שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האיחוד האירופי העביר 78 מיליון דולר לרשות
  פחות מיממה לאחר שהוצגה ממשלת החמאס החדשה, משגר האיחוד האירופי סיוע דחוף כדי למנוע את קריסת הרשות. ולצד ההמחאה הנדיבה - אזהרה: סיוע עתידי תלוי במחוייבות ממשלת החמאס לשלום

  האיחוד האירופי העביר היום (ב') לארגון האומות המאוחדות המחאה על סך 78 מיליון דולרים המיועדת לרשות הפלסטינית. מדובר בכספי סיוע דחופים, שנועדו להשאיר את הרשות "מעל למים". לצד ההמחאה שיגר האיחוד האירופי אזהרה לפלסטינים, לפיה ללא התחייבות של ממשלת החמאס כי פניה לשלום, לא ינתנו כספים נוספים.

   

  שרי החוץ של האיחוד התכנסו בבריסל כדי לדון בהמשך תוכנית הסיוע לפלסטינים, במסגרתה אמורים לעבור יותר מ-600 מיליון דולרים לרשות מדי שנה. "חמאס נמצא על פרשת דרכים", אמרה שרת החוץ האוסטרית אורסולה פלסניק, שארצה מחזיקה בנשיאות האיחוד התורנית. לדבריה, חמאס "יצטרך להחליט באיזה נתיב הוא בוחר" כדי להיטיב עם 4 מיליון בני העם הפלסטיני. יצויין כי האיחוד האירופי רואה בחמאס ארגון טרור.

   

  בחמאס דווקא מנסים לסמן אותות חיוביים. שר האוצר החדש בממשלה הפלסטינית, עומר עבד אל-ראזק, העניק ראיון לסוכנות איי.פי ובו הבהיר כי לצד התמודדות עם נושאי השחיתות הוא מתכוון לנסות ולשפר את הקשר עם המערב, ולנסות אף ליצור קשרי עבודה עם ישראל. "ברגע שהם יראו מה החמאס עושה, אני סבור שהם ישנו את דעתם", אמר. "הם צריכים לתת לממשלה הזו הזדמנות להוכיח שאנחנו לא נמצאים כאן כדי להכריז מלחמה. אנחנו כאן כדי לסייע ולעזור לעמנו בדרך הטובה ביותר שאנחנו יכולים".

   

  בכינוס האיחוד האירופי הסביר שר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו, כי הסיוע ימשיך לזרום לרשות

   אולם תבע מחמאס לעמוד בתביעות הבינלאומיות. "איננו רוצים להעניש את העם הפלסטיני על הצבעתו כלל וכלל", הבהיר. "אך מנגד על העם הפלסטיני לומר לכל ממשלת חמאס שדמוקרטיה גוררת עמה חובות ומעל לכל, החובה שלא להיות מעורבים באלימות כלשהי".

   

  במקביל לפגישת שרי החוץ דיברה היום גם נציבת האיחוד האירופי לנושאי חוץ, בניטה פררו-ואלדנר, שתבעה גם היא מחמאס הכרה בישראל, בהסכמים עמה ובמפת הדרכים. לדבריה, סיוע עתידי "תלוי בהתחייבויות שהממשלה (של חמאס) תיקח על עצמה, ובמעשיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  קיבל קצת אוויר לנשימה. הנייה
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  שיבחרו נתיב. פלסניק
  צילום: רויטרס
  מומלצים