שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חילופי האשמות בין שינוי לחץ: מי אחראי לקריסה?
  המפלגות שהתפצלו משינוי הגדולה של 2003 מסתכלות היום על אחוז החסימה הרחק מלמטה. "לפיד ופורז גרמו נזקים שקשה לתקן", הסביר לוינטל משינוי. פורז מחץ לא נשאר חייב: "לולא הודחתי משינוי - היינו מקבלים שבעה מנדטים"

  את מערכת הבחירות הקודמת הדהימה תנועת שינוי עם 15 מנדטים. הלילה (יום ד') מסתכלת התנועה על תקרת הזכוכית של אחוז החסימה הרחק מלמטה יחד עם אחותה התאומה, חץ.

   

  יו"ר חץ, חבר הכנסת אברהם פורז שכיכב במקום השני של שינוי ב-2003, הפנה אצבע מאשימה לאנשי שינוי. "לולא ההתרסקות הפנימית, היינו מקבלים היום שבעה מנדטים", התמרמר. מנגד אמרו בשינוי: "לא נכנסנו לכנסת כי הנזקים שגרמו לנו לפיד ופורז אלו נזקים שקשה לתקן".

   


  צופים במדגם ומתאכזבים. מטה חץ. צילום: שני בר-און

   

  את קולות השמחה שנשמעו במטה שינוי בשנת 2003 החליפו הפעם מבטי אכזבה. . סיפורה של שינוי, שהתפלגה בחודש ינואר האחרון בעקבות הפסדו של חבר הכנסת אברהם פורז לרון לוינטל במקום השני, מלמד יותר מכל איך בפוליטיקה הישראלית מלך פוליטי נעלם מהמפה בנקל.

   

  שתי קומות בלבד מפרידות בין מטה חץ למטה שינוי במגדל החשמונאים בתל אביב. בין הקומות הוטחו בערב הרבה מאוד האשמות ואכזבות. "פורז ולפיד לא היו ראויים להנהיג את שינוי, הם ניסו לגנוב מאיתנו קולות, פרשו והקימו מפלגה מתחרה, אך הציבור אמר את דברו והראה לפורז מה הוא שווה", אמר מספר אחד ברשימת שינוי, רון לוינטל.

   

  מנגד אמר ח"כ פורז מחץ: "אני מצר על ההתפוררות. לולא הדיחו את לפיד ואותי היינו מקבלים הערב שישה-שבעה מנדטים. ההתפוררות, היא שהובילה אנשים לנטוש אותנו". עם זאת, לא חמק מאחריות. "ההתפוררות נובעת גם מטעות גדולה שלי, כך שלא תמכתי בפריימריז בתוך המפלגה".

   

  בתוך כך מבטיחים בשני המחנות להוסיף ולשמור על הגחלת. "שינוי קיימת שלושים שנה ותוסיף להתקיים עוד שלושים שנה. נמשיך לקיים סדר יום אזרחי ואנחנו עוד לא מסכמים פעילות, נתכונן לבחירות של הכנסת ה-18", אמר חבר הכנסת אהוד רצאבי משינוי. פורז הבטיח מנגד: "אמשיך לפעול כתנועה חוץ פרלמנטרית. ימים יגידו אם אהיה בכנסת הבאה".

   

  בינתיים ישוב כל אחד מחברי הכנסת לעיסוקו הקודם. אילן לייבוביץ' משינוי ופורז מחץ ישובו להיות עורכי דין. חבר הכנסת רצאבי יחזור למשרד רואי החשבון. על דבר אחד מסכימים בשני המחנות: קואליציה עם החרדים תעיר את הציבור החילוני שנרדם ואנחנו אולי עוד נשוב ונשמע מהם בבחירות הבאות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שני בר-און
  פורז. "לולא ההתרסקות..."
  צילום: שני בר-און
  צילום: אלי אלגרט
  לפיד ופורז גרמו נזקים. לוינטל
  צילום: אלי אלגרט
  מומלצים