שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "חמדנות הממשלה מאפשרת פיגועים"
  ביום רביעי הקרוב, שבוע בדיוק לאחר הפיגוע בתל אביב, מכנס ראש הממשלה אולמרט דיון על השלמת תוואי הגדר בעוטף ירושלים. על רקע האשמות השרים כי בג"ץ הוא שמעכב את הבנייה מאשים איש המועצה לשלום וביטחון שאול אריאלי: " הם, בחמדנותם לאדמות הפלסטיניות ובעיקר באזור מעלה אדומים, עושים זאת. שלא יבואו בטענות לאף אחד אחר"
  "מדיניות אולמרט תעכב את בניית גדר עוטף ירושלים. חמדנות ממשלת ישראל לאדמות הפלסטיניות - בעיקר אזור E1 ומעלה אדומים - תאפשר לעוד מחבלים לחדור דרך שם לתחנה המרכזית בתל-אביב". כך מאשים היום (ו') אל"מ במיל' שאול אריאלי חבר הנהלת המועצה לשלום ולביטחון, ימים אחדים לפני שהממשלה תקיים דיון להאצת הבניה המתעכבת של הגדר העוטפת את הבירה.

   

  זה שנים מובילים אריאלי והמועצה לשלום ולביטחון קמפיין לבניית גדר ההפרדה לישראל, אך בתוואי שיפגע באופן המינימלי בחיים הפלסטיניים. אל"מ אריאלי, מח"ט החטיבה הצפונית בעזה וראש מנהלת השלום בתקופת אהוד ברק, טוען שאולמרט ממשיך במדיניות הקלוקלת הגורמת זה שנים לעיכוב הקמת המכשול שאמור לעצור מפגעים בדרכם לריכוזי אוכלוסין בישראל. "אני כועס כשאני שומע שרים בממשלת ישראל הטוענים שבג"ץ מעכב את הגדר - הרי הם בחמדנותם עושים זאת ושלא יבואו בטענות לאף אחד אחר", אמר אריאלי.

   

  ביום רביעי הקרוב מכנס ראש הממשלה בפועל, אהוד אולמרט, את כל הגורמים הנוגעים להקמת הגדר בלשכתו בירושלים. על הפרק, הפעם, עוטף ירושלים - גדר ההפרדה המקיפה את העיר וסביבותיה. הדיון נקבע, לא בכדי, שמונה ימים לאחר הפיגוע באחרון בתחנה המרכזית הישנה בת"א שבו נרצחו תשעה בני אדם ונפצעו יותר מ-60. המחבל המפגע, איש הג'יהאד האיסלאמי, עשה את דרכו דרך הפרצות בגדר לכביש מספר 1 ומשם לתל-אביב. אולמרט מבקש מאנשיו לסכור את הפרצות המסוכנות.

   

  גבול פרוץ

   

  ביולי 2005 החליטה הממשלה לאפשר מעבר של 55 אלף תושבי מזרח ירושלים שהותרו מחוץ לגדר, אל תוך העיר. הממשלה החליטה להותיר פרצות בגדר כדי לאפשר בינתיים מעבר פלסטינים עד להשלמה של מסוף קלנדיה וכבישים לפלסטינים בלבד. זאת, מתוך חששה שאם לא תעשה כן יכפה עליה בג"ץ לעצור את בניית החומה. על פי החלטת הממשלה, אמורה היתה סגירת הפרצות להתבצע עד ה-1 בספטמבר אשתקד. אלא שעבודה זאת הושלמה רק עתה, כך הודיעה הממשלה בימים אלה לבית המשפט העליון.

   

  עם השלמת העבודה, באיחור של שמונה חודשים, יידרש עתה בג"ץ לסוגיה ויבחן אם המענה שניתן לקיום מרקם החיים הפלסטינים אכן ראוי. אם לא, עלול בית המשפט העליון להורות על שינוי התוואי, מה שיוביל לעיכוב נוסף בבניית הגדר. גם אם יאושר התוואי הזה שמצפון לירושלים - הרי שהדרך לסגירת עוטף ירושלים יוותר פרוץ. זאת מכיוון שהממשלה מותירה בכוונה תחילה קטע ארוך פרוץ, בין מחנה פליטים שועפאת לאבו-דיס. זאת כדי לאפשר בעתיד התחברות לשטח E1 ומעלה אדומים אותו מבקשת ישראל לספח לשטחה בתוכנית ההתכנסות של אולמרט.

   

  כך או כך, מסתבר, שהתכנית הישראלית לסיפוח אזור מעלה אדומים, תותיר פרצה רחבה בגדר שעוטפת את ירושלים. במילים אחרות, גם אם יושלמו כל יתר קטעי הגדר, הרי שפרצה רחבה זאת תאפשר למחבלים מתאבדים לעשות את דרכם אל תוך ריכוזי האוכלוסיה הישראלים. יותר מכך, כל הקטע הדרומי של הגדר מירושלים דרומה טרם נבנה ומשמש פרצה הקוראת למפגע בדרכו להר חברון ומשם לבקעת באר-שבע.

   

  "ללמוד מהשגיאות של שרון"

   

  "ההתעקשות של ישראל להותיר בידה את השכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים, יוצרת נזקים: פעם אחת באי השלמת החומה בשל העתירות המתמשכות של פלסטנים לבג"ץ המבקשים להגן על אדמותיהם ומקומות עבודתם. פעם שנייה, בעצם ההגירה אל תוך ירושלים של רבבות פלסטיניים שנותרו מחוץ לגדר. כך או כך, אולמרט במו החלטותיו, פועל בניגוד לאינטרס הישראלי המובהק - השלמת גדר ההפרדה בירושלים במהירות אפשרית, כדי להציל חיים", מאשים אל"מ במיל. שאול אריאלי.

   

  "ראוי לה לממשלת ישראל ולראש ממשלתה החדש, שילמד מהטעויות הקשות של אריאל שרון. קשה לי לדבר עליו עתה בשל מחלתו ואני מאחל לו רפואה שלמה ומהירה, אך עדיין, אלמלא התעקשותו וחמדנותו אדמות פלסטיניות ממזרח לקו הירוק - הרי שהגדר הזאת הייתה עומדת כבר מזמן על תלה. זאת, כפי שהובטח על ידי שר הביטחון שאול מופז. לא נעים לי להזכיר, אבל בג"ץ כופה היום על הממשלה לבנות את הגדר בתוואי עליו אני מדבר כבר שלוש שנים. ניתן היה לעשות זאת בחיסכון של מאות מיליונים ובאופן שהיה מונע לפחות חלק מהפיגועים שהתרחשו", אמר אריאלי ל-ynet.

   

  מקורבי אולמרט אמרו בתגובה כי אין כל בסיס לטענותיו של אל"מ במיל' אריאלי והמועצה לשלום ולביטחון. "בגלל אנשים שכמוהו וכמו המועצה לשלום ולביטחון הגדר עדיין אינה בנויה, במיוחד בקטע בו נכנסו המחבלים בפיגוע האחרון בתחנה המרכזית הישנה בתל-אביב. יש אנשים שגם התייצבות ישראל על גדר בתוואי הקו הירוק של 67 לא תספק אותם", נמסר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""חמדנות הממשלה מאפשרת פיגועים""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החמדנות אשמה. אריאלי
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  אולמרט בתוואי עוטף ירושלים (ארכיון)
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  מוצר השנה
  מומלצים