שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קל באימונים, קשה בקרב

  גבר הסובל משפיכה מהירה מדי (מוקדמת) עלול להתייאש ולהשתדל להימנע בכלל מקיום יחסי מין. חשוב לדעת שיש מה לעשות, ושהתרגילים יכולים אפילו להיות נעימים מאוד

  שאלה:

   

  יש לי בעל נהדר, עוזר בבית ועם הבנות, תומך, מבין - כל מה שאשה מחפשת וצריכה בגבר. יש לנו רק בעיה אחת, והיא הסקס. בדרך כלל כולם מתלוננים על הנשים שלהן, שאין להן כוח, כואב להן הראש וכדומה, אבל אצלנו הבעיה היא הפוכה. אנחנו מקיימים סקס אחת לשבוע-שבוע וחצי, וזה מטריף אותי. ניסיתי לדבר איתו מספר פעמים, כדי להבין ממה נובעת הבעיה, האם הוא לא נמשך אלי יותר או משהו כזה, אבל הוא טוען שזה בכלל לא כך. הוא גם הכחיש שהוא מנהל רומן. הצעתי לו שיילך לטפל בבעיה, או שנלך יחד לטיפול זוגי, אבל הוא מסרב וטוען שהבעיה נובעת מעייפות בלבד.

   

  כשאנחנו שוכבים, לעיתים הסקס מדהים, אבל לעיתים יותר קרובות הוא גומר מהר ואני לא מספיקה. אני יודעת שזה מטריד אותו מאוד, אבל הוא לא מוכן ללכת לטיפול. אני מסבירה לו שסקס זה דבר חשוב מאוד בחיי הנישואים, אבל הוא נעלב מזה שאני שופטת אותו על סמך זה ולא על סמך כל העזרה בבית.

   

  תשובה:

   

  קודם כל, את יכולה להתעודד, משום שיש הרבה מה לעשות לשיפור הקשר המיני שלכם. מקריאת שאלתך אני מתרשם ששניכם אוהבים וחשים תשוקה במערכת היחסים, וזה נפלא. אני מתרשם, שהפערים שאת מתארת ברצון לקיים יחסי מין נובעים מכך שבעלך איננו מצליח לשלוט בשפיכה. הנושא הזה כל כך רגיש בעבור הגבר, שבמקרים רבים, הוא חש תסכול ואיננו יודע כיצד להתמודד עם הקושי שלו. לעיתים הוא אפילו מתחיל להימנע בכלל ממגע מיני, כדי לא לחוות שוב ושוב את התסכול וחוסר האונים, בכך שאיננו מספק את בת הזוג.

   

  בספרות המקצועית, שפיכה מוקדמת מוגדרת כשפיכה עיקשת וחוזרת, מלווה בגירוי מיני מינימלי לפניה, במהלך או מיד אחרי חדירה - ולפני שהאדם רוצה בכך.

   

  קצת סטטיסטיקה: שפיכה מוקדמת היא הבעיה המינית הנפוצה ביותר בקרב גברים. כמעט כל הגברים גומרים מהר בניסיון המיני הראשון שלהם, אבל עם הזמן שעובר הם יכולים ללמד עצמם להשיג שליטה מספקת. הסטטיסטיקה מראה בין 30 עד 75 אחוז שדיווחו על הבעיה.

   

  בין הגורמים לתופעה: תפיסה עצמית של הגבר, שאותה הוא מביא למפגש המיני, של פחד וחוסר ביטחון. הוא עלול לדאוג כתוצאה מכך שלא הצליח לשלוט בשפיכה בנסיונות מיניים קודמים. במקרים מסוימים הפרטנרית יכולה להיות תומכת ומחזקת, וייתכן שהגבר יאפשר לפרטנרית להשפיע על התופעה - וייתכן שיפור. אבל ייתכן גם שהפרטנרית תהיה מבינה וסבלנית ולמרות זאת, הוא עדיין יתמקד במצוקה שלו ולא יושפע מההרגעה שלה. במקרים כאלה, יש להניח שהבעיה תימשך או שתחמיר.

   

  גורם נוסף - רבים מהגברים הסובלים משפיכה מוקדמת מספרים, שבנערותם, כשאוננו, המטרה היתה להגיע לאורגזמה מהר. זה היה ניסיון מרגש, מסיבי, נפלא, ומשום שיכלו להגיע לזקפה נוספת במהירות - ניסו לזכות בתחושות הנפלאות כמה שיותר מהר. בדרך כלל לא מסבירים לנערים לפני הניסיון המיני הראשון על החוויה הנפלאה הצפויה להם, והם נזרקים למצב לא ידוע, מפחיד וצריכים לגשש את דרכם באפלה, תרתי משמע. בנוסף, קיימות הציפיות שהגבר ידע מה מהנה ומרגש את הפרטנרית מבלי לשאול, מה שיוצר מצב שבמקרה הטוב מבלבל ומביך, ועבור רבים הוא מדאיג ויש בו את הפוטנציאל לספק עצמי ואכזבה.

   

  התמודדות יעילה עם הקושי מחייבת שיתוף פעולה של בת הזוג.

   

  ראשית, כדאי לשניכם להרחיב את טווח הרפרטואר המיני החושי. נסו לחוש את ההנאה שהיא מעבר להתמקדות באיברי המין בלבד. דברו על הדאגות והרצונות זה של זה והשתדלו להיות קשובים אליהם גם כשלא נמצאים באקט מיני. חשוב מאוד שבעלך יכיר את הצרכים שלך, היכן בגופך את חשה יותר או פחות הנאה, אלו פעולות שלו מהנות יותר או פחות.

   

  במקרים מסוימים, הקושי בשליטה בשפיכה אצל הגבר יכול לנבוע ממצוקה שהוא חש אצל בת הזוג שלו. לדוגמה, גבר עם קושי לשלוט בשפיכה יכול להיות עם בת זוג שלה יש קושי עם קירבה או קשיים בעוררות או אורגזמה. השפיכה המוקדמת של הגבר, מכסה על בעיות אלה, שלעיתים אינן מדוברות ומספקת את הבעיה "המובנת" שהזוג מתאר.

   

  בשלב הבא על הגבר לתרגל לבד, או בעזרת בת הזוג. על בעלך לאונן בדרכו הרגילה, עד שהוא מרגיש שהאורגזמה מתקרבת. עליו להיות קשוב לתחושות בפין שלו שאומרות לו שהוא קרוב לגמור. עליו ללמוד להכיר את התחושות בכל חלקי גופו. חשוב לזכור, שככל שמודעותו לתחושות השונות בגופו בעוררות מינית גדלה יותר, כך הוא מפתח שליטה טובה יותר בשפיכה. הוא לומד להכיר בכך שהעונג איננו רק באיבר מינו הזקור.

   

  בשלב זה של התרגול על הגבר להכיר כיצד רמת העוררות גדלה ולקבוע סולם דרגות, כך שאם הציון 10 משמעותו שהוא הולך לגמור, עליו לנסות ולהשאיר עצמו ברמה 7 עד 8 . בתרגול באוננות, כשהוא מתחיל להגיע לרמת עוררות 6 או 7 עליו לעצור להמתין ולחזור ולאונן, שלוש פעמים כך, ורק בפעם הרביעית - ללכת עד הסוף. כך, לאחר מספר תרגולים והשגת שליטה סבירה, הוא יכול להאט את הקצב במקום לעצור לגמרי, כך שתישמר רמת עוררות קבועה. לאחר שבעלך יצליח לשמור על רמת עוררות גבוהה ויציבה ולשלוט בשפיכה - את יכולה להצטרף לתרגול.

   

  השלב הבא הוא השלב שבו האשה מצטרפת. חשוב לי להזכיר שעלייך להיות שותפה בכל השלבים. את יכולה להיות פעילה עוד בשלב התרגול באוננות. כשאת פעילה בתרגול, התנוחה המומלצת היא כשבעלך שוכב על גבו ואת מתיישבת עליו. עלייך לאחוז באיבר המין ולהחדירו לתוכך. בשלב זה עליו לשכב ללא תנועה ולהיות מודע לתחושות השונות באיבר מינו ובגופו. ברגע שהוא מרגיש בשליטה, את יכולה להתחיל לנוע באיטיות, תנועותייך יהיו דומות לתנועות שלו באוננות. עליו לשים לב לרמת העוררות בעת שאת נעה ולנסות לשמור על רמת עוררות של 7.5 ולהנחות את תנועותייך. לאחר שירגיש שהוא מתקרב לאורגזמה שלוש או ארבע פעמים, הוא יכול לאפשר לעצמו לגמור ולהתמקד בתחושות.

   

  חשוב מאוד להמשיך ולתרגל יחד גם כשמצליחים להשיג שליטה טובה. תרגל חוזר מבטיח שימור של יכולת השליטה בשפיכה. במקרים בהם גם לאחר תרגול חוזר לא מצליחים להשיג שליטה קיימת אפשרות להשתמש בתרופות מסוג SSRI  נוגדות דיכאון. נמצא שלתרופות מסוג זה יש השפעה משמעותית על תפקוד מיני. אז תרגול נעים לכם ובהצלחה!

   

  דרור אלרון הוא פסיכותרפיסט וסקסולוג.

   

  ניתן לשלוח באימייל שאלות בנושא מין, ותשובות נבחרות יתפרסמו כאן, בטשטוש הפרטים. לצערנו, אין אפשרות להשיב אישית לכל הפונים.

   

   

  האתר של דרור

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  טוען שהבעיה נובעת מעייפות בלבד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים