שתף קטע נבחר

בעוד 3 שבועות: אילן מזרחי יחליף את איילנד

המועצה לביטחון לאומי תקבל בעוד זמן לא רב ראש חדש - אילן מזרחי, שכיהן בעבר כסגן ראש המוסד ופרש ב-2003. איילנד הביע באחרונה תסכול בעבודה מול לשכת ראש הממשלה

בעוד שלושה שבועות יכנס לתפקידו ראש חדש למועצה לביטחון לאומי - אילן מזרחי, סגן ראש המוסד לשעבר. מזרחי יחליף בתפקידו את האלוף במיל' גיורא איילנד, שכיהן בתפקיד זה בשנים האחרונות. איילנד אמר ל-ynet בעקבות הפרסום בערוץ 2: "זה לא סוד שתכננתי לעזוב מזמן. עזיבת צפויה בקרוב".

  

בשיחות סגורות אמר באחרונה איילנד שיפרוש בשל תחושת תסכול בתפקוד מול לשכת ראש הממשלה. עם מינויו של אהוד אולמרט כראש ממשלה הודיע האלוף במילואים איילנד שיסיים את תפקידו ויפרוש. במקביל הוחל בחיפוש אחר מחליף ובין השמות שהועלו היה גם שמו של סגן ראש המוסד אילן מזרחי.  

 

מזרחי ייכנס לתפקידו ב-1 ביוני 2006. הוא ייכנס לתפקיד בתקופה שבה יתבצעו שינויים מרחיקים של המועצה לביטחון לאומי. בין היתר, הכוונה להפוך את המועצה לגוף מטה שיעבוד בסמוך ללשכת ראש הממשלה ויבצע אינטגרציה במידע הנוגע לביטחון לאומי המוזרם לראש הממשלה אולמרט.

  

המועצה עצמה תועבר מרמת השרון ללשכה בירושלים. "מדובר בגוף קטן יותר ויעיל יותר, שלא יעסוק במשא ומתן אלא רק בעבודת מטה", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

 

מזרחי בן ה-59 פרש מהמוסד בפברואר 2003 לאחר שירות של כ-32 שנים. הוא יליד תל אביב, ובן להורים ילידי עיראק.

 

מזרחי טיפס "מלמטה" בשלבי התפקידים במוסד, עד שהגיע לתפקיד הבכיר של סגן ראש הארגון ושירת בו במשך שנתיים וחצי כאשר הראש היה אפרים הלוי.

 

ב-2003 בהתמודדות על תפקיד ראש המוסד מול מאיר דגן, העדיף ראש הממשלה דאז אריאל שרון, בסופו של דבר, את דגן לתפקיד. שבועות אחדים אחר כך פרש מזרחי מן המוסד ויצא לאזרחות. בין התפקידים שבהם כיהן בשנים אלה, היה מנכ"ל עמותת יניב לטיפול בילדים בסיכון.

 

בן המשימות המוטלות לפתחו בין היתר, הטיפול בסוגיית החימוש הגרעיני האיראני, ההתמודדות מול ממשלת הטרור של החמאס, המאבק בטרור האסלאמי

הקיצוני המתרחב בראשות של ארגון אל קעידה, סוגיית קביעת היעדים לעתיד לבוא של צה"ל וארגוני המודיעין והביון – לאור השתנות האיומים מולם מתמודדת ישראל ועוד. בנוסף, הוא יצטרך להפוך את המועצה לביטחון לאומי לגוף מטה קטן ויעיל. 

  

האלוף במיל' גיורא איילנד בן 55, התגייס לצה"ל ב-1970 ושירת בחטיבת הצנחנים. בין היתר גם כמפקד גדודים ומפקד חטיבת צנחנים במילואים. ב-1993 מונה לקצין חי"ר וצנחנים ראשי, ב-96' מונה לראש חטיבת המבצעים ובדצמבר 1999 מונה לראש אגף המבצעים בדרגת אלוף. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
גיורא איילנד
צילום: אורי פורת
מומלצים