שתף קטע נבחר

תא"ל (מיל') אריה בירו הלך לעולמו בגיל 79

בירו, מי שהיה אחד מלוחמי יחידת 101, נפצע קשה במלחמת ששת הימים כמג"ד שיריון, ושימש כראש הג"א, הלך לעולמו לאחר מחלה קשה. שמו של בירו עלה לכותרות ב-95' כשגילה במהלך ראיון עיתונאי על מעשים חריגים שביצעו חיילי צה"ל במבצע קדש ובהם גם הריגה של שבויים מצרים. הגילוי עורר סערה בינלאומית

תת אלוף (במיל') אריה בירו הלך אמש (שבת) לעולמו בגיל 79 לאחר מחלה קשה. הלוויתו תיערך מחר בבית העלמין בהרצליה.

 

תת אלוף בירו היה בין השאר לוחם בפלמ"ח, אחד מלוחמי יחידת 101 והצנחנים. כמג"ד שיריון הוא נפצע קשה במהלך מלחמת ששת הימים. עם שלושה כדורים בלסת ובפה, הוא פונה במצב קשה מהשטח וחייו ניצלו. הוא גם נפצע פעמיים במלחמת יום הכיפורים. בירו שימש גם כראש הג"א.

 

ב-95' גילה בירו בראיון עיתונאי כי במהלך מבצע קדש נעשו מעשים חריגים על ידי חיילי צה"ל ובהם גם הריגה של שבויים מצרים. דבריו עוררו סערה בינלאומית ולוו במחאה מצרית קשה. המצרים דרשו חקירה ואף פיצויים לבני משפחות החיילים שנרצחו בידי חיילי צה"ל.

 

בעקבות הגילוי החליט ראש הממשלה לשעבר שמעון פרס על הקמת ועדה לבדיקת הנושא, שגילתה מקרה אחד בו חיילים ישראלים היו מעורבים בהריגת שבויים מצרים, לעומת שורת מקרים בהם הרגו חיילים מצרים שבויים ישראלים.

 

אחד ממקורביו סיפר כי "בניגוד לתדמית הקשוחה שכולם הכירו והעריצו, הוא עזר לקצינים ששירתו תחתיו, והיה ידוע גם ברכותו. בין שאר המפעלים שלו הוא לקח על עצמו חבורת חיילים עם פוטנציאל עברייני והביא לכך שישרתו בצה"ל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות אתר הצנחנים 202
בירו (ארכיון)
באדיבות אתר הצנחנים 202
מומלצים