שתף קטע נבחר

הקואליציה הצרה והממשלה הרחבה יוצאות לדרך

אהוד אולמרט יביא לאישור הכנסת את שריו בטקס חגיגי. קודם לכן צפויה להיבחר דליה איציק לאשה הראשונה שתכהן כיו"ר הכנסת. יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, צפוי לנאום אחרי תקופה ארוכה של שתיקה

הקואליציה הצרה בת 67 ח"כים והממשלה הגדולה מאוד של אולמרט בת 25 שרים תצא היום (יום ה') לדרך בטקס חגיגי במשכן הכנסת, שבו יושבעו השרים החדשים. לפני השבעת הממשלה צפויה הכנסת לבחור את חברת הכנסת דליה איציק לתפקיד יו"ר הכנסת החדשה. איציק תהיה האישה הראשונה בתולדות ישראל שתכהן בתפקיד. 

 

הממשלה החדשה כוללת שרים מקדימה, העבודה, ש"ס ומפלגת הגימלאים. לפי שעה, יהדות התורה וישראל ביתנו יכבשו את ספסלי האופוזיציה. ראש הממשלה המיועד, אהוד אולמרט, יציג בפני חברי הכנסת את קווי היסוד של ממשלתו את הרכב הממשלה, וכמו כן הוא יבקש את אישור הכנסת עבור מינוי השרים המיועדים. מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, נפגש ביום העצמאות עם עמיר פרץ וביקש ממנו לתמוך במינוי משולם נהרי לשר האחראי על החינוך החרדי במשרד החינוך, אך לא קיבל עדיין תשובה.

 

אחרי ראש הממשלה צפוי לשאת דברים יו"ר הליכוד ויו"ר האופוזיציה, חבר הכנסת בנימין נתניהו. מאז הובס הליכוד בבחירות האחרונות, בחר נתניהו לשמור על שתיקה, וזה יהיה נאום שמוגדר כ"שבירת השתיקה" הרועמת הזו. לאחר הדברים, תקיים הכנסת דיון על קווי היסוד של הממשלה החדשה, ואחר כך תתקיים הצבעה על מינוי השרים.


 

דליה איציק תנסה לשחזר את הישגו של יושב ראש הכנסת היוצאת, חבר הכנסת רובי ריבלין, שזכה לפני שלוש שנים לרוב מוחלט בקרב חברי הכנסת, כשנבחר ללא מתנגדים. מגעים קדחתניים בעניין מתנהלים מול ראשי הסיעות בכנסת, וההערכה היא שאיציק תתקשה לשחזר את הצלחתו של ריבלין לזכות ברוב מוחלט, אולם בסופו של דבר, לאיש אין ספק שהיא תבחר ליושב ראש הכנסת ה-17 ברוב גדול.

 


צפוף פה, צפוף - שולחן הממשלה החדשה (צילום: אלכס קולומויסקי)

 

בשיחות שקדמו לבחירתה, אמרה איציק ל-ynet כי בכוונתה לבצע כמה רפורמות בכנסת, וכי היא שמה לה למטרה לעלות את קרנה של הכנסת בעיני הציבור.

 

עוד לפני השבעת הממשלה תתכנס סיעת קדימה ב-10:45 לישיבתה השבועית בכנסת. בישיבה ישתתף גם ראש הממשלה המיועד. לא מעט ממורמים צפויים לצוץ בישיבה זו, בעיקר בקרב אותם חברי כנסת שציפו לזכות בתפקידים מיניסטריאליים בממשלה החדשה ושרים שהתאכזבו מהתיקים שקיבלו. בקדימה ברור כי אולמרט יצלח את ההתמרמרות הפנימית במהרה, ואלו שלא זכו בתפקידים רמים יצטרכו לבלוע את עלבונם, בעיקר משום שאין בידם כל יכולת לאיים מבחינה פוליטית על אהוד אולמרט.

 

לאחר שתושבע ממשלתו של אולמרט, צפויה גם מפלגת קדימה להיכנס לתקופה של בנייה פנימית. בכירים במפלגה אמרו כי "לאחר שהיינו מפלגה וירטואלית, צריך להפוך למפלגה ממשית, שאנשים יוכלו לגעת בה". במסגרת בניית המפלגה, צפויים להיפתח בקרוב מטות באזורים שונים בארץ. בקדימה מתעקשים לא לקרוא למטות אלו סניפים, כנהוג בכל המפלגות, כדי להמשיך ולשדר תחושה לפיה קדימה היא לא מפלגה כמו כל המפלגות. כמו כן, צפוי להיבחר בעתיד הקרוב גם מנכ"ל למפלגת השלטון. רבים הגישו את מועמדותם לתפקיד, אולם נראה שבסופו של דבר יזכה בו אחד ממקורביו של אהוד אולמרט, איש פוליטי ותיק ומנוסה מצפון הארץ, הבקיא ברזי הפוליטיקה.

 

כמו כן, צפוי להיערך בחודשים הקרובים גם מפקד בקדימה, שנועד לגייס חברים חדשים, ולהניח תשתית של פעילים ברחבי הארץ, שיפעלו עבור המפלגה בעתיד לבוא. עדיין לא ברור מתי יפתח המפקד, אולם בקדימה כבר מדברים עליו.

 

בדיון שקיימה החליטה מועצת חכמי התורה של ש"ס, בראשות הרב עובדיה יוסף, כי בנוסף לאלי ישי, שיכהן כשר התמ"ת, יכהן חבר הכנסת אריאל אטיאס כשר התקשורת, חבר הכנסת יצחק כהן יכהן כשר האחראי על שירותי הדת, וחבר הכנסת משולם נהרי יכהן כשר במשרד האוצר.


פורסם לראשונה 03/05/2006 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יציג את השרים. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: ישראל הדרי
האשה הראשונה בתפקיד יו"ר הכנסת. איציק
צילום: ישראל הדרי
צילום: ירון ברנר
נאום כיו"ר אופוזיציה. נתניהו
צילום: ירון ברנר
צילום: אלי אלגרט
שר הביטחון החדש. פרץ
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
איציק תכנס לנעליו הגדולות. ריבלין
צילום: אלי אלגרט
מומלצים