שתף קטע נבחר

פרודי טוען לכתר - אבל המגף האיטלקי נקרע

מתוצאות סופיות של הבחירות הכלליות באיטליה עולה כי רומנו פרודי זכה לרוב דחוק הן בבית התחתון והן בבית העליון (הסנאט). אבל באיטליה קמו הבוקר למציאות עגומה של מדינה מפולגת, הנקרעת בין שני מחנות. פרודי: "זכותי וחובתי להרכיב את הממשלה הבאה"

"שתי האיטליות חלוקות ויריבות". זו כותרת מאמרו של פרשן הקוריירה דלה סרה, פאולו פרנקי, שהתפרסם הבוקר (יום ג'). זאת, בעוד אומה שלמה התעוררה מיום של בחירות לבוקר של מבוי פוליטי סתום. רק בשעות הבוקר המאוחרות נודע כי הקואליציה בראשותו של רומן פרודי זכתה לרוב דחוק הן בסנאט והן בבית התחתון של הפרלמנט, וככל הנראה ניצחה בבחירות. פרודי בתגובה ראשונית: "ארכיב ממשלה שתשרוד חמש שנים".

 

"זמן רב עוד נזכור את ה-10 באפריל 2006, היום שהיכה בכל התחזיות", כתב פרנקי. "למרות הניצחון בקושי של פרודי בבית התחתון של הפרלמנט, הסנאט נותר חצוי. סילביו ברלוסקוני כמעט והצליח להביא לשיקום מרשים ביותר של תדמיתו, מבלי לפגוע בבעלי בריתו. לפרודי, לעומת זאת, כמעט חמק מהידיים ניצחון בקרב שכבר נחשב למוכרע. 

 

 

"איטליה היא מדינה בה הולכים לממשלה או לאופוזיציה בשל מקבץ קטן של קולות. הודות לשיטה האלקטורלית המוזרה, עמדנו בפני מצב שבו עשוי כל אחד מהגושים לזכות ברוב באחד משני בתי הפרלמנט השונים. כעת קשה יותר להרכיב ממשלה אחת. לפני הכל, יש לשמור על אחדותה של איטליה. בעצם, של שתי האיטליות".

 

פרודי: "ארכיב ממשלה יציבה"

 

מהתוצאות הסופיות עולה כי קואליציית המרכז-שמאל בראשה עומד פרודי ניצחה בבית התחתון של הפרלמנט. הקואליציה של פרודי זכתה ל-49.8% מקולות המצביעים לעומת 49.7% לזו של ברלוסקוני. ההפרש אמנם זעום אך החוק באיטליה קובע כי המפלגה הזוכה לרוב הקולות בבית התחתון מקבלת אוטומטית 55% מהמושבים. לפיכך, הקואליציה של פרודי תקבל 340 מושבים מתוך 630. 

 

מספירת קולות האיטלקים החיים בחו"ל עולה כי פרודי זכה בלפחות ארבעה מתוך ששת הכיסאות בסנאט עליהם מכריעים תושבי חו"ל. משמעות הדבר היא קואליציית המרכז-שמאל אוחזת ב-158 מושבים בסנאט, בעוד קואליציית המרכז-ימין זכתה ב-156 מושבים. רשתות הטלוויזיה באיטליה הסבירו כי כעת נותר להכריע רק בכיסא אחד נוסף, ולכן בכל מקרה פרודי זוכה לרוב דחוק מאוד בבית העליון. 

 

בהתבטאות ראשונה לאחר היוודע תוצאות האמת הסופיות אמר פרודי כי "ניצחנו בבחירות. הגיוני שארכיב את הממשלה הבאה, זו זכותי וחובתי". הוא אמר גם כי להערכתו, הממשלה בראשותו תשרוד קדנציה שלמה - חמש שנים. במסיבת עיתונאים שכינס ברומא אמר פרודי כי "זה היה קמפיין ארוך, כעת נתחיל לתקן את מה שהיה. אנחנו נהיה הממשלה של כולם". הוא הבהיר גם את עמדותיו בנושא חוץ והודיע כי "אירופה תעמוד במרכז מדיניות הממשלה".

 

עם זאת, בקואליציה של ברלוסקוני דורשים לספור מחדש את הקולות ולבדוק טענות לפיהן חצי מיליון קולות נפסלו שלא בצדק. אם תתקבל דרישתם לבדיקה התוצאות עשויות להתהפך מכיוון שקואליציית השמאל ניצחה ברוב של 25,224 קולות בלבד בבית התחתון. 

 

קולות חו"ל: גול עצמי לברלוסקוני

 

זוהי מערכת הבחירות הראשונה באיטליה בה נספרים קולות המצביעים מחו"ל, שבעצם הכריעו את הבחירות. ההצבעה בחו"ל התאפשרה בזכות חוק חדש שעבר בשנת 2001, אותה יזמה ממשלתו של ברלוסוקני זמן קצר לאחר היבחרה. לפי חוק זה, תושבי חו"ל, 2.6 מיליון במספר, חולקו לארבעה אזורי בחירה גדולים, שבסופו של דבר אחראים לבחירתם של 12 חברים בבית התחתון וששה סנאטורים. 

 

כעת, כאשר מסתמן כי החלטתו של ברלוסקוני לאפשר הצבעה מחוץ לגבולות איטליה התנפצה בפניו, נשאלת השאלה האם יריבו, פרודי, יצליח להרכיב ממשלה יציבה. פרודי אומנם אמר כי בכוונתו להישאר בשלטון חמש שנים מלאות, אך עם רוב דחוק כל-כך בשני בתי הפרלמנט, תתקשה ממשלה בראשותו להעביר כל הצעת חוק שתעלה על דעתה ותיאלץ להתמודד עם אופוזיציה לוחמנית במיוחד.


פורסם לראשונה 11/04/2006 11:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנצח, בקושי. פרודי
צילום: רויטרס
סופרים קולות
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
ברלוסקוני בימים שמחים יותר
צילום: איי פי
מומלצים