שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ביילין: "לא נשב בממשלת עבודה-ימין"

  ליו"ר מרצ נראה שהקואליציה הבאה מאוד ברורה: קדימה-עבודה-מרצ-גימלאים שווים יחד 61 מנדטים, והוא לא מבין למה אולמרט מתעכב. למרות האיומים של אנשי אולמרט הוא מתכוון להמליץ מחר לנשיא על פרץ כמועמדו לראשות הממשלה, אבל מבהיר: "הקואליציה של העבודה עם מפלגות הימין לגמרי לא רלבנטית". ומה לגבי איחוד בין מרצ והעבודה? "זה לא על סדר היום, אבל בנסיבות מסויימות לא הייתי פוסל את האפשרות הזאת"

  "אנחנו לא נשב עם אף מפלגת ימין בממשלה. הקואליציה הבאה נראית לי מאוד ברורה. כל מה שקורה עכשיו זה טחינת מים, ולא הייתי רוצה להיות חלק מזה". כך אומר היום (שבת) יו"ר מרצ-יחד, ד"ר יוסי ביילין, בשיחה עם ynet. לדברי ביילין, "המנדט החמישי שלנו והמנדט הנוסף של קדימה היו מאוד חשובים, כי הם מאפשרים קואליציה של 61 לאולמרט עם העבודה, איתנו ועם הגמלאים. אני רואה בסוף קואליציה שכוללת את קדימה, את העבודה, אותנו, את הגמלאים, ואת ש"ס ואגודת ישראל".

   

  מחר בבוקר ייפגש ביילין עם יו"ר העבודה, עמיר פרץ, בבית מפלגת העבודה בתל אביב. לאחר מכן ייפגש פרץ גם עם יו"ר מפלגת הגימלאים, רפי איתן, במטרה לנסות ולהקים חזית חברתית לקראת הרכבת הקואליציה.

    

  ביילין אמר כי מפלגתו צפויה להמליץ מחר בפני נשיא המדינה, משה קצב, על עמיר פרץ כמי שירכיב את הקואליציה הבאה. על כך אמרו בכירים 

  בקדימה כי "הערב, מרצ הקטינה משמעותית את סיכוייה להיות בממשלה הבאה". לדברי הבכירים, "ברור לנו כי בכך פוסלת מרצ את אהוד אולמרט מלעמוד בראש הממשלה. עמדתה של מרצ נתפסת אצלנו כהתנגדות לכך שאהוד אולמרט יעמוד בראש הממשלה. אנחנו לא רוצים אופוזיציה מבפנים".

   

  ביילין פוסל את האפשרות שמרצ תהיה חלק מממשלה בראשות מפלגת העבודה בשיתוף מפלגות הימין: "הקואליציה שעליה מדברים עכשיו עם מפלגות הימין לא רלבנטית, לא מבחינת מרצ ולא מבחינת השכל הישר. התחייבנו לא להצטרף לממשלה כזו, וזה בכלל לא נתון לשיקול נוסף מבחינתנו. ממשלה כזו קיימת רק על הנייר".

   

  יו"ר מרצ מסביר גם מדוע החליטה מרצ להמליץ על עמיר פרץ בפני הנשיא. לדבריו, "זו המלצה עקרונית, לא אינסטרומנטאלית. יכול להיווצר מצב שבו עמיר בא לקדימה ואומר להם: תצטרפו או שאני לוקח את הימין. זה לא יקרה, לדעתי, אבל זאת אופציה. ובמקרה הזה, הוא יכול להרכיב ממשלה עם קדימה ואיתנו. ההמלצה על עמיר היא אומנם עקרונית, אבל היא לא לגמרי סתם. יש מצב, בסבירות נמוכה, שבו עמיר מקים את הקואליציה עם קדימה ואנחנו שם. ושוב, קשה לי להאמין שזה יקרה".

   

  ביילין סבור כי יו"ר קדימה, אהוד אולמרט, לא מתכוון לבזבז זמן, וכי הוא מתכוון לבצע מהלכים מדיניים כבר בעתיד הקרוב. לדבריו, "ממשלה עם הימין לא יכולה להניע את התוכנית של אולמרט. אם הוא רוצה להגיע לגבולות קבע, הוא יהיה חייב להקים קואליציה איתנו. אין לו משהו אחר. יש לי בסיס לקוות שהוא לא יעשה לעצמו רק קואליציה כדי לשלוט".

   

  בהתייחס לחזית החברתית שמנסה עמיר פרץ להקים בימים האחרונים לקראת המשא ומתן הקואליציוני, מסביר ביילין כי מדובר בקואליציה ממשית: "הסיפור של החזית החברתית הוא סיפור רציני", מסביר ביילין. "אבל הוא רציני עד שמפלגת הימין הראשונה מצטרפת לקואליציה הזאת. מבחינתי, אפשר שבקואליציה הזאת יהיו רק מפלגות מרכז ושמאל. אם עמיר יעשה קואליציה עם ש"ס, אגודה, הערבים והגימלאים - אין לי בעיה איתו. אחרת אנחנו לא שם".

   

  "בנסיבות מסוימות לא פוסל איחוד עם העבודה"

   

  בימים האחרונים היו שהציעו לביילין לתת ידו למהלך של איחוד מרצ עם מפלגת העבודה. ביילין לא דוחה את האפשרות הזו, אולם מבהיר: "תמיד אמרתי שאני בעד גוש גדול של השמאל. לא שיניתי את דעתי. בעבר נדחיתי על ידי שתי המפלגות. נדחיתי גם על ידי יוסי שריד, וגם על ידי העבודה, חוץ מאשר על ידי מצנע, שקצת היסס. אני לא חושב שהיום המצב שונה. לכן, אני לא חושב שהאיחוד בין העבודה ובין מרצ נמצא על סדר היום כרגע. אנחנו מאמינים שאנחנו רלבנטיים. אין הצעה רצינית מצד מפלגת העבודה. אם היינו רוצים ללכת על הקמת חזית קודם, היינו עושים זאת. אני לא חושב שזה נכון שמרצ תרים ידיים ותלך לאיחוד עם העבודה".

   

  עם זאת, מוסיף ביילין: "בנסיבות מסויימות לא הייתי פוסל את האפשרות הזאת. אם היינו יודעים איפה אנחנו עומדים, אין לפסול את האפשרות הזאת. צריך לדבר על זה. אני רוצה לראות איך נושאים שהם חשובים לנו, כמו הפרדת הדת מהמדינה, זכויות אדם, איכות סביבה ישתלבו. העבודה לא רגישה לנושאים האלה. הנושאים האלה יישחקו. העבודה נשארה מפלגה של מבוגרים, ולנו, הצעירים הוסיפו עוד מנדט. זה אחד הדברים שגורמים לי לחשוב שחבירה איתה היא לא נכונה. אידאולוגית יכול להיות שיש מקום, ואני לא פוסל שילוב אידאולוגית, אך לא אעשה את זה בחופזה. הנטייה שלי היא לא לקבל את זה".

   

  רמון: "לא ניתן את האוצר לאף אחד"

   

  ובתוך כך, בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 אמר היום ח"כ חיים רמון (קדימה), כי "אם מפלגת העבודה לא תהיה בקואליציה, זה לא יהיה בגלל קדימה.

  קדימה רוצה, ואהוד אולמרט רוצה, את מפלגת העבודה כשותף בכיר בממשלה". יחד עם זאת הבהיר רמון: "תיק האוצר צריך להישאר במפלגת השלטון, לא ניתן אותו לאף אחד".

   

  "מהות תיק האוצר - זהו ראש ממשלה העוסק בעניינים כלכליים חברתיים ולכן לא ניתן את התיק הזה לאף אחד", אמר רמון, "תיק האוצר צריך להישאר במפלגת השלטון. אגב, אם כבר אני מעדיף את פרץ על ברוורמן".

   

  על מפלגת הגימלאים אמר רמון כי הוא רואה בה "שותפתה הטבעית של קדימה. אני יודע שהם אמורים להמליץ בפני נשיא המדינה על אהוד אולמרט להרכיב ממשלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי אלגרט
  ביילין. "לא נשב עם הימין"
  צילום: אלי אלגרט
  צילום: איי אף פי
  ייפגש מחר עם פרץ
  צילום: איי אף פי
  מומלצים