שתף קטע נבחר

בלעדי: רשתות שיווק מוכרות ביצים שתאריך שיווקן פג

טיב טעם, שופרסל והרבוע הכחול מוכרות במקררים שלה ביצים שתאריך השיווק האחרון שלהן הוא סוף מארס. מועצת הלול: צריך להסיר את הביצים מהמדפים ולא למכור אותן לצרכנים. טיב טעם: הביצים ראויות וטובות לשימוש

קצת פחות משלושה חודשים לאחר שנחשף כי בשלושה סניפים של טיב-טעם מוכרים בשר עוף מקולקל לצרכנים תחת השם עוף מתובל, מתברר כי הרשת לא למדה את הלקח, והיא מוכרת ביצים שתאריך השיווק האחרון שלהן פג. כך נודע ל-ynet. זאת, למרות התפרצות שפעת העופות בארץ וכאשר השימוש בביצים ובעוף הותר תחת אזהרות של משרד הבריאות, מועצת הלול, השירותים הווטרינריים ומשרד החקלאות.  עם זאת, בעקבות הפרסום ב-ynet התקבלו תלונות נוספות לפיהן גם ברשתות הרבוע הכחול ושופרסל מוכרים ביצים שתוקף השיווק שלהן פג. 

 

לקוח שהגיע היום (ג') לסניף טיב טעם בהרצליה, רכש ביצים וגילה כי תאריך השיווק האחרון שלהן הוא 26 במרץ. בעקבות זאת הוא פנה למנהל הסניף, אך זה האחרון טען כי הביצים בסדר. על הביצים רשומים 3 תאריכים: תאריך הטלה, תאריך שיווק ותאריך מקרר. תאריך השיווק הוא למעשה התאריך האחרון לשיווק, כך שאם כתוב על הביצה תאריך שיווק של 26 במרץ, הרי שזה התאריך האחרון לשיווק. תאריך המקרר מעיד על כך שאם לאחר הקנייה היא תאוחסן במקרר בבית הצרכן, היא תהיה ראויה לשימוש עוד חודש (זמן חיים של ביצה במקרר הוא חודש).

 

בעקבות הממצאים הלקוח רכש בטיב טעם סוגים נוספים של ביצים, כשבכולן פג התאריך האחרון לשיווק: ביצי חופש, ביצים סופר טריות וביצים אורגניות - כולן עם תאריך שיווק אחרון של 26, 28 או 29 במרץ. גם בסניף בתל אביב של הרשת, ברחוב בן יהודה בתל אביב, נרכשו ביצים שתאריך השיווק שלהן פג.

 


התאריך האחרון לשיווק: ה-26 במרץ

 

סעיף 3 בתקנות בריאות הציבור לשיווק ביצי מאכל, קובע כי "ביצת מאכל היא ביצה אשר לא נמצא בה פגם, ואוחסנה בקירור לא יותר מ-3 חודשים ושלא בקירור 16 יום או פחות". סעיף 7 בתקנות אלו, שעוסק בסימון אריזה קמעונאית, קובע כי "הביצים טובות לשימוש חודש אחרי התאריך האחרון לשיווק, בתנאי שאוחסנו במקרר".

 

ממשרד החקלאות וממועצת הלול נמסר ל-ynet, כי "התאריך המוטבע לשיווק הוא התאריך הקובע, כאשר החודש הנוסף שמוטבע על הביצים הוא חודש המלצה לצריכה ולא לשיווק - אפילו אם הוא נשמר במקרר של רשת השיווק. במקרה שתאריך השיווק פג על הרשת להוריד את הביצים מהמדפים".  

 

לגבי הרשתות האחרות, בדיקת ynet מצאה כי בשופרסל ביג בחדרה ובסופר סנטר בקניון איילון נמכרו ביצים שתאריך השיווק האחרון שלהן הוא ה-26 במארס, בשופרסל ביג צומת חפר נמכרו היום ביצים שתאריך שיווקן הוא עד ה-1 באפריל, ובמגה שבעת הכוכבים נמכרו ביצים שתאריך שיווקן הוא ה-31 במרץ.

 

טיב טעם: נפיק לקחים בהתאם

 

מטיב טעם נמסר בתגובה, כי "הביצים ששווקו בסניף הרצליה של הרשת היו ראויות וטובות למאכל. על כל ביצה וביצה המשווקת ברשת טיב טעם מופיעה חותמת שכוללת שלושה מרכיבים: תאריך אחרון לשיווק (במקרה שלנו 27 במרס) במקרר (במקרה שלנו 27 באפריל) ושם היצרן. ברשת טיב טעם כל הביצים מוחזקות ומשווקות בקירור מרגע הגעתן  לסניפים, ולכן בכל מקרה, הביצים ראויות וטובות לשימוש.

 

"טיב טעם תבדוק את תלונת הלקוח הספציפי בסניף הרצליה ובמידת הצורך תטפל בה מול הלקוח, ותפיק לקחים בהתאם".

 

"למרות זאת ולמרות שהביצים הללו ראויות לשימוש" - הוסיפה הרשת - "ניתנה, החל מהיום, הנחיה חד-משמעית להסיר מהמדפים את כל הביצים שששווקו בניגוד להנחיות".

 

שופרסל: התלונה תיבדק ברמה המקומית

 

משופרסל נמסר בתגובה, כי אספקת הביצים לרשת נעשית ברמה היומית. מדי יום הספקים מספקים סחורה טרייה. תאריך התפוגה של הביצים משתנה בהתאם לסוג הביצה ונע בין 9 ל-14 יום. מוצרים בקרובים לפגות תוקף מוחזרים לספק כמה ימים קודם לכן. התלונה תיבדקת ברמה המקומית".

 

הרבוע הכחול: אין בעיה גורפת

 

מהרבוע הכחול נמסר בתגובה, כי "אין בעיה גורפת ברשת שלנו, ויכול להיות שיש מקרים נקודתיים. דברים נבדקים חדשות לבקרים וברגע שהם נמצאים שגויים - הם מתוקנים נקודתית ומיידית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביצים עם תאריך שיווק שפג
צילום: גבי מנשה
הקבלה מהיום בטיב טעם
מומלצים