שתף קטע נבחר

מצב חירום יוכרז ביום הבחירות; 22 אלף שוטרים - לרחובות

מפכ"ל המשטרה הציג היום את היערכות המשטרה לבחירות - "רגעי השיא בחברה דמוקרטית". לדבריו, "התקופה הקרובה מאוד רגישה ונעשה הכל כדי למנוע פיגוע". אלפי שוטרים יקחו חלק במבצע

המשטרה סיימה את היערכותה לקראת הבחירות לכנסת, שייערכו בשבוע הבא. בבוקר יום הבחירות תעבור המשטרה למצב חירום בכל הארץ ומעל ל-22 אלף שוטרים ושוטרי מג"ב ישתתפו במבצע. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, אמר היום (ב') כי "התקופה הקרובה מאוד רגישה, ארגוני הטרור עשויים לבצע פיגוע, אבל נעשה הכל כדי למנוע זאת".

 

 

הבוקר התקיימה ישיבה עם סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה בנוכחות המפכ"ל ובנוכחות יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופטת דורית בייניש, שהתוכנית הוצגה לפניה.

 

דווח כי מעל 5 מיליון (5,018,287) הם בעלי זכות בחירה בישראל ובסך הכל יוצבו ברחבי הארץ 9,774 קלפיות ב-18 אזורי בחירות. בשלושת החודשים האחרונים עסקו במשטרה בהיערכות ליום הבחירות. "הבחירות הן רגעי השיא של חברה דמוקרטית", אמר מפכ"ל המשטרה והוסיף: "המשטרה נערכה מזה זמן לקיומן התקין". בכל מקום בו יהיו יותר משלוש קלפיות יוצב שוטר באופן אוטומטי. במקומות רגישים בהם יהיו שתי קלפיות, יוצב גם כן שוטר.

 

במשטרה נערכים בכוננות מוגברת גם על רקע המצב הביטחוני המתוח וריבוי ההתרעות לפיגועים ובשל מבצע "הבאת ביכורים" ביריחו. תוצאותיה של מערכת הבחירות ברשות הפלסטינית ועליית החמאס לשלטון יוצרים אי ודאות בנוגע למהלכים המדיניים, הביטחוניים ואחרים.

 

בנוסף, האווירה הטעונה והמתוחה על רקע אירועי ההתנתקות והתמשכות סוגית המפונים לצד פינוי מאחזים בלתי חוקיים מעלה חשש לעימותים ברמות חומרה שונות. גם הצורך לאבטח אישי ציבור במהלך הבחירות נלקח בחשבון.

 

להיערכות המשטרה ארבעה שלבים: ההיערכות עד ליום הבחירות, היערכות ביום הבחירות עצמו, היערכות בתום ההצבעה וליווי הקלפיות וההיערכות ביום שאחרי.

 

כאמור, בבוקר הבחירות תעלה המשטרה למצב חירום בכל רחבי הארץ במעגלי אבטחה שונים בתיאום צה"ל והשב"כ. תוגבר הפעילות בקו התפר בעוטף ירושלים. סגר כללי יוטל על יהודה ושומרון ועזה. תהיה היערכות בצירים ופעילות מוגברת בתוך הערים. תהיה היערכות של אגף החקירות, היערכות מיוחדת לאכיפת חוקי הבחירות וטיפול בזיופי הבחירות.

 

לראשונה תשתמש המשטרה במערכת חדשה, מערכת שליטה ובקרה הנותנת מענה תפעולי ותחקורי שתגיע עד רמה של מפקד תחנה. המערכת תציג תמונה של אירועים וקלפיות בזמן אמת, תוך שליטה טובה יותר במערך האירועים ובניידות המשטרה. מפכ"ל המשטרה הרחיב: "מדובר במערכת שפותחה לחיי השגרה של המשטרה, לדעת איפה נמצאות הניידות או אודות אירוע מסוים. לאן להזיז ניידת ואם יש צורך גם במחסומים".

 

לדבריו, עד כה נפתחו 37 תיקים על רקע הבחירות הכוללים אלימות נגד גוף, רכוש, תעמולה אסורה, שחיתות וזיופים. השנה, בניגוד לשנים קודמות, מתאפשרת בחירה גם באמצעות רישיון נהיגה ודרכון, ולא רק באמצעות תעודת זהות. עובדה העלולה להגביר את הניסיונות לזיופים והמשטרה נערכת בהתאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
קראדי. רגישות גבוהה
צילום: חגי אהרון
צילום: רויטרס
ההכנות האחרונות
צילום: רויטרס
מומלצים