שתף קטע נבחר

רבני חב"ד: אל תצביעו למרזל, חבל על הקול

מאמציו של ברוך מרזל לזכות בקולות חסידי חב"ד עומדים כנראה לרדת לטמיון, לאחר שבית הדין של רבני חב"ד קבע ש"יש להצביע רק לרשימות של חרדים שכיהנו בעבר בכנסת ויכהנו גם בכנסת הבאה". דובר מפלגת חזית יהודית לאומית מגיב: 40 רבני חב"ד חתמו על קריאה להצביע מרזל

בית הדין של רבני חב"ד הנחשב לגוף ההלכתי הגבוה של חסידי חב"ד פרסם היום (ג') הודעה לחסידים השומטת למעשה את האפשרות להצביע עבור מפלגתו של ברוך מרזל. בית הדין קבע שלא להצביע עבור רשימות שלא יעברו את אחוז החסימה והדגיש שיש להצביע "אך ורק לרשימות של החרדים לדבר ה' אשר כיהנו בעבר בכנסת ואשר נציגיהן יכנסו לכנסת הבאה".

 

בבחירות 96' התגייסו חסידי חב"ד לטובת הליכוד בקמפיין "נתניהו טוב ליהודים" והם היו מעורבים גם במחאה נגד ההתנתקות. בית הדין של רבני חב"ד לא הורה במפורש למי צריך להצביע, אך הדגיש את החובה להשתתף בבחירות ולהצביע עבור "החרדים לדבר ה'. זו הלכה". מפלגתו של מרזל חזית יהודית לאומית השקיעה באחרונה מאמצים רבים לשכנע את חסידי חב"ד לתמוך בה.

 

בכיר בחסידות חב"ד הסביר כי "החסידים התלבטו בין ארבע רשימות: האיחוד הלאומי-מפד"ל, ש"ס אגודת ישראל ורשימתו של ברוך מרזל. עתה הוציאו הרבנים הודעה שמוציאה את האופציה של הצבעה עבור מרזל וההתלבטות תישאר בין האיחוד הלאומי, ש"ס ואגודת ישראל. כל אחד יבחר על-פי נטיית ליבו".

 

בהודעת הרבנים נאמר שדעתו של הרבי מלובביץ' ידועה וכי יש חובה הלכתית להשתתף בבחירות ולהצביע. בחב"ד מסבירים ש"בשנים הראשונות הייתה ההוראה להצביע בעד הרשימה היותר חרדית ובשנים שאחרי פירשו את הוראת הרבי ש'חרדית' הכוונה היא לרשימות שלא יתנו ידן למסירת שטחים והחרבת ישובי ארץ ישראל".

 

הרבנים מוסיפים: "דברי קודשו של הרבי קובעים כי אסור להצביע למפלגות שאינן עוברות את אחוז החסימה, כי המשמעות המעשית היא הענקת הקולות לרשימות המתנגדים לה' ולתורתו".

 

באיחוד הלאומי מרוצים: נגמרה החגיגה של מרזל

 

באיחוד הלאומי-מפד"ל הביעו סיפוק רב מהודעת הרבנים. גורם בכיר במפלגה אמר מיד עם פרסום הודעת רבני חב"ד ש"ההודעה גמרה על סיכוי מרזל להיכנס לכנסת. בסיס הכוח שלו היה בחב"ד. בבחירות האחרונות הוא קיבל קולות רבים בכפר חב"ד ועתה נגמרה החגיגה. ניהלנו קמפיין אגרסיבי נגד מרזל בקרב מצביעי חב"ד והוא הפסיד. אנחנו נהיה המרוויחים הגדולים של הסיפור הזה".

 

מנגד אמר דובר חזית יהודית לאומית, איתמר בן גביר, כי "מדובר בעוד תעלול תקשורתי של דובר חב"ד, מנחם ברוד, שאין זה סוד כי הוא מקבל כסף מהאיחוד הלאומי-מפד"ל. במודעה לא נכתב ואין קריאה שלא להצביע למרזל. יתרה מכך, בימים האחרונים חתמו לא פחות מ-40 רבנים מחב"ד על קריאה מפורשת להצביע עבור ברוך מרזל. אגב, על-פי ההודעה, כנראה שלאנשי חב"ד אסור להצביע עבור האיחוד הלאומי, ש"ס ואגודת ישראל שהרי הם מצהירים במפורש שיישבו בממשלה שתחזיר שטחים".

 

דובר חב"ד הגיב בזעם על הדברים: "ההשמצה כאילו אני מקבל כסף מהאיחוד הלאומי-מפד"ל היא עילה לתביעת דיבה. בית דין רבני חב"ד הוא המוסד היחיד המוסמך לקבוע לחסידי חב"ד את דרכם והגיע הזמן שמרזל וחבריו יפסיקו לסכסך ולפלג בתוך ציבורים שהם אינם משתייכים להם". 

 

ביחס לרבנים מחב"ד שחתמו לכאורה על הודעה הקוראת להצביע למפלגתו של מרזל, אמר ברוד: "כל אלו המוזכרים אינם רבנים כלל ואינם מורה דרכם של חסידות חב"ד. השימוש בהם הוא גימיק זול שמאפיין את דרכו של איתמר בן-גביר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
מרזל ובן-גביר
צילום: אחיה ראב"ד
מנחם ברוד משיב אש
בעבר התגייסו נגד ההתנתקות
מומלצים