שתף קטע נבחר

פסק דין: להפסיק את האפלייה במוסדות חרדיים

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, יהודית צור, קבעה בפסק דין תקדימי כי על עיריית ירושלים ומשרד החינוך להקים מנגנון שיפקח על קבלת תלמידות ממוצא מזרחי לסמינרים החרדים. "יש לחסל כל אבק של אפליה על רקע עדתי", אמרה השופטת. את העתירה בעניין הגישה האגודה לזכויות האזרח לאחר שקיבלה תלונות רבות בנושא

הקץ לאפליה העדתית במוסדות החינוך החרדים? אתמול (יום ד') קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים את עתירתה של האגודה לזכויות האזרח וקבע כי על משרד החינוך ועיריית ירושלים להדק את הפיקוח, ולנקוט באמצעים אפקטיביים כדי למגר את תופעת האפליה העדתית הפסולה במוסדות החינוך של רשת "בית יעקב".

 

האגודה עתרה לפני כשנה בטענה ששלושה סמינרים של "בית יעקב" בירושלים, המיועדים לבנות ונחשבים ליוקרתיים, מקצים לבנות ממוצא מזרחי מכסה של 30 אחוז בלבד בתוך הסמינרים. בעתירה נטען כי תנאי הקבלה לסמינרים לא היה רמתן הלימודית של הבנות, אלא רק שם המשפחה שהיווה את כרטיס הכניסה, או הוביל לבשורת הדחייה.

 

עתירת האגודה לזכויות האזרח הוגשה לאחר שקיבלה תלונות רבות בנושא מהורים לבנות חרדיות. בכתב העתירה תואר מקרה בו התקשר הורה של תלמידה לסמינר כדי לברר על מועדי ההרשמה וכאשר הזדהה בשם משפחתו, המסגיר את מוצאו המזרחי, נאמר לו מיידית כי אין כל הרשמה לבית הספר. אלא שלאחר מכן, התקשר אותו אדם מאוחר יותר והזדהה בשם אשכנזי ואז נאמר לו כי ההרשמה היתה בעיצומה.

 

בעתירה הוצג גם דו"ח של מבקרת עיריית ירושלים הקובע כי יש חשד לאפליה אסורה בסמינרים - מוסדות המתוקצבים על ידי משרד החינוך, אולם אינם מהווים חלק ממערכת החינוך המוכרת. בדו"ח נכתב כי בעוד שעבר הוציא הרב יוסף שלום אלישיב, אחד הרבנים החשובים של העדה האשכנזית, הוראה לפיה כל הסמינרים יקבלו למוסדותיהן לפחות 30 אחוז תלמידות ממוצא מזרחי, הסמינרים דאגו שלא לעבור מכסה זו. למעשה, החשד הוא כי מכסת המינימום הפכה למכסת מקסימום. 

 

בעקבות העתירה שוקלים בפרקליטות לפתוח בהליכים מינהליים, ואולי אפילו פליליים, נגד המוסדות המפלים.

 

אתמול קבעה השופטת יהודית צור כי יש להפעיל פיקוח שיימנע את האפליה. צור הורתה למשרד החינוך ולעירייה לפתח "תוכנית פיקוח אקטיבית, יעילה, שקופה ובזמן אמת, לחיסול כל אבק של אפליה על רקע עדתי". לדברי השופטת, "אין צורך בהוכחות מוחשיות וישירות לקיומה של האפליה, שהרי האפליה לעולם אינה גלויה, אלא מוסווית ונסתרת".

 

בנוסף, השופטת צור קבעה כי יש לערוך מעקב ובקרה אחר התנהלות הרישום כבר לקראת שנת הלימודים הקרובה: "מן הראוי שתוכנית הפיקוח של משרד החינוך תגובש במסמך מסודר ומפורט אשר יופץ כהנחיה מחייבת למוסדות ויעמוד לעיון הציבור".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הרב אלישיב. מינימום 30 אחוז
צילום: זום 77
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
השופטת: אפליה מוסווית
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים