שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: ענבל עמרם נרצחה ע"י גנב רכב

בתום מצוד של שבועות, נלכד בקלקיליה גנב רכב פלסטיני החשוד שדקר למוות את ענבל עמרם בת ה-21 במהלך ניסיון לגנוב את מכוניתה. הוא זינק לתוך המכונית, דחף אותה למושב שליד הנהג ופתח בנסיעה. ענבל החלה להיאבק בו וניסתה להימלט, הוא דקר אותה בגרונה - ואז נבהל ונטש את הרכב. הוא נלכד בשטחים בסיוע אנשי השב"כ. לפני חודשיים נעצר הדוקר בחשד לשוד רכב, אבל שוחרר מהיעדר ראיות. במשטרה אומרים: "מעכשיו נשנה את התגובה להודעה על היעדרות של אדם"

"הגניבה הפכה למאבק בין ענבל לבין הגנב - והיא שילמה על כך בחייה". כך אמרו היום (ג') במשטרה, לאחר שפוענח רצח הצעירה שזיעזע את המדינה: ענבל עמרם, בת 21 מפתח תקוה, נרצחה בדקירות סכין במכוניתה בידי גנב רכב פלסטיני, ככל הנראה בעקבות מאבק ביניהם. כחודש לאחר הרצח המזעזע, מעריכים במשטרה שהפרשה פוענחה ומדובר ברקע פלילי ולא לאומני. היום הותר לפרסום דבר מעצרו של החשוד בידי אנשי השב"כ, שלכדו אותו אתמול בעיר קלקיליה. מחרתיים הוא יובא להארכת מעצרו.

 

החשוד מוכר למשטרה מעבירות גניבת רכב קודמות באזור השרון והשומרון. בעברו ניתן למצוא גם מגע עם ארגוני טרור. לפני חודשיים הוא נעצר בחשד לשוד רכב במחוז ש"י - אבל שוחרר מהיעדר ראיות.

 

תנ"צ חגי דותן, מפקד מרחב ירקון אמר ל-ynet: "בעקבות האירוע נשנה את שיקול הדעת, איך לנהוג ולהפעיל את השכל בזמן שבאים להודיע על

היעדרות של אדם. מראשון עד אחרון השוטרים, צריכים כולם להפעיל את שיקול הדעת, כדי שלא יחזור מקרה דומה".

 

מחקירתו של החשוד ברצח עלה כי הגיע לחפש רכב במטרה לגנוב אותו בשכונה שבה התגוררה ענבל עם משפחתה בפתח תקוה. את תשומת לבו משכה מכונית הפיג'ו 406 שחנתה בקרבת הבית. לפתע הבחין באור במדרגות: ענבל עמרם ירדה לרכב כדי להחזיר את אחותה ממסיבה בה בילתה באותו זמן. לפני שיצא, אמר לה אביה למלא דלק.

 

הגנב המתין סמוך למכונית, וכאשר הבחין בענבל נכנסת ומתניעה, הוא פתח את הדלת ודחף אותה בכוח לכיסא שליד הנהג, תוך שהוא מאיים עליה בסכין. לטענתו, הוא הסביר לה שהוא "בסך הכל רוצה את האוטו", וכעבור כמה מאות מטרים מביתה ייתן לה לרדת ממנו בלי שיאונה לה כל רע.

 

מחקירתו של החשוד עלה כי לא התמצא היטב באזור. הוא חשש שאם יתן לענבל לצאת מהרכב היא תזעיק משטרה, ובנוסף קיווה שהיא תסביר לו כיצד לצאת מפתח תקווה חזרה לשטחים, והבטיח שיוריד אותה בכפר קאסם. התכנון שלו השתבש כאשר במקביל, החלה ענבל להיאבק בו, וניסתה להימלט מהרכב. בשלב מסוים במהלך המאבק הוא שלף סכין - ודקר אותה פעם אחת בגרונה דקירה קטלנית. 

 

ענבל התמוטטה, כשהיא איננה מצליחה לנשום, ודם רב זרם מגרונה. הגנב נלחץ, החל לנסוע בפראות בניסיון לאתר כביש מוכר - עד שלבסוף נתקע עם המכונית בסמוך למקום מציאתה באזור רמת אביב - כשהוא כמעט ללא דלק. החשוד ניסה להצית את הרכב כדי שהראיות יעלו באש, אולם גם זה לא עלה בידו. לבסוף נמלט מהמקום, והשאיר את ענבל עמרם לדמם למוות. כוחות ההצלה הגיעו אליה מאוחר מדי, שעות רבות לאחר מכן.

  


המכונית נגלתנ נטושה בשדה. צילום: אבי כהן

 

במשטרת מרחב ירקון אומרים בעקבות הפיענוח כי בתחילה חשבו כי הכיוון לרצח לאומני, מאחר ומדובר היה בתושב שטחים שטביעות אצבעותיו נמצאו בכל הרכב. לכן מלכתחילת החקירה הוכנסו אנשי השב"כ לתמונה. במשטרה מעריכים כי ללא סיוע השב"כ היה קשה עד בלתי אפשרי לאתר את החשוד שהתחבא בקלקיליה, ונלכד על ידי יחידות מיוחדות.

 

סנ"צ אבי נוימן, ראש אח"מ של משטרת מרחב ירקון, אמר היום ל-ynet כי "מדובר בתופעה מוכרת, כאשר אדם יורד לקנות דבר מה, או עוצר להוציא כסף מכספומט - וגנב נכנס לרכב וגונב אותו. במקרה של ענבל מדובר במקרה שבו הגניבה הפכה למאבק בין ענבל לבין הגנב - והיא שילמה על כך בחייה".

 

חקירה מלווה בסימני שאלה

  

עמרם ז"ל יצאה מהבית עם מכוניתה בשעה אחת וחצי בלילה כדי לאסוף את אחותה. משבוששה לשוב, הוריה פנו למשטרה. לפנות בוקר - בעיכוב רב, לטענת המשפחה - נפתחו החיפושים בסיוע מסוק, ובתשע לפנות בוקר התגלה הרכב באזור השדות שבין שכונת רמת-אביב ג' לגלילות. בתוך המכונית התגלה המחזה הקשה: עמרם שכבה על מושב הנוסע ללא רוח חיים, כשבצווארה סימני דקירה.  

 

במסגרת החקירה, אספו החוקרים בין היתר את המחשב האישי של הנרצחת, כדי לבדוק האם הרוצח הוא אדם אותו הכירה. התפנית הגיעה כאשר למעבדה המשטרתית נשלח ג'ריקן דלק שהיה בסמוך לרכב, ועליו אותרה טביעת אצבע. הממצא הוביל לחשוד הפלסטיני, המוכר למשטרה כגנב כלי-רכב. בנקודה זו עורב השב"כ בחקירה.

 

המצוד אחר החשוד נמשך מספר שבועות, תחת מעטה של צו איסור פרסום. כשבוע לאחר הרצח נעצר תושב קלקיליה, אולם התברר כי הוא אינו המבוקש. רק אתמול הצליחו אנשי שירות הביטחון הכללי לאתר את החשוד. תחילה הוא נחקר כדי לוודא שאינו קשור לארגוני הטרור, ולאחר מכן הועבר לידי משטרת מרחב ירקון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדם קר. ענבל עמרם ז"ל
צילום רפרודוקציה: רענן בן צור
צילום: אבי כהן
המכונית אותרה בסיוע מסוק
צילום: אבי כהן
מומלצים