שתף קטע נבחר

מזוז: הסכם צה"ל עם המתנחלים בחברון - מבוטל

ממכתב ששלח היועץ המשפטי לח"כ רן כהן עולה כי מפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף יאיר גולן, הגיע לסיכום עם מתנחלי חברון לפיו יתפנו מרצון ויוכלו לחזור לשוק מאוחר יותר. כעת קובע היועץ כי ההסכם אינו בר-תוקף ומגלה: הרמטכ"ל נזף בתת אלוף גולן בפרשה. היישוב היהודי בחברון בתגובה: "לא מעלים על הדעת שגורמים רשמיים יפרו הסכם"

כל הסכם בין הצבא לבין המתנחלים בנוגע לשוק הסיטונאי בחברון בטל מבוטל ולא ניתן להסתמך עליו - כך מבהיר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. ב"ידיעות אחרונות" פורסם הבוקר (יום ב') כי ממכתב ששלח מזוז לחבר הכנסת רן כהן (מרצ) בעקבות פנייתו בנושא, עולה גם כי מפקד אוגדת איו"ש שהגיע להסכם עם המתנחלים בנושא, ננזף על ידי הרמטכ"ל, דן חלוץ, שלא עומד מאחורי ההסכם.

 

יום לפני הפינוי בעמונה, התפנו המתנחלים שפלשו לשוק הסיטונאי בחברון. מדובר במספר משפחות שהתפנו ללא התנגדות לאחר ששבו וטענו כי יש להם הסכם עם הצבא, לפיו יוכלו לחזור אל המקום אם יתפנו ממנו בשקט.

 

בתשובה לעתירה לבג"ץ בנושא הבהירה המדינה כי למתיישבים לא ניתנה כל הבטחה כזאת וכי המצב המשפטי ייבחן ללא לוחות זמנים וללא כל התחייבויות מראש. המתנחלים המשיכו להתעקש כי צה"ל אכן הגיע עימם להסכם בנושא.

 

לאחר בירורים שערך היועץ מזוז בנושא התברר כי אכן גובש הסכם בין המתנחלים לצבא. אולם לא ברור האם ההסכם הועלה על הכתב. ההסכם נעשה ללא אישור הדרג המדיני, וכאמור כעת מזוז הודיע כי הוא אינו בר-תוקף וכי הצבא והמדינה אינם מחוייבים לדבר.

 

יש לציין כי לאחר שיצאו המשפחות מבתי השוק הסיטונאי בחברון, נשמר עותק של מפתחות הבתים גם אצל ועד הישוב היהודי בחברון וגם אצל נציגי צה"ל. גורמים בועד היישוב היהודי בחברון אמרו ל-ynet כי: "יש הסכם חתום בינינו לבין הצבא ועליו חתום גורם צבאי בכיר מאוד".

 

היישוב היהודי בחברון: לא מאמינים שיפרו הסכם

 

דובר היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, הביע תמיהה על קביעת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפיה ההסכם שהושג לכאורה בין המשפחות שהתפנו מהשוק הסיטונאי בחברון למפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף יאיר גולן, אינו תקף. "אנחנו מילאנו את חלקנו ונמשיך למלא אותו. אני לא מעלה על דעתי שהגורמים הרשמיים במדינת ישראל יפרו הסכם, בין אם הוא בכתב ובין אם הוא בעל פה", אמר ארנון.

 

יצויין כי היועץ מזוז הבהיר כבר בינואר כי התפנות המתנחלים מהשוק הסיטונאי בחברון נעשית מרצונם, ואינה מותנית בפשרה או ויתור מטעם המדינה. אז טען כי לא ניתנה כל התחייבות של המדינה לאכלוס מחדש של השוק בידי יהודים.  

 

בהודעת ההבהרה שהוציא בזמן הפינוי נאמר כי "אין כל פשרה או הצעה לפשרה מטעם המדינה לפינוי של מבני השוק הסיטונאי בחברון". דבריו של מזוז מנוגדים להבטחה שקיבלו ראשי היישוב בחברון ממערכת הביטחון. לפי ההבטחה שקיבלו, כאמור, המתנחלים מגורמי צבא, נאמר כי לאחר שיתפנו יואצו ההליכים המשפטיים שהחלו בעבר, על מנת לשכור את הבתים מעיריית חברון לתושבים היהודים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מזוז. אין הסכם
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
תת אלוף גולן. נזיפה פיקודית
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
העימותים בשוק חברון. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים