שתף קטע נבחר

ממשלת החמאס הושבעה בעזה

שרי החמאס הושבעו בטקס חגיגי שנערך בלשכתו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. המימשל האמריקני העביר הוראה לדיפלומטים שלו, לא לקיים כל מגע עם התנועה

24 שעות לאחר הבחירות בישראל - יוצאת לדרך באופן רשמי ממשלת החמאס: השרים בממשלתו של  איסמעיל הנייה הושבעו היום (ד') אחר הצהריים בלשכתו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בעזה. בממשלתו של איסמעיל הנייה יכהנו 24 שרים, 14 מהם אסירים לשעבר בכלא הישראלי.

 


טקס ההשבעה (צילום: איי.פי)

 

בטקס השתתפו גם כמה מחברי הוועד הפועל של אש"ף. זאת, במטרה להדגיש את חשיבותו של הארגון למרות ניצחונו של החמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני. במקביל לטקס הרשמי בעזה, התנהל טקס נוסף בגדה המערבית. זאת, משום שישראל אינה מתירה את מעברם של כמה מהשרים לרצועה.

 

כשהנייה בראשם, ניגשו השרים בזה אחר זה, הניחו ידם על ספר הקוראן ונשבעו אמונים "לאדמתנו ולמקומות הקדושים". כתבת סוכנות הידיעות איי.פי שנכחה במקום סיפרה כי אבו מאזן הרים עיניו ובהה בחלל, פניו אטומות.

 

קשיים לרוב

 

ממשלת חמאס החדשה תצטרך להתמודד עם קשיים רבים, כבר עם הקמתה. דוגמה לכך היא הוראתו של הממשל האמריקני, שהודיע היום לכל הדיפלומטים האמריקנים ולכל עובדי הממשל המשרתים בישראל לא לקיים מגעים עם ממשלת החמאס.

 

נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, אף אמר היום במסיבת עיתונאים כי "אני הנשיא הראשון שהכריז על הרצון להקים מדינה פלסטינית שתחיה בשלום עם ישראל. המטרה של ארה"ב היא שתי מדינות שיחיו בשלום זו לצד זו". זה לא הגיוני שנתמוך בממשלה שנבחרה אמנם בצורה דמוקרטית אבל מכריזה על כוונתה להשמיד את שכנתה. הממשלה הפלסטינית צריכה לקבל החלטות ונעקוב מקרוב אחר ההחלטות שהם יקבלו".

 

ממשלת קנדה הודיעה כי החליטה להפסיק להעניק סיוע לרשות הפלסטינית בעקבות השבעת ממשלת החמאס.

 

"ממשלת שאהידים"

 

אתמול אישר הפרלמנט הפלסטיני את הרכב ממשלת החמאס ואת קווי היסוד שלה, וראש הממשלה הנייה, אמר מיד לאחר מכן בעצרת בעזה כי זו "ממשלת שאהידים". לדבריו, "המממשלה הפלסטינית נחושה להוביל את העם הפלסטיני לדרך הצדק והשיוויון. היעד הוא להקים מדינה עצמאית שבירתה ירושלים והשבת הפליטים ושחרור אסירים. אנו נפתח אל העולם על בסיס העקרונות שלנו, תוך הגנה על האינטרסים של העם הפלסטיני".

 

קושי נוסף שעשוי לעמוד בפני הממשלה הפלסטינית החדשה הוא התבטאויותיה מאמש בנוגע לתוצאות הבחירות בישראל.

 

אבו מאזן אומנם אמר עם פרסום מדגמי הבחירות כי הוא קורא לממשלה הישראלית החדשה לשוב לשולחן המשא ומתן, אך בחמאס מיהרו למסור כי הם מתנגדים לתוכנית ההתכנסות של אולמרט וכי בכוונתם לדון עם הקוורטט, אך לא עם ישראל.

 

ארצות הברית, יחד עם שאר מדינות המערב, דורשת מהחמאס לעמוד בתנאים מסויימים על-מנת לזכות לתמיכתה, כאשר החשוב שבהם הוא ההכרה במדינת ישראל ובהסכמים הבינלאומיים שנחתמו בעבר.

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מעתה אמור: ראש הממשלה הפלסטינית, הנייה
צילום: איי פי
מומלצים