שתף קטע נבחר

ח"כ רייכמן ביטל את הפגישה עם אולמרט

ראש הממשלה התכוון להודיע לו כי לא יקבל את תיק החינוך, אבל פרופ' רייכמן החליט שלא יגיע לפגישה. גורמים בסביבתו ל-ynet: מופעלים עליו לחצים שיקבל את תיק המשפטים, אולם כרגע הוא מסרב להצעה. מוקדם יותר נפגש אולמרט עם מופז בארבע עיניים. בסביבת אולמרט אומרים כי הוא לא הציע למופז תפקיד ספציפי, אך ציין כי הוא מעוניין לראות אותו כשר. יו"ר צוות המו"מ של העבודה, דוד ליבאי: יש עדיין מחלוקות עם קדימה

עימות ראשון בקדימה: ח"כ אוריאל רייכמן הודיע היום (א') לראש הממשלה אולמרט שלא יגיע לפגישה איתו היום בצהריים, אליה זומן. מטרת הפגישה, שהיתה אמורה להתקיים ב-14:00, היתה לבשר לרייכמן שלא יוכל לקבל את תיק החינוך וכן לבחון אפשרויות לשיבוצו בממשלה החדשה. גורמים בסביבת רייכמן אמרו ל-ynet כי מופעלים עליו לחצים שיקבל את תיק המשפטים, אולם בשלב זה הוא מסרב לקבל ההצעה.

 

מקורביו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמרו בתגובה כי "אנו רואים בחומרה את ביטול הפגישה. דרך האיומים לא תסייע". בהתייחס לטענות לפיהן מופעלים על רייכמן לחצים לקבל את תיק המשפטים, אמרו מקורבי אולמרט כי "הנושא לא מוכר לנו. לא היתה אף שיחה בין רייכמן לאולמרט וגם לא היו שיחות בין המקורבים".

 

כזכור, ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הבטיח לח"כ רייכמן שימנה אותו לשר חינוך אם קדימה תקים את הממשלה הבאה. אולמרט לא יכול לעמוד בהתחייבות זו בשל תנאי המשא ומתן הקואליציוניים שהוכתבו על ידי העבודה. על פי הסיכום מסוף השבוע יועבר תיק החינוך לחברת הכנסת יולי תמיר מן העבודה.

 

לאורך כל קמפיין הבחירות וגם לאחריהן התמיד פרופ' רייכמן באומרו שלא בא לפוליטיקה אלא כדי לקבל את תיק החינוך. במהלך הקמפיין אמר רייכמן שאין לו שום כוונה לקבל שום תיק אחר והביע תקוותו שאכן כך יקרה. עם סירובו לפגוש את ראש הממשלה אולמרט היום בצהריים ניתן להניח שרייכמן מתכוון לעזוב את הפוליטיקה. טרם התברר האם הוא מעוניין, או יכול, לחזור ולשמש כנשיא המכללה הבינתחומית בהרצליה.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נפגש מוקדם יותר עם שר הביטחון היוצא, שאול מופז, בלשכתו בירושלים בארבע עיניים, לאחר שהוחלט כי ח"כ פרץ יהיה שר הביטחון. אולמרט אמר למופז כי הוא מעוניין לראות אותו כשר בקבינט, וכן בהנהגת המדינה ותנועת קדימה. בסביבת אולמרט אומרים כי הוא לא הציע למופז תיק ספציפי.   

 

גורמים חרדיים הביעו אמש שביעות רצון מהאפשרות שח"כ יולי תמיר תקבל לידיה את תיק החינוך: "ההתנגדות של המפלגות החרדיות למינויו של הפרופסור רייכמן לתפקיד נשאה פרי", אמרו.

 

יו"ר צוות המו"מ של העבודה, פרופ' ליבאי, אמר היום בצאתו מישיבת סיעת העבודה כי יש עדיין מחלוקות במו"מ עם קדימה. לדבריו, "עיקר המחלוקות הן בתחום הכלכלי והחברתי".  ליבאי הוסיף: "אני לא רואה מצב בו המו"מ מתפוצץ. יש מחלוקות בולטות אך ניתן לפתור אותן".

 

עם פרסום חלק מהסיכומים שהשיגו אהוד אולמרט ועמיר פרץ בענייני התיקים בסוף השבוע, בכירי מפלגת העבודה החמיאו לפרץ על הישגיו במו"מ. בקדימה מעבירים ביקורת על אולמרט - אם כי אף אחד מהשרים לא מוכן, בינתיים לפחות, להתבטא לציטוט בצורה נחרצת.  

 

עדיין אין הסכמות בין המפלגות על הנושאים החברתיים - שכר מינימום, קצבת זיקנה וחברות כוח אדם. ההערכות הן כי בימים הקרובים תושג הסכמה בנושאים האלה. בכל מקרה, כל הסיכומים שהושגו לגבי התיקים, תלויים בהסכמה על הנושאים החברתיים.

 

גם במו"מ עם הגמלאים נותרו כמה נושאים לא פתורים - ביניהם סל התרופות, מיטות סיעודיות וכמה נושאים נוספים. עם הגמלאים נסגרו רק הנושאים הפרסונליים: סוכם כי הם יקבלו את תיק הבריאות (עבור מס' 2 ברשימה, יעקב בן-יזרי), וכן - שר במשרד ראש הממשלה האחראי על הגמלאים (עבור מס' 1 ברשימה, רפי איתן).

  

"הישג נטו"

  

בכיר בעבודה אמר אמש ל-ynet כי "אין ספק שזה הישג גדול של עמיר פרץ, אם אלה יהיו אכן התוצאות. זה לא הישג שאפשר להסתיר אותו או לקמבן אותו. זה הישג נטו. קווי היסוד, עד כמה שאנחנו מכירים אותם, אמורים להיות מצוינים. אני חושב שגם ההליכה על תיק הביטחון היתה החלטה חכמה מצד עמיר. ביטחון וחינוך זה כמעט ארבעים אחוז מתקציב המדינה".  

 

ולעומת זאת, בכירים במפלגת קדימה, שנחשבים למקורבים לאולמרט, התייחסו בציניות רבה כלפי הסיכומים שהושגו. הדברים שאומרים הבכירים ישמעו, אולי, כדברי תמיכה בסיכומים, אולם הטון בו נאמרו הדברים אינם מותירים מקום לספק: בקדימה מאוכזבים מהישגיו של אולמרט במשא ומתן הקואליציוני, ומותחים עליו ביקורת חריפה.

   

"אני מאושר מהיכולות של אולמרט להכניע את מפלגת העבודה", אמר גורם בכיר בקדימה ל-ynet, בקול ציני שאינו משתמע לשתי פנים. "יש צורך לשמור על האחדות הלאומית ויציבות הממשלה, ולמען המשימות החשובות שעומדות בפנינו, ישראל צריכה אחדות וביטחון, ואת שתיהן יחד אולמרט מספק. אין לי ספק שלמרות הוויתור הכואב שנדרשנו לעשות, האינטרס הלאומי עמד לנגד עיניו של ראש הממשלה בפועל". הבכיר ציין כי "זה מה שאמרו לי לומר לעיתונאים, וזה מה שאני אומר. אני מנסה להיצמד לתשובות שביקשו ממני לתת".   


פורסם לראשונה 23/04/2006 09:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
פרופ' רייכמן. בדרך החוצה?
צילום: שלום בר טל
צילום: איי פי
מופז ואולמרט. תיק כלכלי?
צילום: איי פי
צילום: אלי אלגרט
ליבאי. מחלוקות בתחום הכלכלי-חברתי
צילום: אלי אלגרט
מומלצים