שתף קטע נבחר

לייבש את אונר"א

הארגון לשיקום הפליטים הפלסטינים, המזוהה עם מטרותיהם הלאומיות, עלול להפוך לערוץ חלופי למימון הטרור

כאשר קונדוליזה רייס, מזכירת המדינה האמריקנית, מצהירה שצריך לסייע לפלסטינים מבחינה הומניטארית בערוץ לגיטימי "עוקף חמאס", היא רומזת בעיקר על אונר"א UNRWA - סוכנות הסעד והתעסוקה של הפליטים. ארגון זה עלול להיות אחת הפרצות המיידיות, שדרכן יכולה וושינגטון "לנקות את מצפונה" ולהעביר כספי סיוע לתושבי השטחים.

 

אונר"א, הפועל מאז 1949 עם מנדט לשיקום הפליטים הפלסטיניים, הוא ארגון המסונף לאו"ם, וכאן לכאורה נעוצה הלגיטימיות שלו. מבחינה תקציבית, מסוגל אונר"א לפעול רק הודות לכספי המערב, בעיקר אמריקה. נתוני הארגון מראים, למשל, שבשנת 2004 העבירה ארצות-הברית לאונר"א סכום של 127 מליון דולר - יותר משליש מתקציבו השנתי.

 

היכן הסכנה? הנהלת אונר"א לא הסתירה מעולם את אהדתה לאוכלוסיה הפלסטינית בשטחים. מארגון שנועד לשקם את פליטי 48' הוא הפך - בתמיכתן של רבות מחברות האו"ם - לגורם המזוהה באופן מובהק עם המטרות הלאומיות הפלסטיניות. אפילו בתקופת שלטון הפתח היה ועד עובדי אונר"א בעזה, המונה כמה אלפי עובדים, תמיד בשליטת חמאס. ועד זה דאג לנווט את הנהלת הארגון לעבר מטרותיו, כאותו זנב המכשכש בכלב.

 

בראיון לתקשורת הקנדית הצהיר פטר האנסן, הנציב הקודם של אונר"א, שאכן "ישנם אנשי חמאס בקרב עובדי הארגון, אך אין זה פשע". הצהרתו זו גררה גל של תגובות נזעמות בקונגרס האמריקני, ו-37 חברים קראו להפסקת הסיוע הכספי לאונר"א "עד להוצאתם של כל הטרוריסטים משורותיו". הסוכנות הפדראלית הבודקת את התנהלותם של ארגונים הממומנים על-ידי ארצות-הברית, גילתה שבשנתיים האחרונות נעצרו 16 מעובדי אונר"א בידי ישראל, בחשד לפעילות עוינת מטעם חמאס; שלושה מהם אף הורשעו בבית-משפט. בבתי-הספר שבמחנות הפליטים בשטחים מלמדים מורים של אונר"א חומר לימודי אנטי ישראלי. מחבלים פלסטינים ניצלו את חסינות הארגון לשם פעילות עוינת, תוך שימוש במתקניו ובכלי רכבו.

 

הנתונים הרשמיים של האו"ם מראים שהפליטים הפלסטינים בשטחים מקבלים הרבה מעבר לגודלם היחסי באוכלוסיית פליטי העולם. הנה אבסורד שנלקח מנתוני האו"ם: הנציב העליון לענייני פליטים UNHCR - המטפל ב-19.2 מיליון פליטים ב-116 מדינות בעזרת סגל של 6,450 עובדים - זוכה לתקציב של 992 מיליון דולר, ממוצע של 52 דולר לנפש. לעומת זאת אונר"א - המטפל רק ב-4.1 מליון פליטים פלסטינים ורק בחמש מדינות הסמוכות זו לזו - מעסיק 24,300 עובדים עם תקציב של 339 מליון דולר, ממוצע של 83 דולר לנפש.

 

כדי שאונר"א לא יהפוך להיות ערוץ חלופי להזרמת כספי הטרור של חמאס, על ישראל לדרוש מהאו"ם להעביר כבר עתה את הטיפול בפליטי השטחים מאונר"א לידי הנציב העליון לענייני פליטים. על האחרון יהיה לוודא שהטיפול בפליטים הפלסטינים יהיה כבפליטי אפריקה או אסיה. התנגדות של האו"ם לעשות כן צריכה להביא את ישראל לתבוע מארצות-הברית ומהאיחוד האירופי להפסיק כל סיוע כספי לאונר"א, כל עוד חמאס הוא המנהיג את תושבי השטחים.

 

אלוף-משנה (מיל.) משה אלעד שימש בתפקידים בכירים בשטחים וכיום חוקר את החברה הפלסטינית

 


פורסם לראשונה 18/03/2006 21:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים