שתף קטע נבחר

תושבי יפו נגד חרות: מזלם שהם תלו כרזות בלילה

בכרזות שתלתה מפלגת חרות בשכונות הערביות של יפו מוצע לתושבים לעזוב את בתיהם תמורת פיצוי. שחקן הכדורגל לשעבר, רפעת טורק, הבהיר: "יש להם מזל שהם תלו את זה בלילה. אני נולדתי בשכונה הזו ובבית הזה, ואני לא יודע מאיזה חור באירופה הם הגיעו"

תושבי השכונות הערביות ביפו שיצאו הבוקר (יום ה') מביתם, נדהמו לגלות כרזות בחירות של מפלגת חרות, בראשות מיכאל קליינר, המזמינות אותם להיענות לרעיון להגר מהמקום על בסיס פינוי-פיצוי. כרזות דומות נתלו גם בירושלים וביישובים ערביים בצפון הארץ.

 

"מזלם של פעילי חרות שהם כנראה תלו את השלטים בשעות לילה כמו גנבים", אמר ל-ynet תושב שכונת עג'מי, שחקן הכדורגל לשעבר רפעת טורק, "אם היו תולים את זה בשעות היום, החבר'ה הטובים שלנו היו נותנים להם את הטיפול הראוי ואני לא יודע איך הם היו יוצאים מזה".

 

 


חלק מהתושבים חייכו כשראו את השלטים, אך יושב ראש ועד שכונת עג'מי ביפו, כמאל אגבריה, הבהיר שהעניין אינו משעשע כלל וכלל. "מדובר בגזענות לשמה", אמר ל-ynet. "החבר'ה האלה אומרים היום את מה שרבים חשבו וחושבים, אך לא מעזים לומר. זה רק מוכיח עד כמה החברה הישראלית גזענית".

 

לדברי אגבריה, "באצטלה של הידברות עם התושבים ולא טרנספר מכוח, חרות מבקשת להציג גזענות כאילו נאורה, אבל זו עדיין גזענות. חייבים לעשות הכל כדי להפסיק את העניין הזה, גם אם ברור שמדובר בגימיק של תקופת בחירות.

 

"רק לחשוב איך היו רועדות אמות הסיפים בעולם כולו אם שלטים כאלה היו נתלים בשכונות יהודיות במדינות שונות ומזמינות את יהודי אותה מדינה להתפנות תמורת פיצוי. פה זה עובר בשתיקה ובחיוך, אבל אין לטעות, הטרנספר, ובמיוחד נושא הטרנספר הכלכלי, חושף את עורו המכוער וצריך לעצור אותו בזמן". 

 

טורק: אולי נפנה את קליינר

 

טורק אף הציע לקליינר הצעה הפוכה: "אנחנו נדאג לגייס כספים ונציע לו ולכל הגזעניים שכמותו לבחור להם כל מדינה בעולם שתהיה מוכנה לסבול אותם".

 

"אני נולדתי בשכונה הזו ובבית הזה ואני לא יודע מאיזה חור באירופה קליינר, אנשיו ותומכיו הגיעו", הוסיף טורק. "אני בעל הבית פה ואותי לא יפנו מפה.

 

"זו קיצוניות וגזענות אבל כנראה שנגזר עלינו שבכל מערכת בחירות יוצא עלינו הסהרורי התורן. רק בחלומות של קליינר אנשים ייענו לתוכנית הזו. אנחנו ילידי האדמה והמקום הזה ולא יפנו אותנו משום מקום".

 

יושב ראש חד"ש, מוחמד ברכה, הגיב בזעם: "אנשים כמו קליינר שמטיפים לטיהור אתני וגזענות מקומם מאחורי סורג ובריח ולא כחלק מהמשחק הדמוקרטי. מערכת פוליטית שנותנת לגיטימציה לרפש פשיסטי נגועה במחלה בעצמה. האזרחים הערבים הם חלק שורשי מהנוף ההיסטורי בארץ, הם יישארו כאן והפשיסטים הם אלו שיתנדפו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
פינוי-פיצוי. קליינר
צילום: גבי מנשה
צילום: שאול גולן
"יש להם מזל". טורק
צילום: שאול גולן
מומלצים