שתף קטע נבחר

גפני: הסיכום של ש"ס מסכן את עולם התורה

ביהדות התורה זועמים על הסיכומים אליהם הגיעו בש"ס עם קדימה. "ש"ס נתנו הכשר לביטול הקצבאות תמורת כסף וירטואלי", תוקף ח"כ גפני. בנושא מנועי החיתון הוא אומר: "ש"ס יוצרת עובדה כאשר היא מסכימה להכניס את הנושא לקווי היסוד. הם לא מבינים שהם מסתכנים". עם זאת הוא טוען: "לא סגרנו את הדלת בפני ממשלת אולמרט"

"לא סגרנו את הדלת ולא שברנו את הכלים, אבל יש הרבה בעיות שצריכות להיפתר כדי שנסכים לשבת בממשלת אולמרט", כך אמר היום (ב') ח"כ משה גפני לאחר שיהדות התורה הפסיקה אמש בזעם את המשא ומתן מול קדימה. גם כניסתו של אולמרט לחדר והצהרתו כי הוא רוצה לראות את יהדות התורה בקואליציה שלו לא עזרה.

 

המשא ומתן בין קדימה ליהדות התורה תקוע בנושאים אידיאולוגים, עוד לפני שהצוותים החלו בדיונים רשמיים על חלוקת התיקים. נושא מנועי החיתון נפתר במשא ומתן עם ש"ס, אך ח"כ גפני מזהיר מפני סכנה לעולם התורה בעקבות הסיכום שאליו הגיעה ש"ס. "אנו לא מסכימים שסוגיית מנועי החיתון תופיע בקווי היסוד. צריך להבין שקווי יסוד מהווים את חזון המדינה לשנים הבאות. קווי יסוד מציגים את החזון של המדינה בנושאי שלום, חינוך, תרבות וכד'.

 

"האם מנועי חיתון זה חזון של המדינה? זו אכן בעיה שיש לפתור אותה אך לא חזון. ש"ס יוצרת עובדה כאשר היא מסכימה להכניס את הנושא לקווי היסוד. בהסכם של ש"ס מול קדימה מדובר על 'ניסוח בהסכמה' של החקיקה אבל ש"ס לא מבינים כי הם מסתכנים".

 

הרבנים הרוחניים של יהדות התורה, הרב יוסף שלום אלישיב, והאדמו"ר מגור הנחו את צוותי המשא ומתן כי ללא החזרה של הקצבאות אין על מה לדבר. והנה הרב עובדיה יוסף נותן ידו להסכם שגיבש ישי בנושא.

 

ח"כ גפני טוען כי "נושא הקצבאות אינו תקציבי אלא אידיאולוגי. גילינו במשא ומתן שקדימה לא מוכנה לתת קצבאות למשפחות ברוכות הילדים מתוך אידיאולוגיה ולצערי ש"ס נתנה לכך גושפנקא. לפי ההסכם של ש"ס, מכאן ואילך אין קצבאות. כי קיצוץ יחול על כל ילד חדש שנולד.

 

"לצערי ש"ס נתנו הכשר לביטול הקצבאות תמורת כסף וירטואלי. ש"ס הסתפקה בהישג תקשורתי בלבד. ההישג הכי 'מרשים' בנושא הקצבאות הוא שלא יקצצו לילד הראשון והשני ועוד עושים חשבון כמה זה יצא. זה כמו לכנס את הגמלאים ולומר להם כי מבטלים קיצוץ עתידי בקצבאות הזקנה. נו זה הישג?"

 

אחריות על שירותי הדת עמדה במחלוקת במהלך כל התקופה האחרונה בין ש"ס ליהדות התורה, עד שש"ס השיגה לעצמה את התפקיד. ח"כ גפני אומר כי דרישת מפלגתו היא לחוקק חוק חדש "עם שקיפות, חוק מודרני כמו שהציבור רוצה, אלא שש"ס הטילה וטו. הם מחזירים את החוק הישן, השנוא על כולם של המועצות הדתיות. כל מה שכולם נגעלים ממנו חזר". יצוין כי בחוק ההסדרים שיובא לכנסת אמור היה להתוסף חוק המבטל את הרכבי המועצות הדתיות, אלא שש"ס הצליחה להוציאו מחוק ההסדרים.

 

גפני מבהיר את מה שבש"ס אולי עדיין לא עיכלו: "שר במשרד רה"מ הוא שתדלן בלבד. אין לו סמכויות שר. ואין לו אפשרות למנות מנכ"ל מטעמו. כל ניסיון לשינוי מצריך אישור של מנכ"ל משרד רה"מ ואחר כך את אישורו של רה"מ שהוא השר הבכיר במשרד. במקרה כזה אתה לא בעל הבית כי כך קובע החוק".

 

מייד עם תוצאות הבחירות ניסה ישי ליצור גוש חרדי שיציג עמדות אחידות מול קדימה אלא שח"כ גפני מודה כי הוא זה שטירפד את המהלך. לטענתו, "מדוע צריך היה לקשור אחד את השני? הצעתי כי נתחיל בשיתוף פעולה בנושאים האידיאולוגים ונראה איך זה מתקדם. זו הייתה טעות להתחייב על גוש חרדי מראש. בעיקר כי הייתה פה אמירה פרקטית שיכולה הייתה להיות מסוכנת מאוד לציבור החרדי כי התוצאה של כך הייתה יכולה להיות הקמת קואליציה חילונית".

 

גפני אף שולח עקיצה לעבר ש"ס: "אנחנו עם 12 מנדטים לא היינו הולכים על פחות משר ביטחון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
גפני. "זה החזון של המדינה"
צילום: צביקה טישלר
צילום: גיל יוחנן
ישי והרב עובדיה יוסף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים