שתף קטע נבחר

הנייה: אנחנו בעד מדינה בגבולות 67'

ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, איסמעיל הנייה, הציג בפני המועצה המחוקקת ברמאללה את ממשלת החמאס. הוא פתח את נאומו בברכה לשאהידים והביע התנגדות לתוכניות של כינון מדינה בגבולות זמניים, "אנו בעד מדינה פלסטינית שתקום על כל קווי 67 ובירתה ירושלים". הרמטכ"ל: "צריך לקחת את דברי הנייה בזהירות"

לאחר ששידר עמימות בנוגע למתווה המדיני של ממשלת החמאס, מצהיר הבוקר (יום ב') ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, איסמעיל הנייה, בנאום בפני המועצה המחוקקת ברמאללה: "אנחנו נגד פתרונות כפויים וגבולות זמניים. אנחנו בעד מדינה פלסטינית שתקום על כל קווי 67' ובירתה ירושלים". הוא פתח את נאומו בפסוק מהקוראן ושיגר ברכה לשאהידים, "ובראשם השאהיד ערפאת והשאהיד השייח אחמד יאסין".

 

הנייה עצמו דיבר במועצה המחוקקת בעזה ודבריו שודרו באמצעות לוויין למועצה המחוקקת ברמאללה, שם ניהל את הישיבה ד"ר עזיז דוויק. על מושביהם (הריקים) של חברי המועצה העצורים בישראל הונחו תמונותיהם. אחד מבכירי גדודי חללי אל-אקצה, ג'מאל אבו אל-רוב, הידוע בכינויו "היטלר", בגלל שפמו הצליח להגיע לדיון, למרות היותו מבוקש בכיר.  

 

לדברי הנייה, "הממשלה הפלסטינית תתייחס באחריות להסכמים שחתם אש"ף ותיקח בחשבון את האינטרסים של העם הפלסטיני". בפתח דבריו אמר הנייה: "הייתי מעדיף שהישיבה תתקיים בירושלים, אבל זה לא אפשרי וזה מוכיח את אכזריות הכיבוש הישראלי שתוקפנותו ממשיכה לפגוע בעם הפלסטיני ולהסית נגד ממשלתו הנבחרת".

 

הנייה אמר שממשלתו תעשה הכל כדי להגן על זכות הפלסטינים להיאבק בכיבוש, לסלקו ולפעול נגד הגדר וההתנחלויות. תוכנית ההתכנסות של אהוד אולמרט לא זוכה לאהדה מכיוונו של הנייה. לדבריו, ממשלתו מתנגדת לכל הפתרונות המתבססים על פתרונות זמניים וגבולות זמניים, "תוכניות שנועדו לגדוע ולשסע את האדמה הפלסטינית לקנטונים מפולגים ומרוחקים".

  

הוא גינה את פעולת צה"ל ביריחו ואת מה שהגדיר "חטיפתו של מזכ"ל החזית העממית אחמד סעדאת". לדבריו, "הדבר מוכיח שהכיבוש אינו מכבד את ההסכמים החתומים איתו".  

 


רמאללה: חברי הפרלמנט צופים בנאום של הנייה (צילום: אי פי)

  

הנייה אמר שישראל (או בלשונו, הכיבוש) הסלימה את התוקפנות כלפי הפלסטינים, כדי להוכיח אותם על טעות שביצעו לכאורה בבחירות, "וזה קורה אל מול עיני העולם. אבל אנחנו אומרים - העם הפלסטיני לא צריך להיענש בגלל החלטתו בבחירות הדמוקרטיות וטועה מי שחושב שלחץ כלכלי יביא את הממשלה הפלסטינית להיכנע. עמנו ימשיך להיות נחוש".

 

הוא הבטיח שממשלתו תעשה הכל כדי להבטיח את שחרור האסירים הפלסטינים והערבים "לא נשכח אתכם. הקרבתכם לא תהיה לשווא. נעשה הכל כדי שתצאו לחופשי ותהיו איתנו במלאכת הבנייה שלנו".

 

העדיפות הראשונה: מאבק בכיבוש

 

הנייה הבטיח שממשלתו תשמור על יחסים חוקתיים תקינים עם יושב ראש הרשות, אבו מאזן "שאנו מודים לו על תמיכתו בהליך הדמוקרטי וטיפולו בבחירות. כל הבעיות והסוגיות שיעלו ידונו באמצעות הדיאלוג והתיאום בין הממשלה והנשיאות תוך שמירה על עצמאות כל אחד ממוסדות השלטון".

  

הוא הציב את סדרי העדיפויות של ממשלתו בסדר הבא:

  1. מאבק בכיבוש הפוגע באדם ובאדמה הפלסטינית.
  2. הקניית ביטחון לציבור.
  3. שיפור המצב הכלכלי.
  4. רפורמה מקיפה ומאבק בשחיתות.
  5. ארגון מחדש של הבית הלאומי והפוליטי הפלסטיני.
  6. חיזוק העניין הפלסטיני כעניין ערבי ומוסלמי.
  7. שיפור היחסים עם הקהילה הבינלאומית.

 

בנאומו הדגיש הנייה את העניינים הפנים-פלסטיניים והודיע שהממשלה החדשה תעשה הכל כדי ליצור אווירה יציבה שתעודד השקעה ברשות. הוא קרא למשקיעים פלסטינים, ערבים ומוסלמים "לבוא ולהשקיע במולדת הפלסטינית". עוד הבטיח ראש הממשלה החדש שהמינהל הפלסטיני יושתת על עקרונות הצדק, שוויון ההזדמנויות והשקיפות.

 

לדבריו, הממשלה תעשה הכל כדי להבטיח תשלום בזמן של המשכורות. הוא הפתיע כשאמר ש"הממשלה הפלסטינית תעשה כל מאמץ שהאישה הפלסטינית תשתלב בחיי החברה הפלסטינית".

 

כמו כן, הדגיש שממשלתו תחזק את הקשר עם הקהילה הבינלאומית ועם האיחוד האירופי. לדבריו, הממשלה תתחייב בפני כל מדינה וגורם שיתרמו לרשות הפלסטינית לשני עקרונות: 

  1. הכסף יישמש אך ורק לפרוייקט שלשמו נתרם.
  2. כל מדינה תוכל לפקח על אופן הוצאת הכספים וניהולם, כדי להפיג את החשש שהכסף ישמש לצרכי החמאס. 

 

הוא קרא לקהילה הבינלאומית לשקול מחדש את עמדתה של הממשלה הפלסטינית החדשה ולהפסיק לאיים בסנקציות נגדה, "אנו קוראים לקהילה הבינלאומית להכיר בבחירה הדמוקרטית של העם הפלסטיני ואנו מברכים ומעריכים את העמדה של רוסיה. הממשלה החדשה תהיה מוכנה לדיאלוג עם הרביעייה הבינלאומית כדי לחזק את היציבות והשלום האזוריים".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, התייחס הבוקר בביקורו בבסיס הקליטה והמיון של צה"ל להצהרות שהשמיע ראש הממשלה הפלסטיני המיועד, בדבר הצורך בהפסקת שפיכות הדמים, "יכול להיות שחמאס יעביר החלטה שהוא מכיר במדינת ישראל ובהסכמים המפסיקים את הטרור, אבל את הכל צריך לקחת בזהירות. הערכנו מלכתחילה שחמאס ינסה 'למכור' טענות שהוא לא מאמין בהן, בואו נחכה ונראה מה קורה בצד העובדתי".

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
איסמעיל הנייה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
נגד תוכניתו של אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מאבק בחומה
צילום: איי פי
צילום: ירון ברנר
נחכה ונראה. הרמטכ"ל
צילום: ירון ברנר
מומלצים