שתף קטע נבחר

המדריך הפרוותי ליום העצמאות

חיות המחמד לא אוהבות את יום העצמאות: רעש הזיקוקים מחריד כלבים ממרבצם, רבים בורחים לרחובות והולכים לאיבוד ואילו אחרים סובלים מהרעלות, סתימות במעיים ומחלות כתוצאה מאכילת בשר על האש, עצמות עוף ועוד. כמה דברים שכדאי לזכור לפני החג

יום העצמאות בפתח ועמו גם החגיגות הנלוות: מטח זיקוקי דינור שיכלה תקציב שנתי של עיריות בדקות ספורות, המוני משפחות תצאנה לבלות במרכזי הערים ובבמות הבידור והמוני ילדים יחפשו אחר קורבנות תמימים למטרת ריסוס ספריי וקצף לבן. למרות השימחה ההמונית, כדאי לזכור כי דווקא חיות המחמד שלכם לא מסמפטות את המהומה והרעש הגדול.

 

"החושים של הכלבים פועלים בצורה הפוכה מבני האדם. אם שלושת החושים החשובים שלנו הם ראייה, שמיעה וריח, אצל הכלבים הדבר הפוך לחלוטין וחושי הריח והשמיעה קודמים לראייה. הם רואים את העולם אחרת מאיתנו ועיקר העולם שלהם בנוי מקולות וריחות", אומר ד"ר אבי ליליאן, מנהל מכללת מגן דוד ירוק ומנהל פורומי לימודי וטרינריה וטיפול באדם בעזרת בע"ח. "חושי השמיעה והריח הרבה יותר מפותחים משל האדם, הם שומעים צלילים בתדירות גבוהה יותר. כלב שמתגורר עם בעליו ברמת גן, יכול לשמוע את קולות הזיקוקין בפתח תקווה".

 

כיצד יש להכין את הכלבים והחתולים לקראת מטח זיקוקי הדינור וההמולה באיזור מגוריכם? ראשית, נסו לברר בעירייה את השעה

בה ישוגרו הזיקוקים. מרבית הכלבים והחתולים מגיבים לרעשים אדירים בצורת בהלה ולא משנה אם יש לכם כלב אמיץ או פחדן שבורח מקולות של זבובים. גם כלבי שמירה שאמורים להתמודד עם מצבי לחץ נוטים להישבר והם עלולים לנתק את עצמם מהשרשרת ולפצוח בריצת אמוק. כלב שמצליח להמלט בעת "מתקפת זיקוקים", יכול לרוץ במשך דקות ארוכות עד שיתרחק מביתו והסיכויים לאתרו קלושים ביותר.

 

"כדאי לוודא שהכלב או החתול יהיו בתוך חדר פנימי בבית, כשמכשיר הרדיו או הטלוויזיה פועלים ברקע, במיוחד אם אתם מתכננים לצאת מהבית ולהשאיר את הכלב לבד", מייעץ ד"ר ליליאן. "את כלי המים והאוכל כדאי להשאיר במקומם הקבוע, זה ירגיע מאוד את חיות המחמד ויגרום להם לחשוב שיש אנשים מוכרים בבית או בסביבתם הקרובה".

 

מי צריך תרופות הרגעה?

 

חוששים שהכלב יקבל התקף חרדה חמור? כדאי להתייעץ עם הוטרינר המטפל ובמידה וחיית המחמד רגישה או לחוצה במיוחד, אפשר לשקול לתת לה תרופות הרגעה אותן ניתן לרכוש בבתי מרקחת באמצעות מרשם וטרינרי בלבד. את התרופות מומלץ לתת כשעה לפני תחילת הזיקוקים. "ברוב המקרים, כלבים נבהלים יותר מחתולים ברעשים לאורך זמן. הרעשים תופסים חשיבות פחותה יותר במערך החושים של החתולים ונדיר שהם יבהלו ויצאו מהבית", אומר ד"ר ליליאן. "אם יש לכם חתול פחדן במיוחד, כדאי לשים אותו בחדר סגור וחשוך ואם אפשר להשאיר עמו אדם בבית, זה ירגיע אותו. מומלץ לסגור את התריסים ולקוות לטוב. כדאי לקחת בחשבון שלעיתים ההיסטריה של החיה עלולה להמשך מספר ימים במינונים שונים ואז הדבר מחייב התערבות של וטרינר". 

 

גם אתי אלטמן, דוברת וממייסדי עמותת "תנו לחיות לחיות" מחלקת מספר טיפים לקראת הערב הרועש בשנה. "רצוי להרגיע את בעלי החיים, ללטפם, לדבר אליהם בטון המיוחד, השמור לקשר בינינו לבין החיות האהובות שלנו. מדי שנה חוזרים המראות קורעי הלב של כלבים, שהלכו לאיבוד בערב החג ומוצאים את עצמם משוטטים ברחובות ובמקומות זרים להם. חלקם לעולם לא ימצאו את בעליהם. לכן, בערב החג רצוי מאוד, לא לקחת את הכלבים עמנו לחגיגות. לנו זוהי חגיגה וחוויה משמחת, אולם להולכים על ארבע זהו סיוט ארוך ומתמשך של התנהלות בתוך רעש, צפיפות, דוחק וקולות רמים, הנשמעים להם מאיימים".

 

אלטמן מודעת לכמות הכלבים הרבה שפוקדת את העמותות למען בעלי החיים במהלך ואחרי חגיגות יום העצמאות. מספיק להציץ בהודעות הרבות שמועלות בפורומים, באמצעותן מנסים בעלי חיות המחמד לאתר את החיות שברחו כתוצאה מההמולה ומהזיקוקים. לדברי אלטמן, לא מומלץ לצאת עם הכלב לאירועים המוניים. "גם אם הכלב קשור ברצועה, תמיד קיימת הסכנה שהוא יצליח להתנתק מהשרשרת ומהקולר, וברגע אחד הוא עלול להיבלע בין אנשים זרים וללכת לאיבוד. אנו אחראים לשלומם וביטחונם של חיות המחמד שלנו, הן שמות את מבטחן ואת חייהן בידינו".

 

עברתם את החגיגות בערב בשלום? האתגר עדיין לא תם. למחרת מגיע יום המנגל הגדול בו עשרות אלפי מטיילים רעבים ישתלטו על כל חלקת דשא ירוקה וימנגלו את עצמם ומשפחותיהם עד אובדן הכרה. אם אתם מתכננים לקחת את הכלב כדי שינשום קצת אוויר ויהנה מאווירת החג, רגע לפני שתשחררו את הרצועה, כדי לזכור מספר דברים חשובים:

 

כשיוצאים למקומות ציבוריים, הכלב חייב להיות קשור ברצועה ועם מחסום, במיוחד אם הוא שייך לרשימת גזעים מסוכנים המחייבים מחסום ורצועה כל הזמן. על מנת למנוע מגע של הכלב שלכם עם כלבים משוטטים, חשוב שתמיד יהיה בקרבתכם. במהלך החג, הפארקים ואיזורי הטיולים יהיו עמוסים במטיילים שיביאו עימם גם את כלביהם, וברגע שכלבים רבים נמצאים בחבורה זו עלולה להיות סיטואציה מלחיצה לכלבים מאחר ומדובר בשינוי אווירה קיצוני, במיוחד כשמתחיל נסיון של דירוג חברתי שיוביל במהירות לקרבות, מבלי שהבעלים ישימו לב. לעיתים כלבים ביתיים נוטים להצטרף לכלבים משוטטים בשטחים ציבוריים כך שקשה מאוד להבדיל ביניהם. שמירה על הכלב שלכם מפני הצטרפות לחבורות כלבים תצמצם את סיכויו להידבק במחלות שונות כמו כלבת. על פי חוק בעלי הכלבים מחוייבים לחסן את כלביהם ולצייד את הכלבים בשבב איתור, כך שניתן יהיה לאתרו במידה וברח או נגנב.

 

לא להאכיל את הכלבים

 

מצרפים את הכלב לנסיעה המשפחתית? כדאי לקחת עימכם אוכל (מומלץ מזון יבש) ומים המיועדים לכלב, אבל לא לאפשר לכלב גישה למזונות במהלך הנסיעה. לאחר שהגעתם למקום, כדאי להניח את המזון היבש והמים בכלים מתאימים ובמקום מוצל, הרחק מכלבים אחרים. הכלב יאכל באופן רגוע יותר בסביבה בטוחה.

 

מלאכת הנפנוף מעל המנגל יצאה לדרך? אתם מתפתים לפנק את הכלב בבשר חם? מרבית מבעלי הכלבים מתקשים לעמוד בפני התחנונים סוחטי הדמעות של הכלבים לנתח בשר טרי, כך שיש לגלות נחישות רבה במבחן. אסור לתת לכלבים אוכל של בני אדם ובמיוחד בשרים על האש. אותם בשרים מכילים תבלינים שאינם מתאימים למערכת העיכול של הכלבים ועלולים במרבית המקרים לגרום לגזים, שלשולים ובמקרים קיצוניים אף לעוויתות מעיים ומוות. 

 

"כבר קרו מקרים שאנשים נתנו לכלבים שלהם לאכול בשר עם שיפוד העץ, במחשבה כי לא תהיה לכלב בעיה לעכל את השיפוד", מזהיר ד"ר ליליאן. "קשה מאוד לזהות את העץ בצילום רנגטן והדבר עלול להוות סכנת חיים. כאשר כלב בולע את השיפוד בשלמותו, השיפוד למעשה נתקע במעיים וגורם לחסימה, שאריות בשר המכילות עצמות עלולות לגרום לקרעים במעיים, במיוחד עצמות של עוף. אי אפשר לפתור את הבעיה באמצעות חומרים משלשלים, אלא רק על ידי התערבות כירורגית".

 

החלטתם בכל זאת לפנק את הכלב בטעימונת בשרית בדרגת צלייה מדיום רייר? לפחות הקפידו לרכוש בשר ממקור שעבר בדיקות וטרינריות, על מנת לצמצם את אחוז ההידבקות במחלות. אסור לתת לכלב מזון חם שעלול לגרום לכוויות במיוחד שהכלב בולע את האוכל במהירות רק בגלל שיש נוכחות של כלבים אחרים בסביבה. הדבר עלול לגרום לחנק. 

 

אחת הסכנות הגדולות בעת הכנת בשרים על האש הוא שהכלב נוטה להתרוצץ סביב בעליו ועלול להיכוות מהחום. לעיתים הכלבים רצים ליד המנגל ועלולים להפוך אותו. "כבר קרו מקרים שבעלי הכלבים זרקו בשר למנגל והכלבים זינקו אחריו. שימו לב לכלבים שאוהבים להיות קרובים לבעליהם", ממליץ ליליאן. "חשוב לטייל עם הכלב בעזרת רצועה ארוכה שתעניק לו תחושת חופש, אך עם זאת, תעניק שליטה לבעל חיית המחמד", אומרת אלטמן. "והכי חשוב, שיהיה לכולם חג עצמאות שמח, לנו ולהולכים על ארבע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חוששים מזיקוקים ורעשים עזים
צילום: רויטרס
מנפנפים על האש? הכי חשוב - לא להאכיל את הכלבים
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: שלום בר-טל
ולא לשכוח להיזהר מהשיפודים
צילום: שלום בר-טל
מומלצים