שתף קטע נבחר

האונס בחיל האוויר: "חבר הביא חבר"

חיילי הבסיס מספרים ל-ynet כי "קיבלו הצעות", וכי היו משוכנעים שמדובר בנערה בוגרת, לפני גיוס. מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית: "זהו הפשע היחיד שעדיין מאשימים בו את הקורבן". ועדה שהקים מפקד חיל האוויר תבדוק את קשר השתיקה סביב הפרשה

שערוריית המין החמורה בבסיס חיל האוויר מעוררת סערה בחיל: ועדה מיוחדת שהקים מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי, בעקבות חשיפת הפרשה תבדוק את כל היבטי המקרה. בראש הוועדה עליה הורה האלוף עומד ראש להק כוח אדם בחיל האוויר, תא"ל דני גנות. מטרתה העיקרית היא להבין, למעשה, כיצד נמשך קשר השתיקה בבסיס וכיצד התמשכה מסכת האירועים למעלה משנה מבלי שאיש ידע על כך ובלי כל בקרה. הוועדה תסיק מסקנות בתחומי הערכים והנורמות, ההיבטים החינוכיים, פעולות המותר והאסור וסוגיות הבקרה והאכיפה.

 

חיילים בבסיס אמרו אמש ל-ynet כי ידעו על יחסי המין שמקיימים חבריהם עם הנערה, אך לא דיווחו על כך לאיש כיוון שהיו משוכנעים שהכל נעשה בהסכמה וכי מדובר בנערה שהיא לפחות בת 16. בפרקליטות הצבאית טרם הוחלט כיצד לנהוג בעשרות החיילים שנהגו לקיים יחסים עם הקטינה. "אם יהיו ראיות, לא נהסס להגיש כתבי אישום על אונס או על בעילה אסורה בהסכמה", אמר גורם בכיר. עם זאת ציין כי ישנן עוד מספר פעולות חקירתיות שיש לבצע ולכן מוקדם להסיק מסקנות.

 

בחיל האוויר ממשיכים לנסות ולהבין מה התרחש בבסיס וכיצד נשמר הדבר בסוד. גורם צבאי המעורב בחקירה סיפר ל-ynet כי חקירת האירוע החלה כמעט במקרה, כאשר חוקרי מצ"ח שהיו בבסיס לצורך משימה אחרת שמעו אמירות שונות אודות האירועים והעבירו את המידע לפרקליטות הצבאית. "הדבר נראה לנו מאד חמור, אפילו מזעזע, והחלטנו שיש לקיים לפחות בשלב הראשון חקירה סמויה", סיפר הגורם.

 

מפקד הבסיס במבוכה

 

בשלב הראשון נגבתה עדות מהנערה על ידי חוקרת נוער במשטרת ישראל וזו סיפרה לה בפרטי פרטים על יחסי מין שקיימה, הן עם החיילים והן לפני כן. עוד הודתה כי סיפרה לחיילים שהיא בת 16. במהלך עדותה אף ציינה כי אינה כועסת על החיילים שקיימו איתה את יחסי המין.

 

בצה"ל ראו את הפרשה בעיניים אחרות. זאת, בעיקר לנוכח העובדה שמדובר בנערה בת 13.5, נערה שכל מגע מיני איתה נחשב מבחינה משפטית כאונס לכל דבר. לאחר שנגבתה העדות מהנערה החלה חקירה גלויה שבמהלכה נחקרו עשרות המעורבים. חלקם הודו בקיום יחסי המין. "זה היה במתכונת דומה לחבר מביא חבר", אמר הגורם הצבאי. "כל אחד שמע את זה מחברו".

 

"זו חקירה מורכבת ואיך שלא מסתכלים על זה עולה מזה תמונה רעה. איך זה שאף אחד לא דיבר ואף אחד לא חשף את זה. האירוע מאוד מטריד אותנו", הוסיף. גורמי צבא אחרים סיפרו כי מפקד הבסיס, אל"מ א', שוחח עם כלל החיילים וגם הוא מתקשה להבין כיצד איש מהם או ממפקדיהם לא אמר דבר, ולו ברמז.

 

"לפני ארבעה חודשים אחד החברים בבסיס סיפר לי מה היא עושה ואפילו הציע לי להצטרף אליו", סיפר אחד מחיילי הבסיס ל-ynet. "האמת היא שבכלל לא רציתי, אבל גם לא חשבתי שזה משהו לא בסדר כי היא אמרה שהיא עוד מעט מתגייסת. חשבתי שהיא בת 18". חייל אחר אמר כי "לא היה שום סוד - כל מי ששאל קיבל תשובות ולכן אני לא מבין מדוע המפקדים טוענים כי לא ידעו. הם אף פעם לא שאלו אותנו".

 

טל קרמר, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית, אמרה ל-ynet כי למרות טענות החיילים "המקרה הפרטי הזה הוא נורא מצמרר ומזעזע. אנחנו צועקות את הצעקה במרכזי הסיוע 365 ימים בשנה. המקרים האלו נפוצים יותר ממה שנהוג לחשוב, בכל שדרות החברה, בצבא, בחברה הדתית". לדבריה, "אין ספק שהמקרה חמור בגלל גיל הנערה וגם בגלל מספר המשתתפים. האירוע קרה במקום קטן ולא ברור איך לא ידעו עליו. קשה לי להאמין ששנה שלמה מתרחש כזה אירוע ואף אחד לא ראה, אף אחד לא ידע ואף אחד לא שמע".

 

לפי קרמר, חמורה במיוחד הטחת האצבע המאשימה לעבר הנערה. "זהו הפשע היחיד שעדיין מאשימים בו את הקורבן. יש סביבו מערכת של הכחשה. סניגור של אחד החשודים אמר שאמנם היא בת 13 אבל היא נראתה בת 17. אלה הנסיונות הכי נואלים - האשמה היא אצל התוקפים ולא אצל הקורבן".


פורסם לראשונה 30/04/2006 23:26

 

בהכנת הידיעה השתתפה דורית סיטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
מסקנות בתחומי הערכים (אילוסטרציה)
צילום: אפי שריר
צילום: תמר קרמר
קרמר. צועקות את הצעקה
צילום: תמר קרמר
צילום: רוני שיצר
כמו חבר מביא חבר (אילוסטרציה)
צילום: רוני שיצר
מומלצים