שתף קטע נבחר

האו"ם יטיל סנקציות על מעורבים בסכסוך בדרפור

אחרי שנים של לחימה בחבל דרפור בסודן, שגבתה את חייהם של עשרות אלפי בני אדם, החליטה מועצת הביטחון לראשונה להטיל סנקציות על ארבעה מהמעורבים. בין היתר, תוגבל תנועתם ונכסיהם יוקפאו

מועצת הביטחון של האו"ם הצביעה היום (יום ג') בעד הטלת סנקציות על ארבעה מהמעורבים במהומות האלימות בחבל דרפור שבסודן. זו הפעם הראשונה שצעדים מעשיים ננקטים נגד המעורבים בסכסוך.

 

הסנקציות יוטלו על מפקד לשעבר בחיל האוויר הסודני, על מפקד מיליציה חמושה שהוציאה לפועל מתקפות קטלניות ועל שני מורדים בכירים.

 

עשרות שנים של עימותים בין שבטים בחבל התפרצו בשנת 2003 לגל אלימות עצום ממדים, לאחר שאנשי מחתרת מקומיים מרדו בממשלה המוסלמית והחלו להילחם נגדה בטענה שהם מקופחים.

 

בתגובה, הפעילה הממשלה מיליציות ערביות מקומיות שזרעו הרס וחורבן, הרגו ואנסו, הבריחו כשני מיליון תושבים מקומיים מבתיהם והפכו אותם לפליטים שמתו ברעב וממחלות. עד כה, גבה הסכסוך את חייהם של כ-180 אלף בני אדם.

 

צעדי הענישה שעליהם הוחלט היום הם הראשונים שנוקטת מועצת הביטחון מאז אושרה במרס 2005 הצעת החלטה המתירה להקפיא נכסים ולהגביל את תנועתם של מי שמפריעים למאמצי השלום בדרפור, או על מי שמפרים חוקי זכויות אדם.

 

"ההחלטה הזאת מבהירה שמועצת הביטחון רצינית במאמציה להשיב את השלום והביטחון לאזור", אמר השגריר האמריקני ג'ון בולטון. "אנחנו מתחרטים על כך שההצבעה לא הייתה אנונימית אך זה לא ירתיע את המועצה מלממש את אחריותה".

 

רוסיה וסין התנגדו בתחילה להטלת סנקציות, אולם מאוחר יותר החליטו להימנע במקום לנצל את זכות הווטו שלהן. גם קטאר נמנעה, בטענה שאין בידיה מספיק הוכחות לכך שהגברים אכן היו מעורבים. נציגי רוסיה וסין הביעו חשש שהסנקציות יקשו על שיחות השלום בעניין דרפור, המתנהלות כעת באבוג'ה שבניגריה.

 

"מסע צלב"

 

מנהיג אל-קאעידה, אוסאמה בין לאדן, שקולו נשמע בקלטת שמע שפורסמה שלשום, התייחס לנעשה בסודן. הוא אמר כי מדיניות החוץ המערבית והניסיון של המערב לפלג את המדינה האפריקנית המוסלמית, לטענתו, היא "מסע צלב". הוא קרא לתומכים בו להתכונן למלחמה ארוכה נגד "הצלבנים" השואפים לכבוש את חבל דרפור שבסודן.

 

בין לאדן מצא מקלט בסודן בשנות ה-90 אולם בקלטת הוא מתח ביקורת על הממשלה בחרטום שאינה אוכפת ביתר נחישות את חוקי האיסלם במדינה. הוא גם הבהיר שקריאתו למאבק על חבל דרפור אינה מקובלת על ממשלת סודן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ילדים בדרפור
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
רעב ועוני בסודן
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
כ-2 מיליון פליטים
צילום: איי פי
מומלצים