שתף קטע נבחר

איראן: תכנית הגרעין שלנו "בלתי הפיכה"

דובר שר החוץ האיראני הסביר בתדרוך השבועי שהקפאת תוכנית הגרעין היא תעמולה תקשורתית ושההערכות במערב אודות דו"ח שלילי נגד איראן שישיג בסוף החודש ראש סבא"א מעידות על הלחץ הפוליטי שמופעל עליה. עוד הוא אמר שאיראן לא עושה שימוש בצנטריפוגות מסוג P-2, שיאפשרו לה להעשיר אורניום בקצב מהיר יותר, בניגוד לדברים שאמר הנשיא אחמדי-נג'אד לפני שבועיים

חמישה ימים בלבד לפני פקיעת האולטימטום שהציבה מועצת הביטחון של האו"ם בעניין העשרת אורניום באיראן, מפגינה טהרן את נחישותה וטוענת שתוכנית הגרעין שלה "בלתי הפיכה".

 

ב-28 באפריל צפוי ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לדווח למועצת הביטחון האם עומדת איראן בדרישה להקפיא את פעילות העשרת האורניום שלה. אך דובר משרד החוץ האיראני, חמיד רזא אספי, אמר לכתבים ש"הקפאת תוכנית הגרעין אינה על סדר יומנו. זו תעמולה תקשורתית. פעילות המחקר הגרעיני של איראן בלתי הפיכה. איראן לא תוותר על זכויותיה ויש לנו תוכנית לכל תרחיש", אמר אספי.

 

לאור העובדה שאיראן התרברבה לפני כשבוע בהצלחות בפעילות העשרת האורניום שלה, הביעו דיפלומטים ספק את הדו"ח של אל-בראדעי יהיה חיובי כלפי טהרן. בתגובה אמר אספי, שאם הדו"ח של אל-בראדעי יהיה שלילי, יעיד הדבר על הלחץ המופעל בנושא מכיוון מדינות המערב. "אנו חוששים שהתיק שמתגבש נגד איראן הוא קמפיין פוליטי. אם הדו"ח יהיה מבוסס על דעת מומחים, אין לנו מה לחשוש. נמתין לדו"ח של אל-בראדעי. הוא לא רמז גם בעבר שאנחנו סוטים מהסייגים של פיתוח גרעיני לצורכי שלום", אמר אספי.

 

פרשנים ציינו בהקשר זה שגם אם לא קבע אל-בראדעי מפורשות שאיראן עוסקת בפיתוח נשק גרעיני, הוא גם אמר שאינו יכול לשלול זאת משום שטהרן אינה משתפת פעולה עם פקחיו. 

 

אין שימוש בציוד מתקדם

 

בתוך כך הוסיף אספי ואמר שאיראן אינה עושה שימוש בצנטריפוגות מסוג P-2, ציוד שיאפשר לה להעשיר אורניום בקצב מהיר יותר. "מעולם לא עשינו שימוש בצנטריפוגות מסוג P-2, אלא השתמשנו במכונות מסוג P-1 בלבד. יידענו בנושא את הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית", הוסיף.

 

דבריו סותרים דברים שאמר נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, בנאום בפני סטודנטים לפני שבועיים, לפיהם ארצו עורכת ניסויים בצנטריפוגות מסוג P-2. צנטריפוגות אלה נחשבות מתוחכמות יותר מהסוג שאיראן מפעילה בנתנז, ומסוגלות להפיק פי ארבע אורניום מועשר לעומת הציוד הפשוט יותר (מסוג P-1).

 

הפתרון הרוסי?

 

רק אתמול דווח כי איראן ורוסיה הגיעו להסכמה ראשונית על העשרת אורניום במתקן משותף ברוסיה. שגריר איראן בסוכנות לאנרגיה אטומית, עלי אסג'אר סולטניה, אמר את הדברים בעת ביקורו ברוסיה. פרטי העסקה בין רוסיה לאיראן עדיין לא סוכמו. עוד ציין שאיראן תפרסם בחודש הבא מכרז להקמת שני כורים נוספים לזה שבונה עבורם רוסיה. 

 

עם זאת, מאוחר יותר אמר סולטניה, כי הציטוטים מפיו, לפיהם טהרן הגיעה להסכם עקרוני עם מוסקבה להעשרת אורניום ברוסיה, אינם מדוייקים. לדבריו, "כמובן שיש דיונים, אבל אין הסכם חדש. זה ההסכם העקרוני שהיה לנו קודם לכן".

 

בכירים במוסקבה לחצו על איראן בעת האחרונה להסכים להעשרת אורניום בשטח רוסיה, בניסיון להדוף את הלחץ הבינלאומי. הדיווח על ההסכמה להעשיר אורניום ברוסיה מתבססת על מקור איראני ואין עדיין אישור של גורמים רוסים. 

 

לחץ בינלאומי

 

החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם וגרמניה, לא הגיעו להסכמה באשר לסנקציות אפשריות על איראן, אם זו תמשיך להפר את דרישות המועצה. ארה"ב ובריטניה לוחצות לכיוון של סנקציות, אך רוסיה וסין מתנגדות למהלך. 

 

בסוף השבוע שעבר הודיעה רוסיה כי "אי-אפשר לדבר על סנקציות לפני שיהיו הוכחות קונקרטיות לכך שאיראן לא עוסקת בפעילות גרעינית אך ורק לצורכי שלום", אמרו במשרד החוץ הרוסי לסוכנות הידיעות הרוסית "איטאר-טאס".

 

סמנכ"ל משרד החוץ במוסקבה לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה, אולג אוזרוב, חזר על עמדת רוסיה המתנגדת לסנקציות: "אנחנו נחושים לפתור את הבעיות באופן דיפלומטי ולא צבאי. הלחץ הבינלאומי על איראן לא ישיג דבר ואולי את ההיפך. האופציה הצבאית מסוכנת ביותר". 

 

מוקדם יותר השבוע אמר ראש סוכנות הגרעין הרוסית, סרגיי קיריינקו, במהלך שיחה עם עיתונאים בבישקק, בירת קירגיזסטן, כי הכור הגרעיני שרוסיה בונה לאיראן בבושהר "לא מהווה כל סכנה ". קיריינקו אמר את הדברים בתגובה לדרישת ארצות הברית לסגור את המתקן. זמן קצר לאחר מכן הודיעה רוסיה רשמית כי אינה מקבלת את דרישת ארה"ב.


פורסם לראשונה 23/04/2006 10:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס/DigitalGlobe
מתקן העשרת אורניום בנתנז
צילום: רויטרס/DigitalGlobe
צילום: איי פי
מה הוא מתכנן? אחמדי-נג'אד
צילום: איי פי
מומלצים