שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  סרטים של יוצרים חרדים בסינמטק חיפה

  הסינמטק בשיתוף קרן גשר לקולנוע רב תרבותי יקיים במהלך החודש תוכנית מיוחדת שתאפשר הצצה ליצירה הקולנועית החרדית

  במהלך חודש מאי יקיים סינמטק חיפה סדרה מיוחדת תחת הכותרת "חרדים מחרדים" במטרה לאפשר לקהל החילוני להתוודע אל היצירה הקולנועית החרדית ואל היוצרים הלוקחים בה חלק.

   

  התוכנית, שנעשתה בשיתוף עם קרן גשר לעידוד קולנוע רב תרבותי, היא סנונית ראשונה שמבשרת על ניסיונות עתידיים לחשוף אוכלוסיות שונות בישראל הזוכות לחשיפה מועטה על מסך הקולנוע. "התוכנית שתוצג בסינמטק חיפה לאורך החודש הקרוב היא פיילוט ניסיוני ובכוונתנו להמשיך ולקיים גם בחודשים הקרובים תוכניות דומות שייוחדו בכל פעם לנושא שונה", אומרת זיו נווה, מנכ"לית קרן גשר, "לאורך השנים האחרונות נעשו לא פעם כנסים בנושא מגזרים נפקדים-נעדרים ממסך הטלוויזיה והקולנוע הישראלי ובראשם עומדים המגזר הערבי והמגזר החרדי. בעוד שהמגזר הערבי זוכה לאט לאט למקום על המסך, מהמגזר החרדי יש התעלמות מוחלטת שעומדת בניגוד גמור להיקף העשייה הקולנועית שנעשית בו. הקולנוע החרדי נעשה לקהילת החרדים וכעת כשהוא עובדה בשטח, היינו רוצים שהוא יזכה לחשיפה גם מחוץ לרחוב החרדי".

   

  נווה מציינת יוצרים כמו יהודה גרובייס, חלוץ הסרטים החרדים, שמצאו את מקומם גם בתוך התעשייה הקולנועית והטלוויזיונית הרחבה. גרובייס זכה לאחרונה לתמיכה של זכיינית ערוץ 2 "קשת", ועובד בימים אלה על פיתוח סדרה חדשה. במטרה להרחיב את העשייה הקולנועית במגזר החרדי בישראל משיקה קרן "גשר" בימים אלה חממה ליוצרים חרדיים. "אנחנו כעת בשלב של איסוף יוצרים שיקחו חלק בתוכנית החממה, כשהתנאי הראשון הוא רצון שלהם לעשות סרטים לא רק בתוך הגטו החרדי", היא אומרת. פרויקט החממה ייעשה בשיתוף עם הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו ונמצא כעת בשלב גיוס כספים שיופנו לפיתוח תסריטים.

   

  את התוכנית "חרדים מחרדים" יפתחו ביום א', 14 במאי, הסרטים "לחזור הביתה בשלום" של יהודה גרובייס ו"חרד לסרטו" של שלמה חזן. הסרט הראשון מתמודד בדרך הומוריסטית עם אתגר העמידה בצפירת יום הזיכרון. זהו הסרט החרדי הראשון שהוקרן בטלוויזיה במסגרת התוכנית "יוצרים תקווה" וזכה במענק פיתוח של קרן גשר שהוענק לו בפסטיבל הסרטים חיפה. סרטו של שלמה חזן מספר את סיפורו של יהודה גרובייס שהפך למותג ברחוב החרדי כשסלל את הדרך לתופעת הסרטים החרדיים, זאת למרות האיסורים ההלכתיים, הפשקווילים, האיומים והיחס האמביוולנטי של החברה בה הוא חי למקצועו כבמאי. עם תום ההקרנה ייערך דיון בהשתתפות חזן, גרובייס ואודי ליאון, מנהל תוכניות מועדפות בשידורי קשת.

   

  ביום ד', 17 במאי, יוקרנו הסרטים "לחזור הביתה בשלום" של יהודה גרובייס, "אליוקים" של מירי בוקר" ו"גבורה של ילד" של משה לוי. סרטה של בוקר, שזכה בציון לשבח לסרט העלילתי הקצר בפסטיבל הסרטים בחיפה, מלווה תלמיד חכם שמתאהב בבתו של ראש הישיבה. סרטו של לוי מתאר את סיפור עוז רוחו של נער צעיר בימי שלטון היוונים בארץ. לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם הקהל בהשתתפות משה לוי וזיו נווה. ביום ג', 23 במאי, יוקרן סרטו של גידי דר, "האושפיזין", שזכה בפרס האקדמיה הישראלית לשחקן הטוב ביותר שהוענק לשולי רנד. לאחר ההקרנה תיערך שיחה עם השחקנית מיכל בת שבע רנד, המשתתפת בסרט.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אליוקים. הצצה אל נפקדים בחברה הישראלית
  לאתר ההטבות
  מומלצים