שתף קטע נבחר

חושך באמצע היום

החושך המלא שירד על טורקיה בעת ליקוי החמה, נלכד בעדשת המצלמה של רון פלד, שיצא יחד עם האגודה הישראלית לאסטרונומיה לצפות בתופעה הנדירה והמסקרנת. התוצאות לפניכם

חברי האגודה הישראלית לאסטרונומיה יצאו בשבוע שעבר לצפות בליקוי החמה המלא שנצפה בטורקיה. בישראל, צפו רבים בליקוי הנדיר, שבשיאו כיסה הירח כ-80% משטח השמש. בטורקיה נחזה כיסוי מלא של השמש, שהביא לירידה מהירה בעצמת האור עד לחושך כמעט מוחלט שכיסה את האזור בו נצפה הליקוי.

 

 

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח חולף בין כדור הארץ לבין השמש. הירידה בעוצמת האור, אותה תוכלו לראות בסרט הווידאו, מורגשת רק כאשר אחוז הליקוי גדול מאוד. הליקוי הנוכחי היה ליקוי מלא שבו הירח הסתיר את דיסקת השמש.

 


מסלול הליקוי (צילום: נאס"א)

 

בכדי שייראה ליקוי חמה מנקודה כלשהי על פני כדור הארץ, חייבים להתקיים שני תנאים:

 

א. השמש והירח חייבים להראות במצב של התקבצות (מצויים על קו אחד לגבי צופה שמצוי על כדור הארץ) מאותה נקודה; המצב הכללי שבו הירח והשמש הם בהתקבצות הוא: מולד הירח. אך במצב של מולד אין הכרח כי כדור הארץ, השמש והירח יהיו בקו אחד ובאותו מישור בגלל שמסלול הירח סביב כדור הארץ נטוי בזווית של כ- 5 מעלות. . מכאן, שהתנאי של הימצאות הירח במולד אינו מספיק כדי שיתקיים ליקוי חמה, ויש צורך בתנאי נוסף:

  

ב. הירח חייב להיות בעת המולד סמוך מאוד למישור המילקה, הוא המישור שבו כדור הארץ סובב סביב השמש,, אחרת הוא יחלוף דרומית או צפונית לשולי דיסקת השמש (כמנהגו במרבית חודשי השנה).

 

  • צילום וידאו: רון פלד. יגאל פת-אל השתתף בהכנת הכתבה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירב גלנט
ליקוי החמה כפי שצולם בישראל. חושך באמצע היום
צילום: מירב גלנט
צילום: איי פי
גם בלבנון צפוי רבים בליקוי המסקרן
צילום: איי פי
מומלצים