שתף קטע נבחר

ש"ס חתמה בראשי תיבות; משבר עם יהדות התורה

המו"מ הקואליציוני: הרב עובדיה יוסף ומועצת חכמי התורה אישרו את ההסכם של ש"ס, וכבר הלילה חתמו הצדדים הסכם בראשי תיבות, אף שלא כל הפרטים נסגרו. המו"מ עם יהדות התורה, לעומת זאת, נקלע למשבר, ובמפלגה אומרים: "קדימה עבדו על ש"ס, אין שום הישג בנושא הקצבאות"

קשיים במשא ומתן בין קדימה ליהדות התורה. בכיר ביהדות התורה אמר בעקבות הפגישה אמש (א') בין נציגי המפלגות, "הלכנו הביתה, הם לא רציניים. מתברר שקדימה עבדה על ש"ס בעיניים. ההישגים של ש"ס בנושא הקצבאות הם בבל"ת מוחלט, ש"ס לא הביאה כל הישג בנושא הקצבאות".

 

גם בקדימה ביקשו לצנן את התלהבותה של ש"ס והבהירו כי מעבר לביטול הקיצוץ המתוכנן בקצבאות, מדובר בכסף שיגיע לתוכניות בנושא ילדים בעוני ובסיכון, ואשר יתפרס על פני ארבע שנים (200 מיליון שקלים ב-2006, 400 מיליון בשנה הבאה, 600 מיליון ב-2008 ו-800 מיליון ב-2009). יו"ר ש"ס, אלי ישי, יהיה יו"ר ועדת משנה בקבינט החברתי כלכלי, שתחליט לאילו פרויקטים בדיוק יגיע הכסף: "הדבר היחיד שש"ס קיבלה בנושא הקצבאות, זה ביטול הקיצוץ העתידי, שהממשלה גם כך התכוונה לבטל", אמרו בקדימה. עוד נמסר כי מעבר למינויו כשר התמ"ת, ישי גם ימונה לסגן ראש הממשלה, עם חברות בקבינט.

 

 

צילום וידאו: סטודיו אדי בוי

 

ביהדות התורה הוסיפו, "בהבטחה על הקרן לילדים בסיכון, אין בה כל בשורה למצוקה של הציבור שלנו, אין לה כל קשר לקצבאות. הוויתור של קדימה על הקיצוץ העתידי היה ברור לכולם, והובטח כבר בתחילת המו"מ". הבכיר סיפק הסבר נוסף למשבר: "התנגדנו בתוקף לכל איזכור לסעיף הקשור למנועי החיתון".

 

למרות הכל, בש"ס מרוצים  

 

בשעות הערב המאוחרות יצא יו"ר ש"ס ישי מבית הרב עובדיה יוסף, כשהוא נראה מרוצה בעקבות הישגי ש"ס במו"מ. לאחר אישורם של הרב יוסף

ומועצת חכמי התורה להסכם המתגבש, בישר ישי כי בלילה עומד להיחתם הסכם קואליציוני בראשי תיבות לגבי צירופה של ש"ס לקואליציה. כשעה לאחר מכן, אכן נחתם ההסכם במשרד התמ"ת בירושלים.

 

ישי אמר, כי בתוך יום וחצי תתבצע חלוקת השרים ויוחלט לגבי הפרטים שעדיין לא נסגרו. לדבריו, הוא וראש הממשלה אהוד אולמרט יסגרו את הפרטים בימים הקרובים.

 

"ש"ס הייתה שלוש שנים באופוזיציה והגיעה להישג אדיר למרות ישיבתה באופוזיציה", אמר ישי, והוסיף כי "ניאבק מתוך הממשלה, נפעל בכל הכוח ונביא להישגים נוספים".

 

ישי גם התבטא לגבי העדפותיה של ש"ס לגבי החברות בקואליציה, ואמר שהוא ישמח לראות סביב שולחן הממשלה את חברי מפלגות יהדות התורה וישראל ביתנו, ומעדיף אותם על מרצ. יחד עם זאת הוסיף ישי: "הייתי שמח אם היה מתקיים בלוק חרדי, וסביר להניח שכך היינו מקבלים קצת יותר, אבל כך או כך - המשא ומתן הניב תוצאות טובות ויפות".

 

בנושא פסולי חיתון, הביע ישי דעה נחרצת: במפלגת ש"ס כבר הודיעו כי עמדתם בנוגע לברית הזוגיות ופסולי חיתון תיקבע לפי החלטתו ולפי פסיקתו של הרב הראשי לישראל הראשון לציון, הרב שלמה עמר: "לא תהיה שום חקיקה בנושא בניגוד לסטאטוס קוו. גם פסולי חיתון לא יהיה ללא הסכמת הגורמים השותפים בקואליציה".

 

הרב יוסף: "מברך את הקב"ה"

 

גם הרב יוסף דיבר אל העיתונאים, הביע שביעות רצון מההישגים שלמפלגת ש"ס ובירך את צוות המשא ומתן על הצלחותיו.

 

הרב עובדיה יוסף אמר: "ברצוני לברך קודם כל את הקב"ה, שעשה לנו חסד והצלחנו בבחירות, כדי שנוכל להשפיע בעם ישראל".

 

הרב יוסף בירך גם את ישי, "שעשה בכל כוחותיו כדי שש"ס תוכל לתקן כל אותם דברים שצריך לתקן, לעזור לעניים בקצבאות ובלימוד התורה". מקור בש"ס אמר כי המחיר שש"ס שילמה בעבור משרד הפנים היתה החזרתם של שירותי הדת.

 

בעקבות ההסכם עם ש"ס הודיע דובר קדימה כי קווי היסוד של הממשלה הבאה יונחו היום על שולחן הכנסת לקראת כינוסה לשם השבעת הממשלה. עוד נמסר כי המשא ומתן עם סיעות נוספות צפוי להמשך.

 

אתמול אחר הצהריים פורסם כי ש"ס תקבל 4 תיקים: תיק התמ"ת ללא מינהל מקרקעי ישראל, תיק התקשורת, שר האחראי על שירותי הדת ושר ללא תיק שעדיין לא ברור באיזה משרד הוא יכהן - כנראה, חינוך או אוצר. להסכם הקואליציוני יצורף מכתב, ובו ייאמר כי ש"ס אינה מחויבת להצביע בעד ההתכנסות. עוד סוכם כי לא תהיה חקיקה בנושא מנועי חיתון, אלא אם כן היא תהיה מקובלת על כל חברות הקואליציה.


פורסם לראשונה 30/04/2006 22:36

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
נציגי יהדות התורה למו"מ
צילום: ירון ברנר
צילום: חיים צח
ישי. "ניאבק מתוך הממשלה"
צילום: חיים צח
מומלצים