שתף קטע נבחר

אין גן-עדן בעכו

ברגל גסה דרסת את סיסמאות הדו-קיום החלולות, שאתה עצמך מפריח לעת בחירות ופסטיבלים. מכתב פתוח לראש העיר המצנזר

לכבוד מר שמעון לנקרי,

ראש העיר עכו,

 

לא מזמן עברתי להתגורר בעכו, וכבר מהרגע הראשון התאהבתי בנופיה, אנשיה ומוזרויותיה. אחד הדברים הראשונים שגיליתי היה שכמו בעוד ערים "מעורבות" - לוד, רמלה, חיפה - גם בעכו מוקפדת ההפרדה: ערבים ויהודים מתגוררים בשכונות וברחובות מסומנים וברורים. על קו התפר יש אולי רחוב או שניים מעורבים באמת, אך לא יותר מזה. על רקע זה כנראה החלטת השבוע, אדוני ראש העיר, למנוע את הקרנת הסרט עטור הפרסים "גן-עדן עכשיו".

 

"ההקרנה תפגע במרקם היחסים בין יהודים לערבים", נימקה העירייה. ובכן, מר לנקרי, היחסים בהם אתה כה חושש לפגוע אינם באמת הדוקים, על אף גיחותיך הזריזות לעכו העתיקה בזמן בחירות ופסטיבלים, ועל אף השבחים שמרעיפים עליך כמה ערבים חפצי יוקרה ומעמד. אך גם אם היו אלה אכן יחסים למופת, לא ברור כי טיב היחסים שאתה רוצה לטפח, שכן לגישתך, אלה יהיו מושתתים על הכחשה ואטימות ופחדנות פוליטית.

 

חשיפת הקהל הערבי והיהודי בעכו לסרט "גן-עדן עכשיו" יכולה הייתה לשמש הזדמנות נדירה להעלאת דיון רציני ופורה על מהות הסכסוך והיחסים בין ערבים ליהודים במדינה, כשברקע מתחוללת מלחמה מתמשכת במרחק שעת נסיעה מהעיר. ההחלטה שלך למנוע את ההקרנה היא החלטה אומללה, שטומנת בחובה התנשאות ופטרנליזם מהסוג הנחות ביותר: אני יודע מה טוב לתושבים, אני יודע אלו סרטים הערבים צריכים לראות ואני גם אדאג לזה.

 

מתקני העירייה אמורים להיות פתוחים לכלל האוכלוסייה, גם לתושבים הערבים משלמי המסים. כשעמותה ערבית מקומית ("אל-יאטר") מחליטה להקרין סרט בינלאומי, שהקרנתו לא נמנעה בישראל - אתה אמור לציית ולעזור כיאה למשרת ציבור נבחר, שחובתו להעשיר את עולמם התרבותי של אלה שבחרו בו - וגם של אלה שלא בחרו בו. ההחלטה שלך דורסת ברגל גסה את סיסמאות הדו-קיום החלולות שפוליטיקאים תאבי שלטון מפריחים מדי פעם; היא האנטיתזה המוחלטת לדו-קיום כלשהו.

 

ההפרדה הפיזית בין ערבים ליהודים בעכו מתממשת עכשיו הלכה למעשה גם בתחום התרבותי. אני בטוח שכבוד ראש העיר לא היה מעז לבטל סרט ציוני אנטי-פלסטיני שעמותה המנוהלת על-ידי יהודים יזמה, בתואנה השפופה שזו "תפגע במרקם היחסים". מול יהודים לא היית מעז לשמש צנזור תרבותי ופוליטי, אדוני ראש העיר!

 

הסרט שהקרנתו נמנעה מוקרן בימים אלה בתיאטרון הערבי "אל-לאז" בעיר העתיקה בעכו; זהו מקומו הטבעי בעיניך ובעיני קברניטי העיר. מצדכם, שסרטים פלסטיניים פוליטיים וקצת מאתגרים יוקרנו באולמות מרוחקים, בשכונות של הערבים. במתנ"סים הרשמיים והמכובדים של העירייה יוקרנו סרטי הבורקס והאסקימו-לימון העבריים למיניהם. מתקני העירייה הם ליהודים, ושהערבים יצטופפו להם בגטו.

 

כבוד ראש העיר, מעדת, טעית, אתה מוזמן להתנצל ולאשר שוב את הקרנת הסרט באודיטוריום של עכו. אתה גם מוזמן לנהל דו-שיח פוליטי פורה מיד לאחר ההקרנה. זאת חובתך וזאת גם זכותך.

 

עלא חליחל, סופר ועיתונאי, תושב עכו

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים