שתף קטע נבחר

נבחר הזוכה בתחרות הקריקטורות האנטישמיות

בקריקטורה נראית דמות של כנר יהודי עם פאות ומגבעת כשברקע עולים באש מגדלי התאומים

ארון כץ, עובד בחברת השקעות ומנהל אתר אינטרנט בן 24 מלוס אנג'לס, זכה במקום הראשון בתחרות הקריקטורות האנטישמיות שהשיקו בחודש מרץ מו"ל הוצאת דימונה, אמיתי סנדי והשחקן והרעיונאי, אייל זוסמן.

 

כץ הגיש לתחרות שעוררה סערה זוטא בישראל, קריקטורה ובה נראית דמותו של כנר יהודי עם פאות ומגבעת מנגן על רקע מגדלי התאומים העולים באש.

 

חמשת השופטים שבחנו את הקריקטורות שהוגשו לתחרות הם חתן פרס פוליצר, אמן הקומיקס האמריקני ארט ספיגלמן, הקריקטוריסט עמוס בידרמן, המשורר והמתרגם מאיר ויזלטיר, הבמאית פרופסור עדנה שביט ואמן הקומיקס אורי פינק.

 

יש לציין כי ספיגלמן ובידרמן סירבו לבחור בקריקטורה זוכה אחת, זאת בשל הרמה הגראפית הירודה של הקריקטורות שהוגשו לתחרות, אך העניקו ניקוד לכל אחת מהכרזות. בסופו של הליך נבחר הזוכה באמצעות שקלול. גם שאר השופטים ציינו את אכזבתם הרבה מרמת הכרזות שהוגשו לתחרות.

 

150 קריקטורות הוגשו לתחרות ממדינות שונות בהן ארה"ב, קנדה, צרפת, גרמניה, אוסטרליה, ישראל, בריטניה ודרום אמריקה. חלק מהקריקטורות נפסל כיוון שעסקו, לטעמם של המארגנים, בנושאים שאינם קשורים לכותרת התחרות. לזוכה התחרות הוענק פרס כספי בסכום של 600 דולר שנאסף כתרומות שנשלחו לאתר הוצאת דימונה.

 

ארון כץ הודיע כי יתרום מחצית מכספי הפרס לארגון "רבנים למען זכויות אדם" ומחצית לסוכנות סיוע יהודית למען נפגעי טבע העם בדרפור שבסודן.

 

במקום השני זכתה הכרזה "סטודיו 6" של אילן טורי, מומחה למנועי חיפוש בן 32 מסידני אוסטרליה. במקום השלישי זכתה הקריקטורה "הכוכבים" של אנדריי פדלשטיין, מתכנת, מאייר וקריקטוריסט מקצועי בן 54 ממינסוטה ארה"ב.

 

"התחרות היתה הצלחה אדירה. השגנו חשיפה גדולה, הצחקנו מיליוני אנשים וגרמנו להם לחשוב. במקביל הצלחנו לזעזע כמה שמרנים וזה גם היה נהדר", אומרים סנדי וזוסמן. השניים מוסיפים ואומרים כי מדובר בתחרות פתוחה לקהל שלא הוגדרה מראש כמקצועית. "התוצאות מן הסתם בהתאם, ובכל זאת אנו עצמנו מצאנו רבות מבין הקריקטורות שהוגשו כמשעשעות ביותר ובעלות קריצה אירונית". תערוכת הקריקטורות האנטישמיות תפתח במוצ"ש, 20 במאי, בגלריית "ארטורה" ברחוב פוריה 9 במתחם נוגה שביפו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כנר על הגג. הקריקטורה הזוכה
לאתר ההטבות
מומלצים