שתף קטע נבחר

וורן באפט קנה 80% מישקר ב-4 מיליארד דולר

המשקיע האמריקני הגדול ביותר בעולם רכש את החברה שנמצאה בשליטה בלעדית של סטף ורטהיימר ובנו איתן. היא נמכרה לפי שווי של 5 מיליארד דולר ברכישה הגדולה ביותר אי פעם של חברה ישראלית, והיא הופכת את משפחת ורטהיימר לישראלים העשירים ביותר

היסטוריה: המשקיע האגדי מארה"ב, וורן באפט, המכונה "הקוסם מאומהה",  רכש היום (ו') 80% מחברת "ישקר" שבבעלות משפחת ורטהיימר תמורת ארבעה מיליארד דולר. העסקה משקפת שווי של 5 מיליארד דולר, היא עיסקת הרכישה הגדולה ביותר אי פעם של חברה ישראלית והיא גם הופכת את משפחת ורטהיימר לישראלים העשירים ביותר.

 

ראו גם:


 סטף (מימין) ואיתן ורטהיימר. הישראלים העשירים ביותר

 

באפט הוא יו"ר ובעל השליטה של חברת ההשקעות Berkshire Hatherway. הוא נחשב למשקיע הבודד הגדול ביותר בעולם וחברתו נסחרת בבורסה בניו יורק לפי שווי 135 מיליארד דולר. היא מחזיקה בנתחים מקוקה קולה, אמריקן אקפרס, פרוקטר אנד גמבל וחברות ענק נוספות, בעיקר בתחום הביטוח. מדובר באחת ההשקעות היחידות והגדולה ביותר עד כה של באפט מחוץ לארצות הברית ולפי ההערכות, זו גם החברה הפרטית הגדולה ביותר שרכש אי פעם.

 

"ישקר" בבעלות משפחת ורטהיימר, אותה ייסד סטף ורטהיימר, היא החברה המובילה בעולם בייצור מכונות לחיתוך להבי מתכת לתעשיית המטוסים. החברה מעסיקה אלפי עובדים בישראל וכן עשרות מפעלים וחברות בנות ברחבי העולם. העסקה שנחתמה היום כוללת את כל מפעלי ישקר בעולם, אך אינה כוללת את חברת "להבי ישקר", המייצרת להבים לתעשיית המטוסים ונמצאת גם היא בשליטת משפחת ורטהיימר.

 

השלמת העסקה תלויה באישורי הרגולציה הישראלית והאמריקנית. העסקה אינה צפויה לעורר קשיים רגולטורים, כיוון שאין בעיה של הגבלים עסקיים בעסקה, ומכיוון שעסקי קבוצת ורטהיימר עם מערכת הביטחון הישראלית נעשים באמצעות "להבי ישקר".

 

באפט נחשב למשקיע שקונה שלא בשביל למכור. הוא אמר כי בכוונתו להמשיך להחזיק את "ישקר" כמו שהיא ולתת ליעקב הרפז, מנכ"ל ישקר וליו"ר, איתן ורטהיימר, לנהל אותה מתפן שבגליל. באפט אינו מתכוון לבצע שינויים ב"ישקר".

 

את "ישקר" ייצג בעסקה עורך הדין ירון מהולל ממשרד איתן, מהולל, פאפו, קוגלר.

 

כל מנייה של באפט שווה 88.7 אלף דולר

 

וורן באפט, בן 76, הקים את ברקשייר האת'וויי על "חורבות" חברת טקסטיל כושלת בשנות ה-60. ב-40 שנות פעילותו הוא הפך אותה לאחת החברות החזקות והרווחיות ביותר בעולם. באותם 40 שנה זינק שווי הנכסים של ברקשייר ב-21% בממוצע כל שנה - פי 2 מהעלייה הממוצעת של מדד סטאנדרד אנד פורס האמריקני, המשקלל את שוויין של 500 החברות הגדולות בארה"ב.

 

לצד הזינוק בשווי נכסי החברה זינק גם ערך מניותיה. המנייה הרגילה של ברקשייר זינקה ממחיר שהיה נמוך מ-2,000 דולר באמצע שנות ה-80 ל-88.7 אלף דולר (למנייה אחת) כיום, והיא העשירה הרבה מאד אמריקנים, המכנים את באפט "הקוסם מאומהה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
וורן באפט. בן 76 ועדיין משקיע בעסקים חדשים
צילום: איי פי
מומלצים