שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט: אעשה הכל כדי לעלות על נתיב השלום
  138 חללים הצטרפו בשנה האחרונה למשפחת השכול. אמש והיום מתייחדת ישראל עם זכרם ועם זכר 22,123 חללים. בשעה 11:00 הבוקר תישמע צפירה בת שתי דקות ולאחריה יחלו הטקסים ב-43 בתי עלמין צבאיים. רה"מ בטקס בגבעת התחמושת: "אין שיעור לחוב הכבוד והתודה שכולנו, כל אזרחי מדינת ישראל, חבים להם ולמשפחותיהם". קצב: "ההיסטוריה היהודית כולה מצדיעה לנופלים". אם שכולה סיפרה אמש בטקס הזכרון: "כאן, מול הכותל, אני הכי מרגישה את בני"

  ישראל מתייחדת עם זכרם של 22,123 נופלים וחללים במערכות ישראל. הבוקר (יום ג') בשעה 11:00 תישמע צפירה בת שתי דקות דקה ולאחריה יחלו הטקסים הממלכתיים ב-43 בתי עלמין צבאיים ובאנדרטה לחלל הבדואי בצומת המוביל. אמש התקיימה עצרת ממלכתית ברחבת הכותל המערבי בירושלים, במעמד נשיא המדינה, משה קצב.

   

  בנאומו ברחבת הכותל אמר הנשיא: "כאן, במקום הקדוש ביותר לעם היהודי אנו מתייחדים עם זכרם של גיבורי ישראל שמסרו את נפשם למען תקומת ישראל. אין עוד פרק דומה בתולדות העמים כמו ההיסטוריה של העם היהודי, אין עוד כמקום הזה, המסמל בתמצית את קורות העם היהודי, קורות עם ישראל. אכן ההיסטוריה היהודית לאורך כל הדורות מצדיעה היום לנופלים. היום הזה עוברים לנגד עינינו גם הגזירות והגירושים וההשפלה הנוראה של עמנו במשך 2,000 שנה ומעל הכל השואה הנוראה".

   

  צילום וידאו: ערוץ 1

   

  עוד הוסיף הנשיא כי "בזכות הנופלים קמה מדינת ישראל, התפתחה והתבססה. קלטנו המוני עולים ומדינת ישראל היא מדינה יהודית, דמוקרטית מפותחת ומודרנית, מן המדינות המתקדמות בעולם בתחום המדע. בזכות אותם הנופלים נחתמו הסכמי השלום עם מצרים וירדן".

   

  קצב פנה למשפחות השכולות ואמר: "העם בישראל אוחז בידיכם ומחבק אתכם באהבה רבה. העם קשוב לבכייכם החרישי בלילות הלבנים, כאשר אתם מתייסרים עם עצמכם. אתם, האימהות חרושות הקמט, האבות שחוחי הגו, האלמנות ששירת חייהן נפסקה בן רגע, היתומים המתגעגעים לראש המשפחה במחשבות נוגות ובציפיה מתעתעת - העם יודע את המועקה שהופכת אתכם בלילות שבת ובחגי ישראל. הלילה הזה הוא ודאי עבורכם לילה נוסף של נדודי שינה ויסורים, לילה נוסף של כאב".

   

  מוקדם יותר התקיים הטקס לפתיחת אירועי הזיכרון בגבעת התחמושת בירושלים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, פתח את נאומו ואמר: "עוד מעט תשמע הצפירה ויתקדש יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. ביממה הבאה תשקוט הארץ מכל פולמוס ושאון חולין והאומה תתייחד באהבה עם זכר נופליה גיבוריה ועם תוגת המשפחות השכולות.

   


  הטקס המרכזי ברחבת הכותל (צילום: גיל יוחנן)

   

  "אין עוד יום בלוח השנה שבו פועמים הלבבות כולם יחדיו כביום הזה", המשיך אולמרט. "אין אחדות אמת, שתשווה לזו הבאה לביטוי כה עז כביום הזיכרון בעוצמה העוטפת כל נפש בישראל. זו אחדות היצוקה בשותפות הגורל ובתחושת ההזדהות וההכרה, בכובד האובדן שאיננו רק אישי ומשפחתי אלא לאומי וכללי - כי כולם היו בנינו. למעננו נתנו את חייהם. אין שיעור לחוב הכבוד והתודה שכולנו, כל אזרחי מדינת ישראל חבים להם ולמשפחותיהם".

   

  ראש הממשלה בפועל התחייב בפני המשפחות השכולות: "אעשה כל אשר בידי כדי לחזק את ביטחונה של מדינת ישראל ולהעלותה על נתיב השלום. תפילתי היא שחרב לא תעבור עוד בארצנו וחיים צעירים לא יקטעו עוד באיבם. מטרה קדושה זו אציב לנגד עיני".

   

  הרמטכ"ל ספד לחברים לנשק

   

  ברחבת הכותל ניתן היה לראות קהל מכל שכבות וגווני העם, שהגיעו להתייחד עם זכר הנופלים, הקרובים, האחים, ההורים: ישראלים, חיילים במדים, תיירים מרחבי העולם, דרוזים, צ'רקסים וחרדים. את נר הזיכרון הגישה לנשיא המדינה אנדי אסאד, רעייתו של וופא אסאד, שנפל בעת שפיקד על ג'יפ סיור בפעילות מבצעית ברצועת עזה ב-12 בספטמבר 1993.

   

  הרמטכ"ל, דן חלוץ, סיפר בנאומו על חבריו לדרך שנפלו בעת מילוי תפקידם: "אני רואה את דמותם של חברי לנשק. הפנים נשארו צעירים כשהיו. באלבום התמונות של אותם הימים אנו בני אותו גיל. אבל באלבום שלי נוספו תמונות עם השנים. הם לא זכו לראות את משמעות הצלחתם. הם לא ראו את הכאב והיגון העוטפים את כולנו, הורים ורעיות, ילדים ואחים".

   

  בטקס נכחו עשרות משפחות שכולות. דוד זיו, אביו של ליאור זיו ז"ל, אשר נפל ברצועת עזה בעת מילוי תפקידו כצלם צבאי, הקריא את הקדיש לזכר הנופלים. "כהורים אנחנו רוצים לקחת חלק פעיל, ומייחלים שבדקה הזו כולם יחשבו על הבנים שנפלו. הדקה הזו שכולם עומדים בצפירה אומרת הכל, יותר מכל המילים שיש להגיד". אמו של ליאור, מימי, אמרה: "יום הזיכרון זה בעצם לכולם. לנו יש את הזיכרון שלנו כל יום, והדקה הזו שכולם זוכרים - זה לאחרים".

   

  חדוה פנירי המתגוררת בירושלים מקפידה להגיע לטקס המרכזי ברחבת הכותל מדי שנה בשלושים השנים האחרונות. בנה, מאיר פנירי, נפל בעת מילוי תפקידו ליד בית אל. "כאן, מול הכותל, אני הכי מרגישה אותו. אני מגיעה כדי לזכור את מה שאיבדנו. אני נזכרת איך הוא היה, איזה גובה היה לו, איזו השכלה. פתאום נגמר כל הסיפור. אנחנו מתפללים שלא יהיו עוד נופלים. כואב לנו מחדש על כל חייל שנופל", אמרה פנירי בכאב. בטקס השנה בלטה נוכחותם של עשרות תיירים יהודים מצרפת, אשר הגיעו לישראל במיוחד לכבוד הטקס ולרגל חגיגות העצמאות.  

   

  עוד 138 חללים, עוד 138 משפחות אבלות

   

  מאז יום הזיכרון האחרון נוספו למשפחת השכול 138 חללים. מספרם של הנופלים נמנה במערכת הביטחון מאז שנת 1860, שנת תר"ך, אז יצאו ראשוני המתיישבים היהודיים מחוץ לחומות ירושלים והחלו בהקמת שכונות יהודיות.

   


  אולמרט, במהלך הטקס בגבעת התחמושת (צילום: איי.אף.פי)

   

  אמש, בשעה 20:00 בדיוק נשמעה צפירה בת דקה בכל רחבי הארץ וזו נתנה את האות לתחילתו הרשמית של יום הזיכרון. לאחר הצפירה נפתחו עשרות עצרות זיכרון ביישובים השונים.

   

  מחר בשעה 11:00 תישמע צפירה נוספת, בת שתי דקות, וטקסים ממלכתיים יתקיימו ב-43 בתי עלמין צבאיים וליד האנדרטה לחלל הבדואי בצומת המוביל שבצפון.

   

  האירועים מתקיימים תחת אבטחה כבדה וכמות התרעות ביטחוניות גבוהה - 85 התרעות. לאור המצב הביטחוני מעלה המשטרה לכוננות שיא בכל רחבי הארץ. דגש מיוחד יושם אבטחה סביב בתי העלמין ועל פעילות הביטחון השוטף במספר מעגלי אבטחה - מקו התפר ועד הערים.

   

  באיגרת ששיגר שר הביטחון היוצא, שאול מופז, למשפחות השכולות, כתב: "לכל אורך שנותיה נזקקה מדינת ישראל לגבורת חייליה. בחסות חומת המגן שהעניקו לה יקיריכן, היתה לה תקומה. בזכותם התפתחה ושגשגה, על אפם וחמתם של אויביה, קלטה עליה גדולה מארבע פינות תבל ובנתה חברה דמוקרטית חופשית, יצירתית, תוססת ומתקדמת". עוד כתב כי "מחירה של תקומת ישראל ומחיר שמירתה והגנתה - אין יקר ממנו. כל נופל - עולם ומלואו שאבד ולא ישוב עוד, וכל משפחה שכולה- אין שיעור ליגונה וסבלה".


  פורסם לראשונה 01/05/2006 17:09

   

  בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס וחנן גרינברג
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טקס הזיכרון בגבעת התחמושת
  צילום: גיל יוחנן
  עומדים דום ברחבת הכותל
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: רויטרס
  הכל למען השלום. אולמרט
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  מתייחדים, היום
  צילום: איי פי
  מומלצים