שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הבחירות על שם ביבי
  תרצו או לא, הבחירות האלו רשומות בטאבו על שמו של נתניהו. ולו רק מסיבה אחת: כל המפלגות שרשמו עלייה דרמטית – עשו זאת בשל "אפקט ביבי", הכלכלי או המדיני

  בנימין נתניהו יביט היום בכותרות העיתונים, שבהן מצבו רע יותר מזה של תרנגולת במושב בדרום, ייאנח, וייזכר במושא הערצתו - ווינסטון צ'רצ'יל. ראש הממשלה הבריטי האגדי, שהבטיח לציבור שלו "דם, יזע ודמעות" וגרר אותו בעקשנות בדרך לניצחון על היטלר, הפסיד בצורה מדהימה את הבחירות הראשונות שלאחר המלחמה וירד מהזירה הפוליטית. העם, מסתבר, לא ממש אוהב את מי שדורש ממנו דם ויזע. וקיצוצים.

   

  תרצו או לא, הבחירות האלו רשומות בטאבו על שמו של נתניהו. ולו רק מסיבה אחת: כל המפלגות שרשמו עלייה דרמטית – עשו זאת בשל "אפקט ביבי", הכלכלי או המדיני. מפלגת הגמלאים היא תוצר ישיר של הקיצוץ בקצבאות הזקנה והפגיעה בתנאי החיים של אזרחי ישראל המבוגרים. וכן, זה גם סוג של הצבעת מחאה, כי לא כל אחד מאיתנו הוא סבא או סבתא – אבל כמעט לכל אחד מאיתנו יש קרוב משפחה מבוגר, וכל אחד מאיתנו מבין מה הרפורמה של נתניהו גרמה לו. עזבו את המשק. סבא אוכל לחם מלפני שבועיים.

   

  מספר שתיים ברשימת נפגעי נתניהו היא ש"ס, שהשכילה לרכוב על הגל של הכעס כלפי שר האוצר השנוא בקרב בוחריה. הנושא כאן היה בעיקר קצבאות הילדים המקוצצות, שהטיסו את רבבות הש"סניקים לקלפיות. תוסיפו לכך את המסורתיים תומכי הליכוד שהתרגזו על מנהיגם – ותקבלו את העלייה הנאה, שגורמת לאלי ישי לחייך כחתול צ'שייר הבוקר ולדרוש 3 תיקים שמנמנים. היכונו לש"ס במשרד הפנים, שוב. לעולם לא תתגעגעו כל כך לאברהם פורז וטומי לפיד כמו בשנה הקרובה.

   

  וגם קדימה, למרות התוצאה המאכזבת מבחינת אנשיה, היא תוצר ישיר של אפקט נתניהו, אבל מהבחינה המדינית. מנהיג הליכוד בחר לדחוק את מפלגתו אל מעבר לקו הכתום, בעוד מרבית הבוחרים כבר מדברים בגלוי על הקו הירוק. הליכוד, יש להבין, התבסס אמנם על גרעין של חירות ההיסטורית, שאותו מייצג נאמנה עוזי לנדאו, אבל היה גם מפלגתו של הרוב הבורגני. והבורגנים לא אהבו את הרוח האפי איתמית שקפצה על מנהיגם - והלכו. כן, אה?

   

  ויש עוד נתון אחד שהושפע ישירות מאפקט נתניהו: מה שכונה "אדישות הבוחרים", שהביאה לשיעור הצבעה נמוך במיוחד – היתה למעשה תוצר
  ישיר של החלטת מצביעי ליכוד רבים לשבת בבית. הם לא מצאו את דרכם במפה הפוליטית החדשה, המפצית, זו שהפכה את כנסת ישראל לפרלמנט איטלקי מבולבל עם מפלגת שלטון שאיננה מפלגת שלטון, קואליציה שהשד יודע מה מחבר אותה יחד – וטישטוש גדל בין "מפלגות המרכז" ל"מפלגות השוליים". אז מי מרכז ומי שוליים, ליברמן או נתניהו?

   

  אלו היו ה"ביבחירות", אם תרצו. ואפקט נתניהו מבחינה זו חזק מכל תופעה אחרת. ביום שאחרי, מצפה לנו עוד משא ומתן קואליציוני מתיש שבסופו תוקם ממשלת ענק, שתעלה לנו הרבה מאוד כסף. אין מה לעשות, הקואליציה דורשת את ליטרת המשרדים שלה. וסגני השרים. והוועדות. ותקציב לקשר עם הבוחר. ומכונת אספרסו.

   

  ומה על בנימין נתניהו? הוא יצפה על כל זה מהמרפסת, כמו בריג'יט ברדו בשירם היפה של עלי מוהר ויוני רכטר. ואולי, כמו צ'רצ'יל גיבורו, יפרוש ויכתוב יצירה ספרותית מונומנטלית בת 6 כרכים עבים, שתספר איך הפך הקוסם מהאוצר לראש המפלגה החמישית בגודלה. צפו שהמילה "חמאסטן" תרבה לככב בספר הזה. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  גיא בניוביץ'
  צילום: גבי מנשה
  צילום: איי אף פי
  נתניהו. האפקט
  צילום: איי אף פי
  מומלצים