שתף קטע נבחר

הסופר א.ב. יהושע הרגיז את יהודי ארה"ב

במסגרת דיון בוושינגטון על עתיד העם היהודי, אמר הסופר: "הזהות שלי היא ישראלית, הדת היהודית לא משחקת תפקיד". השדרן טד קופל, מנחה האירוע, השיב לו: "אתה לא יכול לבטל את התרומה של יהדות העולם להמשכיות של העם היהודי כאומה"

"הזהות שלי היא ישראלית. הדת היהודית לא משחקת תפקיד. הטריטוריה והשפה זה מה שבונה את הזהות שלי כישראלי", כך אמר הסופר הישראלי א.ב. יהושע במהלך דיון על עתיד העם היהודי, שנערך בוושינגטון במסגרת הועידה לציון מאה שנה להקמת "הועד היהודי האמריקני". דבריו של יהושוע גרמו לתחושה קשה ואי נוחות בקרוב הנוכחים.

 

בדיון, שנערך בבניין ספרית הקונגרס האמריקני, טען הסופר הישראלי כי מאה השנים האחרונות היו כישלון בהתפתחות העם היהודי. "הזהות נקבעת לפי הטריטוריה שהיהודי חי בה. יהודי ישראלי זה לא כמו יהודי צרפתי והוא שונה מיהודי אמריקני. לכל יהודי יש זהות לפי הטריטוריה שבו הוא חי", הצליף יהושע והוסיף: "מי שיושב במדינת ישראל ועוסק באופן יומיומי בעשרות החלטות גורליות הרלוונטיות להמשך קיומו של העם, הוא זה הדואג להמשכיות".

 

ליאון ויזלטיר, העורך הספרותי של "ניו רפבליק", הגיב על הדברים: "אתה (יהושע) לוקח את המושג יהודי ומצמצם אותו לישראלי. המושג יהודי היה קיים הרבה לפני שקמה מדינת ישראל. יש דת יהודית, יש תרבות יהודית, יש ספרות יהודית, יש טקסטים יהודים שהולכים אתנו 3,000 שנה. למה אתה מתעקש לצמצם את זה לישראליות?".

 

הנוכחים באולם, כאמור, היו המומים מדבריו של הסופר וכמה ממשתתפי הפאנל והאורחים בקהל, הזכירו כי התרומה והמאמצים הממושכים של יהודי ארצות הברית לקיום מדינת ישראל.

 

גם מנחה

 הדיון, השדר המפורסם טד קופל, לא נותר שווה נפש והוכיח את יהושע: "אתה לא יכול לבטל את התרומה של יהדות העולם להמשכיות של העם היהודי כאומה. יש משהו מאוד מאוד מיוחד, אוניברסלי וניתן בקלות לזיהוי בקרב כל היהודים. זה מעבר לטריטוריה. יש משהו משותף לכולנו".

 

מנכ"ל הוועד היהודי האמריקני דיוויד האריס, סיפר כי "יהושע היה מלא תשוקה והביע עמדה ציונית קלאסית שמסמנת את הגלות כשולית ולא רלוונטית לעתיד העם היהודי. יהושוע לא זכה להרבה תמיכה לעמדה שלו. להיפך, רבים מהקהל כאבו את העמדה שלו, המבטלת את תפקידם בעזרה לעיצוב עתיד העם היהודי". 

 

הועידה השנתית של "הועד היהודי האמריקני" נפתחה אתמול בוושינגטון בהשתתפות נציגים מ-52 מדינות, ושיאה יהיה ביום חמישי, בערב גאלה בהשתתפות הנשיא ג'ורג' בוש, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ומזכ"ל האו"ם קופי אנאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
א.ב יהושוע
צילום: צביקה טישלר
צילום: רויטרס
טד קופל
צילום: רויטרס
מומלצים