שתף קטע נבחר

ארבעה ישראלים נרצחו לאחר שנתנו טרמפ למחבל

מחבל עלה לטרמפ בשומרון כשהוא מחופש לחרדי ופוצץ את עצמו בתוך הרכב, סמוך לתחנת הדלק בכניסה לקדומים. ארבעה ישראלים, בני זוג, בחורה צעירה ונער, נרצחו. הותרו לפרסום שמות שניים מהנרצחים: בני זוג רפי והלנה הלוי, בני 60 מוותיקי קדומים. גדודי חללי אל אקצה קיבלו אחריות: "ביצענו פעולת הסחה מבריקה"

ארבעה ישראלים - בני זוג רפי והלנה הלוי, בני 60 מוותיקי קדומים, אישה צעירה ונער - נהרגו אמש (ה') בפיצוץ בתוך מכונית סמוך לתחנת דלק בכניסה להתנחלות קדומים שבשומרון. המחבל עלה למכונית לאחר שהתחפש ליהודי חרדי וביקש טרמפ. בשעת לילה מאוחרת נמצאה גופתו של ההרוג הרביעי, כבן 16, בזירת הפיגוע. גדודי חללי אל-אקצה של הפתח קיבלו אחריות לפיגוע, אולם בצה"ל מעריכים שזה היה פיגוע משותף של הפתח והחזית העממית. 

 

כוח צה"ל עצר הלילה באל-בורג', דרומית מערבית לחברון, את אחיו של המחבל שביצע את הפיגוע. הוא הועבר לחקירת כוחות הביטחון. כמו כן, הבוקר נעצר סמוך לשכם מבוקש נוסף שהיה, להערכת כוחות הביטחון, מעורב אף הוא בפיגוע.

 

 


המכונית ההרוסה (צילום: אשר קורלק)

 

מחקירת צה"ל עולה כי במכונית הישראלית ישבו בני זוג ישראלים, שנסעו ככל הנראה מכפר סבא לקדומים. בטרמפיאדה של ההתנחלות קרני שומרון הם העלו למכונית צעירה, נער וכן את המחבל - שהיה מחופש ליהודי. המרחק בין הטרמפיאדה של קרני שומרון לצומת הסמוך לקדומים הוא כשש דקות נסיעה, וכשהגיעו לצומת, המחבל פוצץ את עצמו. ההערכה היא שהמחבל נשא תיק ובתוכו המטען עם חומר הנפץ, במשקל של כעשרה קילוגרמים.

 

מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף יאיר גולן, אמר כי "זה אירוע קשה וכואב. לא היתה לנו התרעה על הפיגוע. יש מספר התרעות ממוקדות לביצוע פיגועים נוספים, חלקם מכוונים ליהודה ושומרון וחלקם לעורף ישראל". עוד אמר תת-אלוף גולן כי צה"ל ימשיך להילחם "עד חורמה בתשתית זו ובכל הגורמים המנסים לבצע פיגועים".

 

המחבל היה מחופש לישראלי

 

גדודי חללי אל-אקצה של הפתח קיבלו אחריות לפיגוע. לדבריהם, המחבל הוא אחמד מחמוד משארקה, בן 24 תושב אל-בורג' שליד הכפר דורא באזור חברון. בכירי חמאס ואנשי הממשלה הפלסטינית סירבו להגיב לאירוע. אבו ריש, בכיר בחללי אל אקצה, אמר ל-ynet כי המחבל המתאבד היה מחופש לישראלי כאשר עלה על הרכב. לדבריו, "היו ארבעה אנשים שנהרגו מלבד המחבל". 


 

הפלסטינים מדווחים כי משארקה הוא רווק, שכמעט מתחילת האינתיפדה היה מבוקש על ידי צה"ל בעיקר בגלל פעילות בגיהאד, אך הצליח להימלט מחברון וחי באזור מחנה הפליטים אל עיין שבשכם. משארקה אף נעצר ונחקר בתקופה הארונה על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיני.

 

בכיר בגדודי חללי אל אקצה ממחנה הפליטים בלטה אמר ל-ynet כי הארגון מכין פיגועים נוספים בתגובה לחיסול ורדיפת אנשיו בתקופה האחרונה על ידי צה"ל. לדבריו, הפיגוע הערב כלל "פעולת הסחה מבריקה". עוד אמר הבכיר כי הארגון ימשיך את פעולות ההתנגדות לישראל.

 

המכונית נשרפה כליל, וכוחות מכבי אש שהוזעקו למקום כיבו את הדליקה. רסיסי המכונית עפו למרחק של עשרות מטרים, והפיצוץ נשמע היטב בקדומים. כוחות גדולים של משטרה ושל צבא הגיעו למקום האירוע. גם צוותים של מד"א ירקון הגיעו למקום כדי לבדוק אם יש נפגעים נוספים.

 

יצחק ויינברג, מתנדב זק"א סיפר ל-ynet: "ראיתי רכב עולה עשן, מחוסל כולו. יש יותר מהרוג אחד בזירה. הרכב עדיין מעשן. יש פיזור נרחב של חלקי הגופה. החבלנים הגיעו עכשיו למקום ומרחיקים אותנו ממנו".

  

ראש מועצת קדומים דניאלה וייס אמרה ל-ynet לאחר האירוע: "כבר אתמול ראינו מחבל מסתובב, התושבים פה התלוננו לצבא והוא נתפס. מסתבר שהיה מבוקש שב"כ ומסתבר שהחשדות שלנו לא היו לשווא וזה רק היה 'פרומו' למה שקרה הערב". לדבריה, "אנחנו מתייחסים ברכות לאויב וגורמים לו להרמת ראש, צריך לפגוע בו בצורה שלא יוכל להרים את הראש".

 

אריה אדליס, תושב קדומים, סיפר ל-ynet: "ישבנו בבית ופתאום שמענו פיצוץ חזק, והאור כבה למספר דקות. מיד אחר כך התחילו לנסוע אמבולנסים, ובמוקד היישוב אמרו שהיה פיצוץ בתחנת הדלק".

 

רק אתמול נלכד מחבל מתאבד עם חגורת נפץ במשקל עשרה קילוגרם במחסום בקעות. הנער עורר את חשדם של החיילים, מגדוד הנח"ל החרדי, שנמצאים במקום. החיילים הורו לו לעמוד בצד וסגרו את המחסום. באוקטובר 2002 התפוצץ מחבל מתאבד ליד טיולית של צה"ל בתחנת הדלק בכניסה לאריאל, סמוך למלון "אשל השומרון", והרג שני קצינים ונגד.  


פורסם לראשונה 30/03/2006 22:00

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני הזוג רפי והלנה הלוי
צילום: אשר קורלק
חייל באזור הפיגוע
צילום: אשר קורלק
צילום: ברק - מוקד זק"א
הפיצוץ בתחנת הדלק
צילום: ברק - מוקד זק"א
מומלצים