שתף קטע נבחר

כמה שווה מטבע של סנט?

בארה"ב סנט אחד שווה הרבה יותר מסנט, בשל עליית מחירי האבץ בעולם. ומה יקרה כאשר יהיה יותר כלכלי להמיס את המטבעות מאשר להשתמש בהם?

מה קורה כשמחיר מטבע של סנט אחד הוא גבוה מסנט אחד? כבר היום משלמת המטבעה הממשלתית של ארצות הברית 1.4 סנט עבור הטבעת מטבע של סנט אחד, בשל עליית מחירי המתכות בעולם.

 

השבוע הגיע מחיר המתכות שמשמשות להפקת מטבע של סנט ליותר מ-0.8 סנט, פי 2 ויותר מערכם בשנה שעברה. הממשלה מוציאה עוד 0.6 סנט על תהליך הטבעת המטבע, ולכן תפסיד כעת כחצי סנט על כל סנט שיוטבע. הבעיה האמיתית תתחיל כשמחירי המתכות יגיעו לרמה כזו, שערך המתכת יהיה גבוה משמעותית מערך הקנייה של המטבע.

 

מטבע הסנט האמריקני מכיל כיום 97.6% אבץ, ו-2.4% נחושת, לעומת 95% נחושת ו-5% אבץ עד שנת 1982. בשנה זו עלה מחיר הנחושת לשיא, והמטבעה שינתה את הרכב המתכות במטבע. כיום הפך גם האבץ למתכת פופולרית, ומחירו הוכפל פי 3 ויותר מאז סוף 2003.

 

אז מה עושים?

 

בתגובה לשאלה מה יעשה אם מחירי האבץ יעלו לרמה גבוהה מדי, אמר דובר המטבעה כי ההחלטה בעניין זה נמצאת בידי הקונגרס. במאות השנים האחרונות, במקומות שונים בעולם, נקטו בשיטות שונות כדי להתמודד עם מצבים דומים, כאשר המרכזיות הן הפחתת שיעור המתכת היקרה, מעבר למתכת זולה יותר או ביטול המטבע.

 

המטבעה עשויה לחזור לייצר מטבעות של סנט מפלדה, כפי שעשתה במהלך מלחמת העולם השנייה, כאשר הנחושת נדרשה למאמץ המלחמתי. מטבעות הפני ו-2 פני בבריטניה, למשל, עשויים כבר היום מפלדה מצופה בכמות קטנה של נחושת. מטבעות האירו הקטנים עשויים גם הם מפלדה מצופה בסגסוגת של מתכות, שידועה בכינוי "זהב נורדי" (למרות שאין כל קשר בינה לבין זהב).

 

ביטול המטבע לא נראה סביר, מאחר ומטבעות הסנט הם המטבעות המבוקשים ביותר. בשנה שעברה הפיקה המטבעה 7.7 מיליארד מטבעות של סנט, יותר ממספר כל המטבעות האחרים שהפיקה. בשלושת החודשים הראשונים של 2006 עלה קצב הייצור לקצב שנתי של 9 מיליארד מטבעות, הגבוה ביותר מאז 2001.

 

למה כל כך הרבה? הרוב קשור למס מכירות, שברוב המדינות מתווסף על המחיר הקמעונאי. בנוסף, רוב האנשים שמקבלים עודף במטבעות של סנט שמים את המטבעות בצנצנות, שם הם יכולים להיות במשך שנים, והמטבעה נדרשת לייצר מטבעות נוספים.

 

לפי האתר coininflation.com, העוקב אחר ערך המתכות במטבעות האמריקנים, שווי מטבע ישן של סנט אחד שעשוי כולו מנחושת עומד כיום על 1.74 סנט. מטבעות סנט מנחושת שהוטבעו במהלך מלחמת העולם השנייה, אז עברה המטבעה להפקת מטבעות בעיקר מפלדה, הם נדירים ביותר, ושווים היום אלפי דולרים לאחד.

 

לפי הארגון "אמריקנים עבור הסנט הפשוט", שנאבק בניסיונות הקונגרס לבטל את המטבע, מטבע של סנט מ-1793 נחשב לנדיר כל כך, שסנט אחד עשוי להיות שווה יותר מ-275 אלף דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים