שתף קטע נבחר

המבקר: שמעון פרס חשוד בפלילים

"ידיעות אחרונות" מדווח שבדיקת מבקר המדינה מצאה חשדות לפלילים נגד שמעון פרס בפרשת התרומות בפריימריז של העבודה שבהם הפסיד לעמיר פרץ. דו"ח המבקר יתפרסם בעוד שבועות אחדים. החומר הועבר ליועץ המשפטי מזוז

ח"כ שמעון פרס חשוד בפלילים בפרשת התרומות שקיבל בפריימריז של מפלגת העבודה לפני כחצי שנה. כך עולה מבדיקת מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס. בעקבות הפרסום הבוקר (יום ה') ב"ידיעות אחרונות", נמסר ממשרד מבקר המדינה כי יש מקום לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. החומר יועבר לעיונו של מזוז.

 

על-פי הדיווח של מרדכי גילת, גידי וייץ ומיכל שבת, בעוד כשלושה שבועות צפוי להתפרסם הדו"ח המלא שיתייחס לקבלת 320 אלף דולר מהמליארדרים חיים סבן, דניאל אברהמס וברוס רפופורט בפריימריז של העבודה, שבהם הפסיד פרס לעמיר פרץ. "אין בעובדה שהתקבלו טענות פרס ששלוש התרומות ניתנו לו טרם הפריימריז כדי למנוע בדיקת היועץ המשפטי לממשלה לפי חוק המתנות וחוקי העונשין", נמסר ממשרד מבקר המדינה. 

 

מבקר המדינה מוסר בהודעתו שבאי כוחו של פרס נתבקשו להגיב בתוך שבוע ימים על הממצאים. בדיקת המסמכים ונסיבות קבלתם מעלה לדעת המבקר חשד לא רק לעבירות על חוק הבחירות כי אם גם - ובעיקר - על חוק המתנות ועל חוק העונשיין: שוחד, מרמה, הפרת אמונים וניגוד עניינים.

 

לינדנשטראוס החליט להעביר את חומר החקירה לעיונו של מזוז וכבר הודיע על כך לפרס ולפרקליטיו. עם זאת, החליט המבקר לאפשר לשמעון פרס לנסות לשכנע אותו שוב שהוא טועה ולצורך זה העניק לו שבוע למתן תשובה. בעקבות הודעת המבקר, שכר שמעון פרס את שירותי מקורבו, עו"ד רם כספי, והטיל עליו לייצגו בפרשה. כספי קיבל לידיו את טיוטת הדו"ח.

 

דו"ח המבקר עשוי לחשוף פרטים חדשים על התרומות לפרס בכלל ועל התרומות מחו"ל בפרט, וכן הוא עשוי לחשוף את העובדה שפרס עבר עבירות נוספות ויידרש להחזיר את מלוא כספי התרומות האסורות.

 

פרקליטי פרס: הוא לא עבר על החוק

 

בערוץ 10 דווח בינואר השנה שאנשי העסקים ברוס רפופורט, איש עסקים ישראלי המתגורר בשווייץ ודניאל אברהמס, שהתפרסם בפרשת רכישת ביתו של אהוד אולמרט בירושלים, תרמו כל אחד 100 אלף דולרים לפרס. המיליארדר חיים סבן, שהתמודד באותם ימים על מכרז לרכישת בזק תרם 120 אלף דולר. בפרסום צוין שחוק מימון המפלגות מתיר קבלת תרומה של עד 36 אלף שקלים למימון התמודדות בפריימריז.

 

פרקליטי פרס הכחישו בפני מבקר המדינה את כל הטענות נגדו. לגרסתם, התרומות נאספו בתקופה שבה לא חלו מגבלות החוק על קבלת הכספים האלה. פרס פעל לדבריהם על פי עצת עו"ד ואף קיבל את אישור ועדת הביקורת של העבודה לקבלת התרומות.

 

יועץ התקשורת של פרס, יורם דורי, מסר בשעתו שכל התרומות למימון הפריימריז ניתנו כחוק וקיבלו אישור מראש ובכתב מהגוף היחיד המוסמך לכך בחוק - המוסד לביקורת של מפלגת העבודה. דורי אמר: "בחוק למימון מפלגות, שהוא חוק ייחודי לצורך עניין ייחודי, ואין לו כל קשר לחוק המתנות, יש פרק מיוחד המתיר קבלת כספים לצורך מימון פריימריז ללא הגבלת תקרה של 14 יום לפני המועד שנקבע לתחילת המגבלות. כל התרומות ניתנו בשקיפות מלאה והובאו לידיעת הציבור".

 

הסיפור המלא על דו"ח המבקר והחשדות נגד שמעון פרס יתפרסם מחר במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
חשוד בפלילים. פרס
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
לינדנשטראוס חוקר
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי אף פי
סבן נתן, פרס לקח
צילום: איי אף פי
מומלצים