שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הנייה הציג לאבו מאזן את ממשלת החמאס
  ראש הממשלה הפלסטיני המיועד נפגש בעזה עם יו"ר הרשות והציג בפניו את הרכב הממשלה: למרות מאמצי החמאס, אף סיעה במועצה המחוקקת לא הצטרפה לממשלה. חמאס ישלוט לבדו ברשות. הממשלה תורכב מ-24 שרים. שר החוץ יהיה מחמוד א-זהאר, שר האוצר - פעיל ששוחרר רק לפני ימים אחדים מהכלא בישראל. מופז: הגיע רגע האמת של אבו מאזן

  כשבועיים לפני המועד האחרון להרכבת הממשלה הגיע אמש (יום א') ראש הממשלה הפלסטיני המיועד איסמעיל הנייה לפגישה עם יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, והגיש לו את רשימת השרים בממשלה שהרכיב. אנשי החמאס הודיעו כבר אתמול כי השלימו את גיבוש ממשלתם, אולם דחו את הצגת השרים, אירוע שאמור היה להתרחש כבר אתמול - להיום.

   

  שני האישים לא שוחחו עם כתבים בטרם נכנסו למפגש בעזה, אולם בתום הפגישה יצא הנייה אל הכתבים וסיפר על הרכב הממשלה ועל השיחה שניהל עם יו"ר הרשות. לדבריו, אבו מאזן האזין להרכב הממשלה ויגיע להחלטות בקרוב. עוד סיפר הנייה כי ממשלת החמאס החדשה תכלול 24 שרים, בהם גם אשה ושר נוצרי. 10 מהשרים יהיו תושבי עזה, ו-14 תושבי הגדה.

   

  הנייה הסביר כי "הרשות הפלסטינית מתקדמת לקראת יציבות תחוקתית", וכי הממשלה תעבוד בשיתוף פעולה מלא עם יושב ראש הרשות, אבו מאזן. אבו מאזן עצמו, שדיבר לאחר הנייה, הבטיח להעביר את הרכב הממשלה לעיון הוועד הפועל של אש"ף בתוך יומיים, אך נמנע מלומר אם יאשר את הנבחרת.

   

  התפקידים המרכזיים ברשימה יאויישו כולם על ידי בכירי החמאס מהרצועה, וסגנו של הנייה, שיכהן כראש הממשלה ושר הספורט, יהיה נאסר א-דין אל שאאב. ד"ר מחמוד א-זהאר צפוי לכהן כשר חוץ, סעיד סיאם יהיה שר הפנים, ועומר עבד אל-ראזק, פעיל חמאס מהגדה ומרצה באוניברסיטת א-נג'אח ששוחרר רק לפני כמה ימים מהכלא הישראלי, צפוי לכהן כשר אוצר.  


  אבו מאזן והנייה (צילום: איי.אף.פי)

   

  ראש הממשלה המיועד הנייה הביע את תקוותו כי ממשלת החמאס תצליח לשפר את חיי העם הפלסטיני "תוך שמירה על עקרונותינו במאמץ מתמשך להקל על סבלו של העם הפלסטיני". הנייה לא שכח בפתיחת דבריו לשגר ברכה לשאהידים, לאסירים ולפצועי האינתיפאדה. אבו מאזן מצדו הביע את תקוותו כי הפלסטינים יצליח לעבור "את הקשיים והמכשולים העומדים לפנינו ולפני הממשלה, ואני מתפלל לאלוהים שיעזור לנו כדי שהמצב יהיה טוב יותר".

   

  הנייה הודה טרם הפגישה כי לא הייתה זו הממשלה האידיאלית שלה קיווה החמאס וכי אנשי התנועה ביקשו להקים ממשלת אחדות רחבה ככל האפשר. ראש הממשלה הפלסטיני המיועד אף אמר כי גם לאחר הגשת הרשימה, תישאר הדלת פתוחה בפני הארגונים הפלסטיניים שיבקשו לחבור לממשלה החדשה.

   

  בקווי היסוד של ממשלת החמאס החדשה מצויין כי הממשלה הפלסטינית תחתור להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים, מדינה שתוקם בגבולות ה-4 ביוני 1967. כמו כן, נאמר כי ההתנגדות על כל צורותיה היא לגיטימית בדרך "לסילוק הכיבוש והקמת המדינה הפלסטינית העצמאית". קווי היסוד מושתתים על כיבוד כל ההסכמים של הרשות הפלסטינית, אך בתנאי שהצד השני יכבד הסכמים אלה.

   

  עוד נאמר בקווי היסוד של הממשלה כי היא שומרת לעצמה את הזכות לבחון מחדש את ישום ההסכמים וכי הממשלה תפעל לדיון מחודש ברגיעה. בהתייעצות עם כל הפלגים הפלסטינים הממשלה גם קובעת כי שחרור האסירים הוא יעד עליון בפעילותה.

   

  הממשלה שהציג החמאס תורכב מאנשי חמאס ומ"טכנוקרטים" שיסייעו לשרים החדשים. עם זאת, אף סיעה אחרת בפרלמנט הפלסטיני לא תהיה שותפה לממשלה הזו וחמאס ישלוט ברשות לבדה בסיוע הרוב המוחץ שיש לו בפרלמנט.. אתמול עוד הותירו אנשי החמאס "דלת פתוחה" לאנשי החזית העממית לשחרור פלסטין, אולם אלו הודיעו אחר הצהריים באופן סופי שלא יצטרפו לממשלה.

   

  אבו מאזן ככל הנראה יאשר בסופו של דבר את הרכב הממשלה, למרות התנגדותו לקווי היסוד שהציג החמאס ותביעותיו לשינויים שטרם נענו. סלע המחלוקת בין אבו מאזן לחמאס הוא קבלת ההסכמים שנחתמו מול ישראל. לפי חלק מההערכות, אבו מאזן ימתין עד לאחר הבחירות מישראל אולם בסופו של דבר יאשר את הרכב הממשלה. 

   

  ובתוך כך התייחסה אמש שרת המשפטים, ציפי לבני, לממשלת החמאס הצפויה לקום. "זהו הרגע שבו הקהילה הבינלאומית צריכה לשלוח מסר ברור ותקיף לרשות הפלסטינית. בימים האחרונים נשמעו מכיוונה הצהרות לכאורה מתונות, אך פני הדברים אינם כך" הבהירה. לבני הוסיפה כי חמאס, העומד בראש הרשות הפלסטינית, הוא ארגון טרור לכל דבר. את הדברים אמרה בפני 132 אנשי ביטחון בכירים מארצות הברית וקנדה שהגיעו למשרד החוץ בירושלים לכנס בנושא ביטחון המולדת בישראל.

   

  שר הביטחון, שאול מופז, אמר כי "הגיע רגע האמת של אבו מאזן. הלילה הוצגה ממשלת חמאס מובהקת שקווי היסוד שלה ברורים. דבקות בזכות ההתנגדות ובזכות השיבה והיא אינה מסתירה את כוונותיה. הממשלה הזאת תהפוך את הרשות הפלסטינית לרשות של טרור. זו שעתו של אבו מאזן, עליו לקבל החלטה האם ברצונו להיות רלוונטי אם לאו. עיני ישראל והעולם כולו נשואות אליו בציפיה. האם יקבל את ממשלת חמאס שהוצגה ואת קווי היסוד שלה, או שיפעל באחריות ולא יקבל את הממשלה הזאת?".


  פורסם לראשונה 19/03/2006 21:24

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס, רוני סופר וחנן גרינברג
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  הנייה. מרכיב ממשלה
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  אבו מאזן. יאשר?
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  שר החוץ. א-זהאר
  צילום: רויטרס
  מומלצים