה.

  

"רבין השאיר פיקדון אצל הנשיא קלינטון. אני יודע שישנו מכתב הכתוב בכתב יד שנמסר מארה"ב לנשיא חאפז אל-אסד האומר כי רבין מוכן לסגת אל מעבר לקווי 4.6.1967 וכמובן מדבר על השלום והיחסים", הוא מוסיף.

  

הוא התייחס גם להסדרי הביטחון: "נקודת המחלוקת היתה סביב ההבנה של הסדרי הביטחון. היו הסכמים על עקרונות הסדרי הביטחון, איזורי חיץ משני צידי הגבול, פיקוח בינלאומי משני הצדדים וכן היתה התייחסות לכך שלא ייתכן שביטחונו של צד אחד יבוא על חשבון בטחונו של הצד האחר. אולם, כאשר נפגש הרמטכ"ל דאז, אהוד ברק, עם הרמטכ"ל הסורי (חכמת שהאבי – ר.נ.) הכל השתנה. הסדרי הביטחון, לפי ההשקפה הישראלית, דרשו אזור חיץ בסוריה, מרכזי פיקוח בחרמון, מוצבים נוספים בגולן ודילול הכוחות הסוריים בדרום דמשק וזאת תוך השארת הכוחות הישראליים כפי שהם".  

 

טעויות גדולות של סוריה

 

חדאם שוב לא חסך את שבט לשונו מהנשיא אסד, ולא היסס אף לתקוף את ההחלטה של אביו להביאו לשלטון. "הכשרתו של בשאר אסד לנשיאות היתה אחת הטעויות הגדולות שביצע הנשיא, חאפז אסד. הערכים הפוליטיים בסוריה לא מאפשרים הורשה במוקדי הכוח המדינה. הוא ביצע טעות גדולה בכך שכמזכיר הכללי של המפלגה ונשיא הרפובליקה הוא נקט צעדים להעברת הנשיאות לבנו אחרי מותו".

 

ומהו הפתרון על פי חדאם? "אני סבור כי שינוי הפך לצורך לאומי בסוריה. בשאר אסד נכשל בניהול המדינה ובטיפול במצב הכלכלי. מצב האנשים הורע מאד, האבטלה עלתה וכך גם דיכוי החירויות והשחיתות. התוצאה היא שבשאר אסד נכשל במהלך חמש וחצי שנות שלטונו ולכן זה טבעי שנצפה לשינוי", הוא אמר.

 

מאז עזב חדאם את סוריה לצרפת דווח לא אחת על מגעים שהוא מנהל עם גורמי אופוזיציה למשטר הסורי. בראיון זה הוא בישר על הקמתה הקרובה של אופוזיציה בסוריה לנשיא אסד. "חזית אופוזיציונית תקום בקרוב בסוריה. כעת נערכים דיונים בנושא בין מספר אישים וזרמים ואנו נגיע לבניית חזית לאומית לניהול המשבר בסוריה".

 

בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי בכירים סורים לשעבר, החיים בגלות, נפגשו בבריסל על-מנת ליצור חזית מאוחדת שתפעל להדחתו של אסד, וכי גם חדאם נכח בפגישה. מנהיג המפלגה הסורית הליברלית-דמוקרטית, חוסאם אל-דיירי, אמר כי "זו הפעם הראשונה שכל מפלגות האופוזיציה, בתוך סוריה ומחוצה לה, מסכימות על תוכנית משותפת". לדבריו, היום תוגש תוכנית פעולה מפורטת.

 

ישראל היא חלק מהמציאות

 

הנשיא אסד עצמו התראיין לרשת סקאי הבריטית. לדבריו, הבהלה מבחירת החמאס אינה במקומה. "מה ששמענו מחמאס זה שהם הולכים להתמודד עם המציאות. ישראל קיימת במציאות, שזה טוב. אנחנו אמרנו שאנחנו מאמינים במציאות הזאת אבל לא שמענו מהם שהם נגד השלום. הם (החמאס) דיברו על קווי 4.6.67. זה לא נגד השלום, זה נגד ההרג של הישראלים. אתה לא רואה את שני הצדדים. הישראלים הורגים בפלסטינים. יש הבדל בין להיות נגד השלום לבין לתמוך בהתנגדות".

 

אסד הוסיף: "ניסינו את המו"מ עם ישראל, לא קיבלנו דבר. אם לא יהיה תהליך שלום תהיה התנגדות. בסופו של דבר, צריך לתמוך בהתנגדות למען השלום, לא נגד השלום. כל מי שמאמין בשלום הוא חבר, והם מאמינים בשלום. גם איראן לא נגד השלום עם ישראל. הם אומרים שיש לכם זכות לקבל בחזרה את האדמה שלכם".

 

אסד ניסה לפרש את התנהגותם של מנהיגי החמאס: "הם רק מספקים הצהרות, גם אתם מאמינים בחופש הביטוי. זה הדבר היחיד שהם עושים בסוריה, הם לא מתכננים פעולות. אמרתי להרבה פקידים, בעיקר אמריקנים, למה אתם לא רוצים שהם ידברו בהתאם לחופש הביטוי"?


פורסם לראשונה 17/03/2006 00:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חדאם ואסד. בימים אחרים
צילום: איי פי
צילום: חגי אהרון
בשארה. "מעביר מסרים מדני יתום"
צילום: חגי אהרון
צילום: איי פי
אסד. בעד חופש הביטוי
צילום: איי פי
מומלצים