שתף קטע נבחר

רבנים: למרות הפינוי יש לחגוג את יום העצמאות

בעלונים שחולקו בסוף השבוע בבתי הכנסת כתבו הרבנים שלמרות הכאב שבפינוי גוש קטיף וצפון השומרון יש להמשיך ולחגוג את יום העצמאות. רבני יש"ע הבהירו ש"המדינה היא קבועה וקיימת, אך שלטון שכזה הוא זמני וחולף"

"למרות הגירוש הנורא שבוצע על ידי יהודים, כנגד יהודים, דבר שבוצע עד היום בגלות שגויים גירשו יהודים, יש לקיים את יום העצמאות ללא שינוי ולהודות לבורא עולם על קיום המדינה. יש לחלק בין המדינה כמתנה מהבורא לרשויות שלטוניות שונות ואכיפת חוקים שלא מתורתנו, שישתלטו על מוקדי כוח במדינה, כיוון שהמדינה היא קבועה וקיימת, אך שלטון שכזה הוא זמני וחולף". כך נכתב בהודעת ועד רבני יש"ע לרגל יום העצמאות ה-58 שיחול ביום רביעי.

 

בסוף ההודעה, שפורסמה בעלון שחולק בשבת בבתי הכנסת, כתבו הרבנים בפירוש שהם מקווים שהאזורים שפונו במסגרת תהליך ההתנתקות יוחזרו בעתיד לריבונות ישראלית. "שנזכה בקרוב לקיום המדינה בכל מרחביה הכוללים בוודאי גם את גוש קטיף וצפון השומרון".

 

כשמונה חודשים עברו מאז תוכנית ההתנתקות, עבור המפונים מדובר ביום העצמאות הראשון מאז הפינוי. מאז יישום תכנית ההתנתקות התעוררו שאלות רבות בקרב רבני הציונות הדתית בקשר ליחס למדינה ולצבא. בין היתר התעוררה השאלה - האם להתגייס לצה"ל? והאם צריך להתנתק מהמדינה?". בעלונים שחולקו קראו הרבנים לחגוג ולציין את יום העצמאות למרות הקושי שהמפונים עברו. 

 

באחד העלונים שחולקו פורסם מאמר תחת הכותרת "זה היום עשה ה'", כתב ראש ישיבת הסדר "אור עציון" וראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן באופן חד משמעי שצריך לחגוג את יום העצמאות. "אנחנו חוגגים את יום העצמאות ושמחים בו בהלל ובהודיה מפני שזה היום עשה ה', ועל-כן נגילה ונשמחה בו, בקדוש ברוך הוא. שמחת היום עצמו נובעת מתוך השמחה בקדוש ברוך הוא שעשה את היום הזה. החובה שלנו לחגוג, לשמוח ולהודות לקב"ה על חסדיו ועל מתנת השמיים האדירה שהעניק לנו".

 

בנוסף ציין הרב כי חובת ההודיה לקב"ה וחובת השמחה היא מהתורה. "אין הדברים תלויים בהרגשתנו כלל, קביעתה של התורה מחייבת אותנו לשמוח, לחגוג ולהודות לקב"ה. שמחה והלל. ביום העצמאות צריך להודות לקב"ה על ההצלה שלנו, אך גם על עצם מתנת השמיים האדירה שהעניק לנו - והיא מדינת ישראל. העובדה שפסקנו להיות משועבדים לאחרים וניתנה לנו עצמאות, מחייבת אותנו להודות על כך ולא להיות כפויי תודה, למרות הבעיות הרבות הקיימות במדינה".

 

להתגייס לצה"ל

 

לגבי השאלה - האם להתגייס לצה"ל? שעלתה בחוגי המתנחלים לאחר הפינוי, אמר הרב דרוקמן:"צה"ל עוסק גם כיום במלחמת מצווה, פיקוח נפש של כלל ישראל ועמידה על משמר ארץ ישראל, שעליה כתב הרמב"ם 'הכל יוצאים – כולם חייבים להשתתף בה ואין שום שחרורים ממנה'. לאחרונה עולות אמירות ביחס לצבא שקשה לשמוע אותן, הדברים נאמרים ודאי מתוך כאב. קשה להאמין שיש מישהו שברצינות חושב שהיום אין צורך בצבא שייגן על עם ישראל, שיעסוק בפיקוח נפש של כלל ישראל ויעמוד על משמר ארץ ישראל".

 

לדברי הרב דרוקמן יש כאלו שטוענים כי צה"ל שינה את יעודו ואת פניו. "נכון שבקיץ הקודם השתמשו בצבא לדברים שליליים ביותר, אולם האם בכך נפסק תפקידו האמיתי של הצבא? צריך להגיד לאותם אנשים – גם אם קשה לך, גם אם יש לך איזה משקע מהקיץ האחרון, צריך להתגבר עליו ולמלא את חובתך. צריך ללכת לצבא בהבנה שעושים דבר אדיר, במסירות נפש, בראש גדול, מתוך מוטיבציה עמוקה".

 

לחגוג למרות המאורעות הקשים

 

גם בעלון "מעייני הישועה", המתפרסם מדי יום שישי בבתי הכנסת, קראו הרבנים לחגוג את יום העצמאות כרגיל. יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, פנה באמצעות העלון בקריאה חד משמעית. "יש לקיים את תפילת ההודיה ביום העצמאות ולהשתתף ברוב עם באירועי היום, למרות כל המאורעות הקשים שעברו עלינו בשנה האחרונה. מדינת ישראל שייכת לכלל ישראל , כולל הדורות הבאים והיא איננה נחלה של מפלגה זו או אחרת, ולא של ראש ממשלה כזה או אחר. אנחנו מודים לבורא עולם שנתן לנו מדינה וחלק גדול מארצנו לאחר הגלות הקשה והמרה". הרב ליאור הוסיף כי "למרות הצער על מסירת חברי מולדת למחבלים, יום העצמאות הוא לא הזמן להבעת צער ותרעומת".

 

במאמר נוסף שפורסם באותו עלון קרא, כתב רבה של אלון מורה, הרב אליקים לבנון, שביום העצמאות יש להודות על החסד שעשה הקב"ה שהוציא את עם ישראל מגלות לגאולה. "נכון שהגאולה אינה שלמה והיא מוקפת בחוליים רבים. המערכות שהיו אמורות להיות טהורות, מלאות אמונה ויושר, הסתאבו והתרוקנו מערכים. במקום לבנות פונה הממשלה להרוס. צבא האמור להגן על תושביו מתגייס לגרשם מאדמתם ולהרוס את בתיהם. אבל כל זה לא מונע את אמירת התורה לריבונו של עולם. אמונתנו שלמה וברורה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לחגוג למרות הכאב. פינוי נווה דקלים (ארכיון)
צילום: ירון ברנר
צילום: אילן מרסיאנו
הרב דרוקמן. חובה לחגוג
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: חיים צח
הרב ליאור. מדינת ישראל שייכת לכלל ישראל
צילום: חיים צח
צילום: חיים צח
לא מונע את אמירת התודה. הרב לבנון
צילום: חיים צח
מומלצים