שתף קטע נבחר

"נמשיך לפעול נגד הקסאם מהאוויר, הים והיבשה"

במבצע "חץ דרומי" נעשה לראשונה שימוש בירי מספינות נגד חוליות הקסאם. "הלחץ על חוליות הקסאמים יהיה חזק ובסוף יהיו גם תוצאות", מבטיחים בפיקוד דרום

"חץ דרומי" נגד הקסאמים. "במבצע הזה יש יכולת לכלים של חיל הים לעקוב אחר מה שנעשה בצפון הרצועה, לזהות ירי קסאמים ומיד לתקוף", כך סיפר אמש ל-ynet קצין בכיר לצה"ל שחשף עוד טפח מהיכולת של צה"ל בפעילות כנגד הקסאמים שהחלה השבוע - במבצע שנראה כמו הרחב והמקיף ביותר שנעשה מאז יציאת כוחות צה"ל מרצועת עזה. "מפקדי ה'דבורות' וספינות הטילים קיבלו סמכות לבצע ירי במקרה של זיהוי ודאי", הוסיף הקצין הבכיר.

 

בפיקוד הדרום, המתכנן של המבצע, לא מתכוונים להוריד את הרגל מהגז בימים הקרובים: "נמשיך באותה פעילות, מהים, מהאוויר ומהיבשה. הלחץ על חוליות הקסאמים יהיה חזק ובסוף יהיו גם תוצאות", אמר גורם בפיקוד.

 

על אף ירי ארבע רקטות הקסאם במהלך השבת לעבר ישראל, בצה"ל אינם מתכוונים לשנות את מדיניות מבצע "חץ דרומי".

 


ירי מספינה לעבר מטרות ברצועה. צילום: דובר צה"ל

 

הצטרפות חיל הים לפעילות היא פן נוסף של הידוק הלחץ על חוליות הקאסמים. "אנו מזהים שהחוליות אינן פועלות בקרבת החוף ונכנסו מעט פנימה, לעומק השטח", אמר קצין בכיר ל-ynet. למעשה, חיל הים לא ביצע פעילות מעין זו מאז יציאת כוחות צה"ל מדרום לבנון. "לוחמי חיל הים שומרים כל העת על יכולת מסוג זה, מבצעים אימונים בים שמדמים יבשה, ולכן לא היה צורך בהיערכות מיוחדת, למעט חידוד הוראות הפתיחה באש והתיאום מול פיקוד דרום", אמר הקצין, "יש לחיל יכולת לתצפת בצורה טובה למדי במה קורה על היבשה, ולסגור מעגל, קרי לבצע ירי לעבר אזור שממנו משוגרים קסאמים, תוך זמן קצר מאוד".

 

ספינות הטילים שירו במהלך היום אש ארטיליריה מתותחים בקוטר 76 מ"מ, דיווחו על פגיעות מדויקות, ובחיל הים לא פוסלים אפשרות להגביר את נוכוחתם במבצע, על פי הדרישות המבצעיות. במקביל הורחב היקף הכלים של החיל בגזרה הדרומית.

 

שינוי מהותי נוסף במבצע הנוכחי מפעילות קודמת של צה"ל ברצועת עזה הוא נתק מוחלט ממנגנוני הביטחון הפלסטינים: אין העברת כל מידע לקצינים פלסטינים, מתוקף כפיפותם החדשה לשרי החמאס.

 

בצה"ל מבקשים במבצע "חץ דרומי", לא רק לפגוע במשגרי הקאסמים, אלא להעביר מסר להנהגה הפלסטינית החדשה כי ישראל לא תסבול טרור משטחי הרשות. גם לכרוזים שהפיץ צה"ל הלילה יש כוונה ברורה: להשפיע על דעת הקהל של האזרחים הפלסטינים.

 

מכל מקום, "בנק המטרות" של צה"ל ברצועה נפתח כעת מחדש - וכל שטח או מבנה שמשמש לטרור יופצץ, בין אם מהים או מן האוויר, בין אם מדובר בפגיעה בזמן אמת בחוליה בדרכה לירות קסאמים או ב"סיכול ממוקד" במחבלים שמתכננים פיגועים ונמנים במערך שרשרת הקסאם. "אין ספק שמה קורה עכשיו ברצועה יוצר מצב חדש ולחץ לא לא פשוט על המחבלים, ובסוף נתפוס אותם", אמר הקצין הבכיר. עד כה נורו במהלך המבצע 350 פגזים מהים ומהאוויר.

 

על אף הפעולה הרחבה, בצה"ל לא ממהרים כרגע לתכנן את השלב הבא שעשוי להיות תפיסת שטחים בצפון הרצועה על ידי כוחות חי"ר, שריון והנדסה.

"כרגע יש מבצע רחב היקף, עם תיכנון קפדני והשקעה אדירה בכל הרמות, גם כללית. מוקדם לקפוץ לצעד הבא להכריז הכרזות. אם יהיה צורך לכניסה יבשתית, זה גם קיים אבל לא עכשיו", סיכם גורם בפיקוד הדרום.

 

היום (א') צפוי להיפתח גם מעבר קרני בצפון הרצועה, כדי לאפשר הכנסת סחורות לעזה, בעיקר ציוד בסיסי והומניטרי. פתיחת המעבר תיעשה ללא תיאום עם הפלסטינים. בישראל לא רוצים לפגוע בלגיטימציה הגבוהה שיש למלחמה בקסאם, ולכן במקביל למבצע הצבאי, יעשו כל מאמץ שלא לפגוע באוכלוסייה האזרחית.


פורסם לראשונה 01/04/2006 23:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהודית מור
קסאם (ארכיון)
צילום: יהודית מור
מומלצים