שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נשיא גאורגיה: רוסיה מאיימת על מדינות האזור
  מיכאל סאאקשווילי האשים את רוסיה בניסיון לערער את הריבונות והכלכלות של המדינות שהיו בעבר תחת המשטר הסובייטי מתוך "נוסטלגיה אימפריאליסטית". "החירות נמצאת תחת איום", אמר. סגן נשיא ארה"ב הוסיף: אסור שהאנרגיה שרוסיה מספקת תהיה כלי סחיטה; חלק מהפעולות של מוסקבה עלולות לפגוע ביחסים עם ארה"ב

  נשיא גאורגיה (גרוזיה) מיכאיל סאאקשווילי האשים היום (ה') את רוסיה בניסיון לערער את הריבונות והצמיחה הכלכלית של הדמוקרטיות הצעירות במזרח אירופה, שהיו בעבר תחת המשטר הסובייטי.

   

  סאאקשווילי הזהיר כי התנועות הדמוקרטיות בגאורגיה, אוקראינה והמדינות הבלטיות נמצאות תחת איום מכיוון מוסקבה, אותה האשים ב"נוסטלגיה אימפריאליסטית". היחסים בין מוסקבה וטביליסי התקררו מאוד לאחר המהפכה שהדיחה את שלטונו של שוורדנדזה, והעלתה לשלטון את סאאקשווילי.

   

  "החירות נמצאת תחת איום", אמר סאאקשווילי בנאום שנשא בפני פורום מנהיגי המדינות הבלטיות ומדינות הים השחור בוילנה, בירת ליטא. "הכוחות הפוליטיים במוסקבה פועלים בניסיון לערער את הכלכלות, הריבונות ואפילו שיטת המשטר שלנו".

   

  גאורגיה נסמכת באופן ניכר על מוצרי יצוא רוסיים כגון גז טבעי, וסאאקשווילי האשים את מוסקבה בניצול התלות באנרגיה והמונופולים שלה כדי "לנהוג בשכנותיה בביריונות". "יש עדיין נוסטלגיה אימפריאליסטית סביבנו", אמר הנשיא, וציין שהחרם האחרון של רוסיה על יין גאורגי הוא דוגמא למצב שהוא מזהיר מפניו.

   

  צ'ייני לרוסיה: הפעולות יפגעו ביחסים

   

  מוקדם יותר נאם סגן נשיא ארצות הברית דיק צ'ייני בכנס, האשים את רוסיה בשחיקת אחיזת הדמוקרטיה וקרא לה להפסיק להשתמש באנרגיה שהיא מספקת כאמצעי סחיטה.

   

  בנאום שצפוי לקרר עוד יותר את היחסים הקרירים ממילא בין מוסקבה לוושינגטון קרא צ'ייני למוסקבה לחזור ולקדם רפורמות דמוקרטיות. הוא אמר שמתנגדי הרפורמות ברוסיה חותרים "להפוך על פיהם את ההישגים של העשור האחרון", על ידי הגבלת הזכויות הדמוקרטיות, והזהיר את הנשיא פוטין כי חלק מהפעולות של מוסקבה עלולות לפגוע ביחסים עם ארה"ב.

   

  עם זאת, הדגיש צ'ייני בפני מנהיגי המדינות שהיו בעבר תחת עול השלטון הסובייטי, ש"איש מבינינו אינו סבור שרוסיה הופכת לאויב". הוא אמר שחברי שמונה המדינות המתועשות (G-8) מתכננים להבהיר בכינוסן ביולי בסנט פטרסבורג, שלמוסקבה אין מה לחשוש וצפויה להרוויח מקיומן של דמוקרטיות מבוססות ויציבות סביב גבולותיה.

   

  צ'ייני התייחס בנאומו לקשיים שעורמת רוסיה על המדינות סביבה, הנסמכות על הספקת הגז הטבעי והנפט הרוסי. "אין שום אינטרס לגיטימי בהפיכת גז ונפט לכלים של הפחדה וסחיטה, באמצעות שליטה על ההספקה או ניסיון למונופול על דרכי ההובלה".

   

  רוסיה ניהלה לאחרונה משאים ומתנים קשים עם שכנותיה סביב מכירת גז ונפט, ואף הפסיקה את הזרמת הגז לאוקראינה בניסיון לשכנע אותה למכרז במחירים גבוהים במיוחד. הצעד, ואיומים דומים של רוסיה "לסגור את הברזים" המובילים מערבה, גררו ביקורת בינלאומית בטענה שמדובר בנקמה של רוסיה בדמוקרטיות שסביבה על נטייתן לעבר אירופה וארה"ב.

   

  מוסקבה בתגובה הזהירה את אירופה שמונופול הגז הלאומי - ספק הגז הגדול בעולם - יסיט את קווי ההספקה שלו לאסיה אם יוטל חרם אירופי על הגז הרוסי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החירות תחת איום. סאאקשווילי
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  אזהרה לרוסיה. צ'ייני
  צילום: רויטרס
  מומלצים