שתף קטע נבחר

פרשת העמותות: לא יוגשו כתבי אישום נגד יועצי ברק

פרשת עמותות ברק מגיעה כנראה היום לסיומה. פרקליטות מחוז תל-אביב הודיעה על סגירת התיק נגד טל זילברשטיין וגידי סולימני, לאחר שלשניים נערך שימוע. לטענת הפרקליטות קשה יהיה להוכיח האם השניים ביצעו עבירה

פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה היום (ה') על סגירת התיק נגד טל זילברשטיין וגידי סולימני בפרשת העמותות של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק. ההחלטה לסגור את התיק באה בעקבות שימוע שנערך לשניים באישור פרקליט המדינה. זילברשטיין וסולימני עבדו כיועצים של ברק במערכת הבחירות לראשות הממשלה ב-1999.

 

באוקטובר 2003 החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, לסגור את התיק נגד ברק, מחוסר ראיות מספיקות. גם התיקים נגד ח"כ יצחק הרצוג וח"כ לשעבר ויצמן שירי נסגרו, מאותה סיבה. היחידים שנגדם הומלץ להגיש כתב אישום בפרשה היו זילברשטיין, ששימש בתפקיד מנהל הקמפיין של "ישראל אחת" בבחירת וגדעון סולימאני, מי שהיה גזבר עמותת "נגב עכשיו". השניים היו אמורים לעמוד לדין בעבירה על חוק מימון מפלגות ולא על עבירות מירמה.

 

בעקבות שימועים שנערכו לשניים בפרקליטות המחוז, התקיימו ישיבות נוספות עם גורמים בפרקליטות המדינה ובפרקליטות מחוז תל אביב, במהלכן נותחו שוב הראיות והמצב המשפטי שהיה קיים נכון לאותה עת, תוך התייחסות לטענות שעלו בשימוע. לאחר מכן החליטה פרקליטת מחוז תל אביב, רות דוד, על דעת פרקליט המדינה, ערן שנדר, והמשנה לפרקליט המדינה, שוקי למברגר, כי על בסיס הראיות שנאספו, יהיה קשה מאוד להוכיח את העבירה על חוק מימון מפלגות. בעניינו של זילברשטיין נמצא, כי בתשתית הראיתית הקיימת, ובעקבות ניתוח המצב המשפטי אין כיום עוד סיכוי סביר להרשעתו בדין.

 

בעניינו של סולימני הוצגו בפני משרד המשפטים מסמכים השופכים אור על נסיבותיו האישיות, נסיבות בהן יש כדי להפחית בעניין הציבורי שבהעמדתו לדין. במשרד המשפטים ביקשו להדגיש כי מדובר באדם שחלקו ומקומו בפרשה זו היה זוטר ביותר, הוא אינו פעיל פוליטית היום ובנוסף הוא הוכרז כפושט רגל.

 

ממשרד המשפטים נמסר כי בבסיס ההחלטה נשקלו גם שיקולים של עניין לציבור. "בחלוף כשבע שנים מזמן ביצוע העבירה לכאורה, בהינתן תיקונו של חוק מימון מפלגות וממילא לאחר ביטולה של הבחירה הישירה לראשות הממשלה, אין עוד עניין ציבורי בהעמדת שאלת ההסתמכות הכל כך שנויה במחלוקת. כיום היא בלתי רלבנטית, במבחנו של בית המשפט", נכתב בהודעת המשרד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
לא יואשם. זילברשטיין
צילום: אורן אגמון
צילום: תומריקו
התיק נסגר לפני שנתיים. ברק
צילום: תומריקו
מומלצים